Nowocześnie, bezpiecznie, ekologiczne i w poszanowaniu środowiska, a do tego ciepło i cicho. Nowoczesna izolacja z wełny wdmuchiwanej URSA Pure Floc.
Skutecznie i wydajnie czyli jak? Jak wszystkie prace instalacyjne i jak wszystkie materiały do nich zastosowane, izolacja powinna spełniać te wszystkie wymagania, aby spełnić oczekiwania Inwestora XIX wieku.
Skuteczna i wydajna. Co to znaczy w odniesieniu do izolacji termicznej?
Warstwa izolacyjna w całej swej rozciągłości musi izolować na minimalnym (nie gorszym) określonym poziomie, czyli osiągać co najmniej wyznaczony opór termiczny R. Oznacza to, że relacja grubości materiału do jego lambdy musi być nie gorsza niż… i to na całej izolowanej powierzchni. Zatem materiał izolacyjny musi być zainstalowany na całej powierzchni bez jakichkolwiek uskoków, pustek, dziur czy nieciągłości. Teoretycznie zatem grubość izolacji mogłaby się zmieniać i wartość jej lambdy także. Jednak dużo pewniej jest zastosować izolację o tej samej grubości i tej samej lambdzie nie zapominając o jej bezwzględnej ciągłości na całym izolowanym obszarze.
W praktyce dużo łatwiej jest używać materiału o tej samej lambdzie i w pełni kontrolować jedynie jego grubość (minimalną) oraz to czy materiał właśnie w takim układzie (grubość – lambda) jest zainstalowany wszędzie gdzie ma izolować.
Nowocześnie i szybciej czyli jak?
Wszystkim postęp kojarzy się z wniesieniem jakiejś nowej wartości dodanej, ze zmniejszeniem poziomu skomplikowania lub ze zmenjszeniem wymagań lub niezbędnego do samej instalacji. Inaczej mówiąc jak szybciej to zrobić przy mniejszej podasci na błędy i z wyższą gwarancja osiagnieza zamierzonego rezultatu.
Zatem czy wełnę może zastosować tak żeby ”Spać bardziej spokojnie” – mieć niejako „z urzędu” możliwość uzyskania lepszych własności w krótszym czasie?
Najprościej mówiąc chodzi o skrócenie całości procesu izolowania do możliwego minimum. Czasu instalacji rozwiązania czy technologii i czasu niezbędnego do jego zadziałania w pełnym wymiarze. W przypadku termoizolacji można wyodrębnić dwa działania – sam proces układania izolacji (izolowanie) oraz czas, po którym izolacji jest gotowa do pracy lub czas po którym może bezpiecznie i w pełni z niej korzystać
Ekologicznie czyli jak?
Samo stosowanie izolacji termicznej zmierzające do zmniejszenia zapotrzebowania na źródła ciepła oraz transport tego ciepła wydawać się może słuszne i ekologiczne. Czy tak jest naprawdę. Prownjamydwa przypadki.
Zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną systemową pochodzącą ze spalania paliw kopalnych węgla czy gazu, a także energię pozyskiwana z odwialnych zrodłw energii takich jak energia słońca, wody, wiatru czy też ergii geotermalnej służąca do ogrzewania można przeciwstawić niemalże darmowym i dostępnym źródłom ciepła o bardzo dużej wydajności np. spaleniu opon. Skutek termiczny w obu przypadkach może być ten sam- w domu jest ciepło. Oczywiście nie namawiamy do palenia oponami (coroczny zimowy SMOG nie bierze się znikąd). Jeak zawsze w tym przypadku trzeba ta energie wyprodukować za pomocą cześć i ją przetransportować. Nawet tak ekologiczne - odnawialne źródła energii musza być wykonane, wyprodukowane to też jest konkretny mierzalny wpływ na środowisko.
A może lepiej skoncentrować się na właściwym gospodarowaniu już wytworzonej energii zamiast skupiać jest wciąż na jej produkcji? Może lepiej nie marnować tej energii lub marnotrawstwo (tą niechcianą ucieczkę) powstrzymywać jak najskuteczniej się da?
W myśl zawsze skutecznej zasady „lepiej walczyć z przyczynami niż ze skutkiem” raz uzyskaną energię cieplna należy chronić przed utratą. Popularność rekuperacji wynika wprost z tej zasady. Skoro działa ona przy wentylacji to powinna dziać też w gospodarce cieplnej czyli izolujmy, nie tracąc lub traćmy jak najmniej. A nie szukajmy wciąż bardziej wydajnych źródeł czy nośników ciepła.
Jak i czym?
Wiedząc o tym wstkim sprawdźmy jak w te oczekiwania i wymagania wpisuje się wełna do wdmuchiwania URSA Pure Floc.
Ten nowoczesny, innowacyjny materiał charakteryzuje się bardzo niskim i do tego niezmiennym w czasie współczynnikiem przenikania ciepła (lambda) 0,034 - 0,036 W/(m*K) przy bardzo niskiej gęstości własnej rzędu 20-30 kg/m³ - jest on zatem bardzo lekki i tym samym potrzeba go niewiele.
Jest on doskonałą izolacją termiczną a także pełni rolę świetnej ochrony akustycznej, skutecznie pochłaniając dźwięki z zewnątrz takie jak np. odgłosy deszczu czy wiatru. Biała wełna URSA Pure Floc jest przy tym lekka, paroprzepuszczalna i ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1 - niepalne, co przekłada się na większe bezpieczeństwo domu i mieszkańców. Jej niezaprzeczalnym, ogromnym atutem jest również sprężystość i elastyczność, dzięki którym szczelnie wypełnia wszystkie zakamarki izolowanej przestrzeni sprawiając ze warstwa iluzji jest ciągła bez lokalnych „dziur” którymi mogłoby uciekać ciepło. Izolacji można nadać dowolną, żądaną i kontrolowaną grubość. Na uwagę zasługuje wysoka wydajność - jedno opakowanie (worek 16,6 kg) wystarcza do wykonania od 0,5 do 0,8 m³ gotowej izolacji.
URSA Pure Floc idealny wybór do izolacji do wdmuchiwania:
- Izolacja termiczna: Wełna wytwarzana jest w większości (>80%) ze stłuczki szklanej. Jej struktura umożliwia skuteczne zatrzymywanie ciepła, co przekłada się na redukcję strat energii.
- Bezpieczeństwo – niepalność: Wełna URSA Pure Floc jest niepalna – klasa reakcji na ogień A1, co czyni ją bezpiecznym rozwiązaniem w kontekście izolacji dachów.
- Trwałość i niski wpływ na środowisko: Niezwykle długa żywotność sprawia, że jest trwałym rozwiązaniem. Puszysta struktura doskonale przepuszcza powietrze i zawartą w niej parę wodną, redukując ryzyko kondensacji pary wodnej, co z kolei chroni przed wilgocią i powstawaniem pleśni i degradacja – korozją biologiczną. Wysoka zawartość surowców wtórnych minimalizuje jej wpływ na środowisko.
Instalacja
Wełną wdmuchuje się za pomocą maszyn dostępnych u wielu wykonawców. Sam proces jest prosty, szybki i można go przeprowadzić w każdej temperaturze, zatem pora roku i warunki panujące na zewnątrz np. ujemna temratura czy opaday deszczu nie mają tutaj znaczenia. W zaledwie kilka godzin izolacja jest gotowa. Materiał nie wiąże się chemicznie i mechanicznie z innymi elementami lub materiałami. Nie ma potrzeby zabezpieczania powierzchni przed nadmuchem co skraca czas wykonania. Nie wymaga się okresu aklimatyzacji i stabilizacji, dzięki czemu pomieszczenia mogą być od razu użytkowane. Po zakończeniu prac przeprowadza się dokładną kontrolę jakości polegającą na sprawdzeniu: zużycia, gęstości, grubości i równomierności rozłożenia.
Korzyści środowiskowe i społeczne:
- Wspieranie zrównoważonego rozwoju: Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i ograniczenie użycia jakże popularnych w Polsce paliw kopalnych. Poprzez skuteczną izolację wełną URSA Pure Floc wspiera cele zrównoważonego rozwoju, przyczyniając się do ochrony środowiska.
- Poprawa jakości powietrza: Ograniczenie emisji związanych ze spalaniem paliw kopalnych ma pozytywny wpływ na jakość powietrza, przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczeń w tym SMOGu i poprawy warunków zdrowotnych.
Wsparcie finansowe: Wydatki związane z zakupem i instalacją wełny URSA Pure Floc mogą zostać rozliczone w ramach Ulgi Termomodernizacyjnej i/lub w ramach programu Czyste Powietrze.
Podsumowanie: Zastosowanie wełny URSA Pure Floc poprawia efektywność energetyczną budynku, podnosząc jego wartość, ale również odgrywa istotną rolę w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Optymalna izolacja pozwala na efektywne zarządzanie zużyciem energii i jej ciągle rosnącymi kosztami, co przekłada się na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne ale również na nizsze koszty utrzymania. Taka praktyka stanowi właściwy krok w kierunku zrównoważonego, ekonomicznego i ekologicznego podejścia do ogrzewania budynków.
- Więcej o:
Drzwi wewnętrzne w stylowych kolorach - nowości od PORTA
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania: jak wybrać polisę, która chroni Twoje wnętrza i zabezpiecza inwestycję w postaci mieszkania na wynajem?
Nowocześnie, bezpiecznie, ekologiczne i w poszanowaniu środowiska, a do tego ciepło i cicho. Nowoczesna izolacja z wełny wdmuchiwanej URSA Pure Floc.
Zalety dachu dwuspadowego
Termomodernizacja bez zbędnych kosztów – jakie dofinansowania można otrzymać?
Gaz czy pompa ciepła – co lepiej wybrać?
Systemy ogrzewania podłogowego Pipelife Floortherm
Efektywność energetyczna fasad wentylowanych w kontekście domów na szkielecie drewnianym