Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

O czym pamiętać, kupując ręczniki do swojej łazienki?

AZ

Ręczniki kąpielowe i łazienkowe to tekstylia, które większości z nas zdarza się kupować w sposób przypadkowy. Mało kto zwraca przecież uwagę na ich parametry. To jednak dość duży błąd. Jeśli zależy Ci na tym, aby ręczniki były trwałe i chłonne, podejdź do ich zakupu w sposób bardziej przemyślany. Na co zwracać wtedy uwagę?

O czym pamiętać, kupując ręczniki do swojej łazienki?
O czym pamiętać, kupując ręczniki do swojej łazienki?
KARO

Tkanina i jej gramatura – najważniejsze parametry ręczników łazienkowych

Kupując ręczniki kąpielowe do swojej łazienki, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na ich materiał. To od niego zależy jakość, trwałość oraz chłonność tekstyliów. Godne polecenia będą oczywiście głównie wyroby bawełniane. Pamiętaj jednak przy tym, że tkanina ta występuje w wielu różnych wersjach. Oprócz klasycznej możesz spotkać się także np. z frotte. Miej więc na uwadze fakt, że nie jest to całkowicie inny materiał. Frotte produkowane jest bowiem najczęściej z czystej 100% bawełny. 

Różnica widoczna jest więc tylko w jego wykończeniu. Taka charakterystyczna struktura ma jednak wiele zalet. Dzięki niej ręczniki łazienkowe są bardzo przyjemne w dotyku i miękkie. Świetnie chłoną także wilgoć, a przy okazji dość szybko schną. Bawełna jest także tkaniną naturalną, dlatego poleca się ją w każdej postaci dla alergików oraz małych dzieci. Nie podrażnia bowiem naskórka i nie wywołuje objawów uczulenia. Można więc powiedzieć, że ręczniki z bawełny w różnej postaci polecane są niemalże dla każdego.

Bardzo ciekawym materiałem na ręczniki jest także mikrofibra. Tym razem masz do czynienia najczęściej z tkaniną bawełnianą uzupełnioną poliestrem lub czystym poliestrem. Oczywiście to już tworzywo syntetyczne, jednak w niczym nieodbiegające od walorów naturalnej bawełny. Ba – niekiedy nawet takie ręczniki zyskują większe uznanie. Bardzo szybko schną i są wyjątkowo lekkie. Poskładane zabierają także bardzo małą ilość miejsca. Mikrofibra nie chłonie kurzu i można ją prać w wysokich temperaturach. Ponownie powinna więc sprawdzić się w przypadku alergików.

Jeśli chodzi o gramaturę, pamiętaj, że parametr ten informuje Cię o grubości, ciężkości, a przez to niekiedy także i chłonności ręcznika. Mniejsze wartości sprawią, że tekstylia będą lekkie i szybkoschnące. Mogą jednak podczas wycierania dość szybko stać się całe mokre. Wyższa gramatura wpływa na to, że ręcznik wykazuje lepszą chłonność, jednak automatycznie jest też cięższy i dłużej schnie. Będzie jednak także bardzo trwały. Do łazienki najlepiej więc wybrać tekstylia o gramaturze średniej, a więc między 450 a 550 g/m3. 

Ręczniki bawełniane o gramaturze 550 g/m3 to dobre wyjście do każdej łazienki. Będą trwałe, chłonne i bardzo przyjemne w dotyku. Na zdjęciu komplet ręczników Tamina ze sklepu internetowego Karo Warszawa.
Ręczniki bawełniane o gramaturze 550 g/m3 to dobre wyjście do każdej łazienki. Będą trwałe, chłonne i bardzo przyjemne w dotyku. Na zdjęciu komplet ręczników Tamina ze sklepu internetowego Karo Warszawa.
KARO

Rozmiar i ilość ręczników – rzecz niezwykle istotna

Kolejny bardzo ważny aspekt to rozmiar ręczników oraz ich ilość. Jeśli chodzi o wymiary, do rąk oraz do twarzy wybierz niewielkie tekstylia, np. 40x60 cm czy 50x70 cm. Do wycierania ciała czy włosów lepiej sprawdzą się natomiast duże modele, osiągające nawet do 80x150 cm. Dużo zależy oczywiście od upodobań osoby, która będzie korzystać z takiego ręcznika. 

Skoro mowa o użytkowaniu, pamiętaj, że zaleca się, aby każdy domownik miał dedykowany dla siebie jeden osobny ręcznik. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko przenoszenia różnego rodzaju drobnoustrojów czy chorób skóry – w tym trądziku bądź grzybicy. Jest to także bardzo duży komfort dla każdego. Ręczników oczywiście warto mieć w swoim domu naprawdę sporo. Należy je bowiem regularnie wymieniać na świeże. Zaleca się robić to przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dwa komplety dla całej rodziny to zatem absolutne minimum.

Podczas prania ręczników pamiętaj natomiast, aby nigdy nie wkładać ich do bębna wraz z innymi rodzajami tekstyliów. Unikaj też płynów zmiękczających, które negatywnie wpływają na ich chłonność. 

Pamiętaj, że każdy domownik powinien mieć swój osobny ręcznik. Dobrze więc kupować takie tekstylia w zestawach. Na zdjęciu komplet Sultan ze sklepu internetowego Karo Warszawa.
Pamiętaj, że każdy domownik powinien mieć swój osobny ręcznik. Dobrze więc kupować takie tekstylia w zestawach. Na zdjęciu komplet Sultan ze sklepu internetowego Karo Warszawa.
KARO

Wzór, kolor oraz wykończenie – sposób na spójną aranżację

Teraz nadszedł czas na najprzyjemniejszą część, jeśli chodzi o wybór ręczników do łazienki. Gdy wiesz już, na jakim materiale, gramaturze oraz rozmiarze Ci zależy, możesz rozpocząć poszukiwania tekstyliów, które najlepiej podkreślą wygląd Twojej łazienki. Są to przecież elementy, które cały czas są na widoku. Wieszasz je na haczykach czy poręczach. Zamień je zatem na praktyczną dekorację. Dopasuj wzory do stylu, w jakim zostało utrzymane całe pomieszczenie. Jeśli zależy Ci na elegancji, postaw na dostojną bordiurę, czyli dekoracyjne obramowanie całości. 

Uważaj jedynie z kolorem. Oczywiście możesz wybrać ręczniki np. w kolorze żółtym czy różowym, jeśli akurat takie najlepiej pasują do Twojej łazienki. Musisz jednak wtedy liczyć się z tym, że wyroby bawełniane po jakimś czasie mogą stracić swoją pierwotną barwę. Klasyczne odcienie bieli, szarości czy beżu pod tym względem wypadają lepiej. Uważa się je także za bardzo eleganckie i praktyczne.

    Więcej o:

Skomentuj:

O czym pamiętać, kupując ręczniki do swojej łazienki?