Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na co zwrócić uwagę wybierająć rolety w kasecie?

AZ

Rolety w kasecie to doskonały wybór do większości okien, także dachowych i balkonowych. Ich wybór nie jest skomplikowany, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zobacz, jak wybrać rolety w kasecie.

Na co zwrócić uwagę wybierająć rolety w kasecie?
Na co zwrócić uwagę wybierająć rolety w kasecie?
Karnix

Co to są rolety w kasecie?

Rolety w kasecie to chyba najpopularniejszy typ rolet. Ich inna nazwa to rolety klasyczne albo rolety na rolce. Specyfiką tych rolet jest właśnie rolka, na którą nawija się roletę za pomocą mechanizmu łańcuszkowego lub koralikowego. Skąd zatem nazwa „w kasecie”? To kwestia estetyki. Rolka rolety często przykryta jest maskownicą w kolorze framugi okiennej lub samej rolety. To właśnie owa kaseta, dzięki której uniesiona do góry roleta jest w dzień praktycznie niewidoczna.

Mianem rolety w kasecie określa się też rolety typu dzień noc.

Jak wybrać rolety w kasecie?

Przy wyborze rolet w kasecie trzeba wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • kolor rolety,
  • kolor kasety i ewentualnych prowadnic,
  • rodzaj tkaniny.

Kolor rolety najczęściej dobiera się do kolorów wystroju wnętrza, rzadziej do koloru framugi okiennej. Ponieważ rolety montuje się na stałe, dobrze jest postawić na kolor uniwersalny, który będzie pasował do wnętrz w różnych stylach. Dobrze sprawdzają się wszelkie tzw. kolory ziemi, a więc beże, brązy, szarości. Ze względów praktycznych raczej nie poleca się do wnętrz białych rolet, choć można takie zrobić, jeśli ktoś ma ochotę.

Do nowoczesnych, awangardowo urządzonych wnętrz, można wybrać rolety drukowane w ciekawe, nierzadko zaskakujące wzory.

.
.
Karnix

Kolor kasety powinien być dopasowany do koloru framugi, podobnie kolor prowadnic. Dzięki czemu konstrukcja rolety będzie praktycznie niewidoczna.

Prowadnice nieznacznie zmniejszą widzialną powierzchnię okna, ale pozwolą utrzymać roletę w stałej odległości od niego bez względu na ustawienie skrzydła okiennego. Są niezastąpione w przypadku okien uchylnych i dachowych. Także przy klasycznym otwieraniu okna dobrze jest mieć prowadnice. Dzięki nim roleta nie będzie poruszała się pod wpływem ruchu powietrza.

Wybór tkaniny jako takiej to najczęściej kwestia ustalenia, czy chcemy mieć rolety całkowicie, czy tylko częściowo zaciemniające. Tkaniny na rolety przepuszczają światło w różnym stopniu i w niektórych przypadkach może to mieć duże znaczenie. W sypialni na pewno przydadzą się rolety o niskiej przepuszczalności światła, ale już w salonie bądź kuchni można wybrać takie, które tego światła wpuszczają więcej.

Jak ustalić rozmiar rolety w kasecie?

Przy składaniu zamówienia na rolety w kasecie trzeba podać wysokość skrzydła okiennego oraz szerokość rolety, która jest o około 5 cm dłuższa od szerokości okna. Przy roletach z prowadnicami szerokość rolety będzie tożsama z szerokością szyby okiennej. Szerokość szyby podaje się w takim przypadku razem z listwami.

O czym trzeba pamiętać, wybierając rolety w kasecie?

Rolety w kasecie montuje się do framugi okiennej na stałe i nie ma możliwości zdemontowania ich np. w celu uprania. Takie rolety można czyścić jedynie na oknie, najlepiej wilgotną ściereczką. Niektóre rolety mają zewnętrzną warstwę ochronną. Je można próbować czyścić poprzez delikatne pocieranie gumką do ścierania.

Montaż rolety jest bezinwazyjny (nie uszkadza framugi okna) i trwa dosłownie kilka minut. W razie potrzeby lub konieczności (przeprowadzka, wymiana okien) roletę można łatwo zdemontować.

    Więcej o:

Skomentuj:

Na co zwrócić uwagę wybierająć rolety w kasecie?