Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym jest salon wielofunkcyjny i dlaczego warto go mieć?

Marcin Śniegowski właściciel pracowni HomeKONCEPT

To tu odpoczywamy, przyjmujemy gości, bawimy się, przygotowujemy posiłki, a coraz częściej nawet pracujemy. Mowa o salonie dziennym, który w niejednym domu spełnia obecnie różnorakie funkcje. Poznajcie salon wielofunkcyjny.

Salon wielofunkcyjny
Pamiętajmy jednak, że styl tego wnętrza powinien pasować do domowników oraz ich rytmu życia. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby podjąć się jego aranżacji, możemy zawsze skorzystać z pomocy architekta.
Fot.: shutterstock.com

Jakie powinien być salon wielofunkcyjny?

Salon, jak każde inne wnętrze, powinien odzwierciedlać cechy charakteru właścicieli oraz być odpowiedzią na ich potrzeby. Inspiracji dotyczących aranżacji salonu można szukać w magazynach wnętrzarskich, blogach oraz portalach poświęconych architekturze wnętrz. Jednak jak odnaleźć się w gąszczu tych propozycji i wybrać tę właściwą dla siebie i rodziny? Dlatego przed jego aranżacją warto zadać sobie kilka pytań. Jakie są potrzeby moje i moich bliskich? Do jakich funkcji powinien być przystosowany salon otwarty? Czego nie powinno w nim zabraknąć? Na początek zanotujmy odpowiedzi, a potem – obiecujemy – pójdzie już „z górki”.

Jaki salon wielofunkcyjny wybrać: otwarty czy zamknięty?

Pomieszczenie to, zwane również pokojem dziennym, pełni w domu funkcję typowo reprezentacyjną. To, czy ma tworzyć odrębną, zamkniętą przestrzeń, czy też całość z kuchnią i z jadalnią zależy w gruncie rzeczy od nas samych – od tego, jakie mamy oczekiwania i potrzeby. Olbrzymie znaczenie mają też – zwłaszcza na etapie projektowania – metry kwadratowe, którymi dysponujemy.

 

Salon wielofunkcyjny, czyli strefy funkcjonalne w salonie

Określając poszczególne strefy w salonie, musimy wziąć pod uwagę rozmieszczenie okien oraz drzwi, bowiem to właśnie te elementy determinują aranżację wnętrza. Strefy funkcjonalne można symbolicznie oddzielić od siebie np. przy zastosowaniu wyróżniającej się posadzki lub dywanu. W przypadku najbardziej popularnego rozwiązania, czyli salonu dziennego z otwartą kuchnią, trzeba wyróżnić strefę relaksu, roboczą oraz jadalnianą. Wykończenie salonu? W takim salonie nie trzeba całkowicie rezygnować z podziału przestrzeni – można zastosować „sprytny” zabieg, np. w postaci wysuniętego blatu lub też kuchennej wyspy, która sprawdzi się zwłaszcza w przypadku dużego metrażu tego pomieszczenia.

Podstawowe zasady aranżacji salonu wielofunkcyjnego

Każdy dom ma swoje serce, czyli przestrzeń szczególną, w której domownicy gromadzą się i spędzają najwięcej czasu. Dla jednych może być to wygodna kanapa w salonie, dla drugich duży stół w jadalni lub kuchnia, w której przyrządza się posiłki. Bez względu na to, co to za miejsce, dobrze jest poświęcić mu najwięcej uwagi. Należy pamiętać, że dla komfortu codziennego życia bardzo ważne jest, aby rozwiązania projektowe były przede wszystkim użyteczne. Wtedy dopiero można przejść do aranżacji przestrzeni. Nieodłączne elementy wyposażenia salonu to meble wypoczynkowe, o charakterze magazynującym, czy też ekspozycyjnym, jak np. regał lub komoda. Kolejnym etapem jest dobranie oświetlenia oraz dodatków, które nadadzą wnętrzu charakter. Może to być designerska lampa, wiszące na ścianie dzieło sztuki lub dowolny element dekoracyjny, z którym utożsamiają się domownicy.

Salon wielofunkcyjny
Wygodny, komfortowy i praktyczny, a do tego dobrze oświetlony – na takim salonie powinno zależeć każdemu gospodarzowi
Wiz.: (9) homekoncept

Salon wielofunkcyjny w zgodzie z trendami w projektowaniu

W aranżacji wnętrz wyraźne zarysowuje się moda na modernizm, co widać w formie wznowień projektów z drugiej połowy ubiegłego stulecia, ale w nowoczesnym wydaniu. Projektanci bardzo chętnie łączą sztukę użytkową z tamtych lat z nowoczesnymi przedmiotami, tworząc eklektyczne wnętrza, w których żaden element wystroju nie znalazł się przypadkowo.

Salon w stylu Japandi.

Niezwykle modny ostatnimi laty styl scandi ustępuje miejsca japandi, mieszance japońskiego minimalizmu i skandynawskiej funkcjonalności. Oba style wykorzystują naturalne drewno – skandynawski hołduje meblom z jasnego, surowego drewna, natomiast japoński skłania się ku jego ciemniejszym gatunkom. Niezwykle ciekawie prezentuje się połączenie obu tych odcieni, ważne jednak, by wybierać meble o prostej formie, wystrzegając się tych bogato zdobionych. Wnętrze urządzone w stylu japandi powinno sprawiać wrażenie przestronnego, dlatego koniecznie jest ograniczenie elementów wyposażenia oraz zbędnych przedmiotów. Im prościej, tym lepiej.

Salon w stylu Mix & Match

Drugim wiodącym trendem, stojącym w opozycji do minimalizmu jest mix & match, czyli inaczej mówiąc „mieszaj i łącz”. Styl wyrazisty, mocny i oryginalny, zapożyczony na grunt architektury wnętrz prosto z modowych wybiegów. Polega on na łączeniu ze sobą różnych stylów, wzorów i kolorów, jednak w oparciu o znalezienie wspólnego punktu, który scala poszczególne elementy w spójną całość. Łączenie elementów wystroju, które z pozoru do siebie nie pasują to prawdziwa sztuka. Warto jednak puścić wodze fantazji, pamiętając jednocześnie o zasadzie, że przeciwieństwa się przyciągają.

Jakie meble do salonu wielofunkcyjnego?

Salon to zaraz po kuchni najważniejsze pomieszczenie w każdym domu, które powinno zachwycać wystrojem oraz funkcjonalnością. Aby tak się stało, ważne jest przemyślane ustawienie mebli wraz z dobraniem odpowiednich wymiarów pod konkretną powierzchnię użytkową.

Nieodłącznym wyposażaniem salonu jest kanapa – jeden z większych elementów wyposażenia, która powinna pomieścić wszystkich domowników. Poza tym, że powinna być wygodna, warto zwrócić uwagę na to, czy jest wyposażona w zagłówek oraz podłokietniki, a także czy w razie potrzeby zapewni dodatkowo funkcję spania. Entuzjastom częstego przemeblowania poleca się modele modułowe, które pozwalają na tworzenie dowolnych kombinacji w celu dopasowania do każdej przestrzeni.

Kolejnym obowiązkowym meblem w strefie salonowej jest stół – miejsce spotkań i wspólnych posiłków. W zależności od metrażu oraz upodobań, można zdecydować się na stół prostokątny lub okrągły. Przyjmując, że stół ma pomieścić zastawę dla 6 osób, to wymiary pierwszego powinny wynosić 140 x 80 cm, zaś średnica drugiego ok. 120 cm. Niezwykle praktycznym wyborem są stoły rozkładane, których wymiary można dopasować do aktualnego zapotrzebowania.

Salon wielofunkcyjny - powierzchnia

Określenie idealnych wymiarów salonu nie jest oczywiste, bowiem wszystko zależy od powierzchni użytkowej, liczby domowników oraz ich upodobań. Przyjmuje się, że w małych domach salon powinien mieć przynajmniej 20-25 m2, natomiast w większych powyżej 30 m2. Warto w tym miejscu przypomnieć, że skrajności działają na niekorzyść. Zbyt mały salon może okazać się nieustawny i za ciasny, natomiast zbyt duży sprawi wrażenie źle zagospodarowanego oraz mało przytulnego. Co do kształtu pomieszczenia, najwygodniejszy do zaaranżowania jest salon na planie prostokąta lub kwadratu. Zapewnia on swobodne rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia z zachowaniem wolnej przestrzeni do swobodnego poruszania się po wnętrzu. Salon wielofunkcyjny w bloku  w mieszkaniu 60-80 m to powierzchnia 20-30 metrów kwadratowych. W nowym budownictwie mały salon wielofunkcyjny taki jest otwarty i zawiera aneks kuchenny i strefę dzienną. 

Czy można mieć salon wielofunkcyjny z kominkiem?

Niektórzy nie wyobrażają sobie salonu bez kominka, dlatego warto poświecić mu nieco uwagi. Na rynku znajdziemy tradycyjne kominki – z otwartym wymurowanym paleniskiem oraz zamknięte – wyposażone we wkłady lub kasety kominkowe. W konstrukcji domowego paleniska musimy koniecznie zwrócić uwagę na podłogę wokół niego. Dla bezpieczeństwa należy obudować ją płytkami, ponieważ obszar ten jest szczególnie narażony na kontakt z rozżarzonym drewnem, które może niespodziewanie wypaść z kominka. A w której części salonu umiejscowić kominek? Aby odpowiedzieć na to pytanie, ważne są m.in. funkcjonalność wnętrza, rozmieszczenie mebli oraz nieskrępowana komunikację. Miłośnikom klasyki spodobają się kominki z eleganckim, kamiennym portykiem, który stanowi dodatkowo miejsce do ekspozycji przeróżnych ozdób. Zwolennikom nowocześniejszych rozwiązań poleca się umiejscowienie kominka pod telewizorem lub na zewnętrznym narożniku wysuniętej poza lico ściany.

Uwaga! Ze względu na obostrzenia środowiskowe, zanim zdecydujemy się na montaż kominka, musimy dowiedzieć się w lokalnym wydziale środowiska, czy jego używanie nie jest przypadkiem zabronione.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czym jest salon wielofunkcyjny i dlaczego warto go mieć?