Nowoczesne osłony okienne
Tradycyjne zasłony, funkcjonalne rolety lub markizy czy przeżywające renesans żaluzje? Każde z tych rozwiązań pozwoli ochronić wnętrze przed upałem, a dodatkowo stanie się dekoracją okienną i wzbogaci aranżację wnętrza.
Latem promienie słońca wpadają przez szyby, nagrzewając okna i pomieszczenia. Są jednak sposoby, aby nasz dom stał się chłodnym, komfortowym, a jednocześnie stylowym miejscem odpoczynku. Podstawową ochroną przed upałami jest zasłanianie okien, przez które ciepło wdziera się do mieszkania. Zapobiec temu mogą rolety lub żaluzje, które odcinają dostęp światła - dobrze, by miały specjalną powłokę, która odbija światło (np. srebrną). Sprawdzą się też inne rodzaje wewnętrznych osłon – plisy czy grube zaciemniające zasłony. Jeszcze skuteczniejszą ochronę zapewniają rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe i markizy, które dodatkowo chronią przed nagrzaniem się samego okna i wniknięciem ciepła do środka. Dzięki nim temperatura wewnątrz budynku może być niższa nawet o kilka stopni.
Ochronią przed światłem
Rolety. Są to zarówno dekoracyjne rolety rzymskie, wykonane z tkanin firanowych lub zasłonowych, jak i typowe rolety materiałowe. Te drugie mogą być montowanie do ramy okiennej, do sufitu lub nad oknem, a ze względu na zasadę działania dzielą się na kilka rodzajów: rolety materiałowe zwijane, rolety typu dzień-noc oraz rolety 3D, nieco przypominające swoim działaniem żaluzje. Wszystkie one występują zarówno wersji wolno wiszącej, jak i w kasecie. W skład tkanin roletowych o różnym stopniu transparentności wchodzą także te o specjalistycznym przeznaczeniu - materiały odbijające światło albo zaciemniające, które są w stanie niemal całkowicie odciąć dostęp światła do pomieszczenia, gdy uzupełnimy je o prowadnice boczne.
Plisy. Są rodzajem rolety. W tym konkretnym przypadku rolety plisowanej, czyli składającej się w harmonijkę, mającej w odpowiednich miejscach sprasowane kanty. Dzięki temu roleta przy podciąganiu i rozwijaniu nie gniecie się, ale utrzymuje regularne odstępy między plisami. Plisy można ustawić w dowolnej pozycji na oknie. Mogą zasłaniać całe okno, jego górną, dolną, bądź środkową część. Wszystko zależy od kąta padania promieni słonecznych oraz indywidualnych potrzeb.
Żaluzje. Stanowią alternatywę dla rolet. Montowane w przylegających do ramy okiennej prowadnicach mogą gwarantować powstrzymanie promieni słonecznych. Poza opcją opuszczone/podniesione mają możliwość regulacji kąta nachylenia lamelek. Dzięki temu dają możliwość ochrony przed słońcem, wpuszczając jednocześnie trochę światła do wnętrza. Promienie słoneczne najlepiej będą odbijały żaluzje o jasnych kolorach, wykonane z lekkiego aluminium lub te w odcieniu srebrnym.
Zabezpieczą przed przegrzaniem
Rolety zewnętrzne. Nie tylko umożliwiają całkowite zaciemnienie wnętrz, ale także chronią przed hałasem. Są z aluminium lub stali, rzadziej z PVC i drewna. Ze względu na sposób montażu rolety do okien fasadowych dzieli się na elewacyjne, naokienne, nakładane, podtynkowe i nadprożowe. Rolety można stosować na oknach obrotowych i uchylno-obrotowych. Warto także wiedzieć, że rolety zewnętrzne można zintegrować z systemem alarmowym, który natychmiast je zamknie w przypadku włączenia alarmu. Obecnie możemy wybierać także sposób obsługi rolet.
Żaluzje fasadowe. Żaluzje fasadowe przeznaczone są do obiektów o dużej powierzchni okien lub szklanych fasad. Ich budowa i zasada działania są podobne jak w przypadku żaluzji wewnętrznych. Poziome lamele, wykonane najczęściej z aluminium pokrytego lakierem, zawieszone są na linkach ze stali nierdzewnej lub poruszają się w bocznych prowadnicach. Kątem ich nachylenia steruje się za pomocą mechanizmu umieszczonego w skrzynce, która najczęściej ukryta jest w ścianie.
Markizy zewnętrzne. Wykonane są zazwyczaj z siatki lub włókna szklanego, materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne. Montuje się je do okien – podobnie jak rolety. Zasłaniają całe przeszklenie, ale w przeciwieństwie do rolet, nie ograniczają całkowicie napływu światła dziennego do pomieszczeń. Wygodnym rozwiązaniem jest też markiza solarna, wyposażona w panel fotowoltaiczny, który wykorzystuje energię słoneczną do ładowania wewnętrznego akumulatorka, napędzającego markizę. Panel służy jednocześnie jako czujnik światła – dzięki niemu przy dużym nasłonecznieniu markiza samoczynnie rozwija się, przy mniejszym – zwija, zapewniając dopływ światła.
Ozdobią okna i wnętrze
Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem, które nie tylko ochroni przed słońcem i światłem, lecz także upiększy wnętrze, jest zasłona z firaną. Dekoracyjny charakter tkanin – mnogość splotów, wzorów, faktur – i nieograniczony asortyment elementów wykończeniowych (od karniszy i ich wymiennych zakończeń, po klamry do upinania zasłon czy specjalne taśmy tworzące plisy) sprawiają, że zasłony możemy zastosować niemal w każdym wnętrzu. Kolejną z zalet jest łatwość wymiany poszczególnych elementów aranżacji okna, gdy się opatrzą oraz czyszczenia – najczęściej wystarczy pralka. Co więcej, współczesne zasłony mają też wiele zastosowań dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym. Na rynku dostępne są tkaniny o szczególnych właściwościach: zaciemniające, wygłuszające lub trudnopalne.
Do stylu i funkcji wnętrza możemy też bez trudu dopasować rolety czy żaluzje. Materiał na rolety jest najczęściej półprzezroczysty. Rolety dekoracyjne wykonuje się z tkanin bawełniano-poliestrowych. Zróżnicowany stopień rozproszenia światła dają rolety zebra. Tkanina na tego typu osłony ma formę pasów na przemian przezroczystych albo półprzezroczystych oraz zaciemniających. Jeśli chodzi o żaluzje, to najbardziej popularne są te drewniane, wprowadzające do wnętrz wizualne ciepło, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności w zakresie zaciemnienia pomieszczenia.
- Więcej o:
Świąteczna kolekcja od Bloomingville
Prezenty dla domu - otul się miękkimi tekstyliami
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Świąteczne prezenty - jak je wybierać?
Tekstylia ze świątecznymi motywami
Nowa kolekcja mebli Tone od Tylko
Ciekawe projekty wieszaków
Pomysły na prezent dla miłośnika designu