Nowoczesna willa projektu Mango Investments
W tym miejscu nie ma pojęć takich jak "wysoki sezon", tłumy turystów ani nieprzyjemne upały. Nowoczesna willa, położona w jednym z kurortów Małopolski, przyciąga relaksującą atmosferą nie tylko latem, ale przez cały rok. Na granicy rzeczywistości i snu klasyka w tym domu nabiera świeżości dzięki akcentom etnicznym i boho, tworząc harmonijne połączenie domowej przytulności z elegancją rodem z luksusowego hotelu lub prywatnego spa.
Lato można zatrzymać w pomieszczeniach na wiele sposobów, z czego najlepszy to atmosfera pełna relaksu, wolności i niekończącego się wolnego czasu. Dokładnie taki klimat panuje w opisywanym domu, którego projekt był owocem ekscytującego, ale wymagającego zlecenia.
– Jedna z naszych klientek zgłosiła się do nas ponownie, mając już wyraźną wizję swojego wymarzonego domu wakacyjnego, i powiedziała: „tylko wy możecie spełnić moje oczekiwania!”. W tamtym momencie aż nasze serca przyspieszyły! – opowiada Karolina Drogoszcz, właścicielka Mango Investments. Skąd te emocje?
– Było to dla nas niezwykle miłe, ale miałyśmy świadomość, że wymagania są ogromne. Dodatkowo zebrane przez klientkę inspiracje były bardzo ciekawe, ale też eklektyczne – od minimalizmu po efektowne rozwiązania wizualne, łączące klasykę z elementami etno i boho. Z pełnym zaangażowaniem podjęłyśmy wyzwanie – dodaje.
Po wielu godzinach intensywnej pracy zespołu Mango Investments, dalekie inspiracje zostały przekształcone w spójny projekt, który od razu zdobył uznanie klientki. To podwójna radość! Zapraszamy na spacer po wnętrzach.
Koncepcja aranżacji wnętrz
Na powierzchni blisko 150 m kw. stworzono przestrzeń wypoczynkową dla rodziny właścicieli oraz ich najbliższych przyjaciół. Choć dom zaplanowany jest jako wakacyjny, został przystosowany do dłuższych pobytów, z uwzględnieniem intensywnego gotowania, prania i zmywania. Choć estetyka odgrywa tu kluczową rolę, dom jest również bardzo praktyczny, dzięki czemu domownicy mogą w pełni cieszyć się czasem wolnym bez zbędnych obowiązków porządkowych.
Eklektyczna aranżacja, łącząca estetykę i funkcjonalność, bazuje na posadzce z mikrocementu, którą w sypialniach zastąpiono ciepłym w dotyku bielonym drewnem. W przestrzeni znajdują się także inne naturalne materiały. Kompozycję estetyczną dopełniają delikatne kolory ziemi, które nadają minimalistycznym formom przytulny charakter. Podobną funkcję pełnią tkaniny (dywany, zasłony, tapicerowane meble, abażury lamp) oraz eleganckie sztukaterie, stosowane z umiarem. Kameralny charakter wnętrz podkreśla sposób wykończenia ścian – tapety, boazerie czy farby o przetartych fakturach. Motywy łuku, pojawiające się w różnych pomieszczeniach, dodają przestrzeni miękkości.
Dzienna przestrzeń przeznaczona do relaksu
Wnętrze domu, łączące klasykę, boho i etno, emanuje wyjątkowym charakterem od samego wejścia. Hol, choć wykończony trwałymi i praktycznymi materiałami, wprowadza domowników i gości w nastrój wolny od codziennych trosk. Ważnym elementem tego miejsca są przeszklone drzwi z miedzianymi elementami i ornamentowym szkłem, które harmonizują z lustrem i kinkietami. Za nimi znajduje się przestronna jadalnia. Ustawiono tam duży stół otoczony wygodnymi, tapicerowanymi krzesłami. Nad stołem wisi minimalistyczny, choć efektowny żyrandol, w kontrze do neobarokowej rozety na suficie.
– Zależało nam na stworzeniu miejsca, które sprzyja autentycznym spotkaniom, zgodnie z życzeniem właścicielki – eklektycznego, ale jednocześnie kameralnego, z przestrzenią na oddech. – tłumaczy Karolina Drogoszcz.
Wrażenie przestronności tworzą tu zarówno duże okna, jak i łuki prowadzące do holu oraz kuchni. W kuchni, sercu domu, dominuje angielski styl, podkreślony starannie dobranymi detalami. Fronty kuchenne w kolorze butelkowej zieleni rozjaśniają złote okucia i lampy z polerowanego mosiądzu, które świetnie komponują się z łososiowymi ścianami.
– Czerpiąc z tradycji meblarskich, zaprojektowałyśmy fornirowaną zabudowę ze szklanymi witrynami, zwieńczoną łukiem. – wskazuje architektka z Mango Investments.
Obok jadalni znajduje się dwukondygnacyjny salon – najbardziej imponujące pomieszczenie domu. Jego wysokość oraz przeszklona ściana z antresolą przy schodach podkreślają atmosferę swobody. Nastrojowa paleta kolorów ociepla tę przestrzeń, a dwa monumentalne dzieła sztuki – duży obraz oraz dywan o malarskim wzorze – dodają artystycznego akcentu.
Prywatne wnętrza na piętrze
Na górnym poziomie domu znajdują się sypialnie, każda urządzona w nieco innym stylu. Największa sypialnia, należąca do właścicieli, wyróżnia się neutralną paletą barw z akcentami bordowymi i miedzianymi, odzwierciedlonymi w motywach tapety oraz lustrzanej tafli, w którą sprytnie wtopiono drzwi do łazienki. W łazience chłodne fiolety łączą się ze złotymi akcentami. Pokój gościnny urządzony jest w stylu boho, co widać w bogatej gamie kolorów, ceglanej ścianie i artystycznych dodatkach. Styl vintage pojawia się w łazience towarzyszącej temu pomieszczeniu.
Sypialnie dzieci są mniejsze, ale funkcjonalne, wyposażone w szerokie łóżka, garderoby i biurka. Każde pomieszczenie ma swój unikalny charakter, co podkreślają różne kolory, kształty foteli i wzory tapet. Dzieci dzielą wspólną łazienkę, w której klasyczne materiały, takie jak kamień, mosiądz i drewno, spotykają się z boho w formie kolorowego sufitu i kratki na podłodze.
Metamorfoza na dwóch poziomach
Architektka Weronika Budzichowska dokonała radykalnych zmian w dwupiętrowym mieszkaniu, które od dawna służyło czteroosobowej rodzinie jako azyl. Transformacje były konieczne, aby stworzyć bardziej funkcjonalną przestrzeń.
– Mieszkanie wymagało całkowitej zmiany układu funkcjonalnego. Musieliśmy „wyczarować” dodatkowy pokój dla młodszego syna, starannie wykorzystując każdy centymetr przestrzeni. – mówi Weronika Budzichowska.
- Więcej o:
Showroom Pracowni Architektury Wnętrz Deer Design w Gdańsku
Luksusowy dom w nowojorskim stylu
Kamienica Siemensa w Łodzi - wnętrza w trzech odsłonach
52-metrowe mieszkanie dla młodego mężczyzny na warszawskim Ursusie
Nad brzegiem jeziora - mazurski klimat w nowoczesnym apartamencie
Pracownia Architektury Wnętrz Deer Design
Aranżacja wnętrz domu typu "kostka": projekt pracowni RDWN Studio
70-metrowe mieszkanie na warszawskim Mokotowie