Obraz z liści - dekoracja na ścianę
Obraz z liści to piękna dekoracja. Podczas ciepłych miesięcy soczystej zieleni mamy pod dostatkiem, ale zimą możemy za nią zatęsknić. Na szczęście można jej trochę zachować - właśnie w zielnikowych obrazkach.
Zielnik na ścianie jest łatwy do wykonania samodzielnie. Wystarczy włożyć wybrane liście na ok. dwa tygodnie między dwie bibułki i przycisnąć czymś ciężkim. Następnie przykleić je do szyby ramki i gotowe.
Obraz z liści - materiały i narzędzia
Do wykonania obrazów z liści będziemy potrzebowali:
- ramki do zdjęć,
- szklane tafle o wymiarach dopasowanych do ramek ( może je przyciąć u szklarza)
- bibuła,
- świeże liście.
Obraz z liści - KROK 1.
Liście wkładamy między dwie bibułki, kładziemy na płaskiej powierzchni i przyciskamy, np. ciężkimi książkami. Zostawiamy na mniej więcej 2 tygodnie.
Obraz z liści - KROK 2.
Z ramki wyjmujemy tylną ściankę, wewnętrzną tekturkę i szkło. Do dekoracji potrzebna będzie tylko szklana tafla, resztę można wyrzucić.
KROK 3.
Na szkle układamy kompozycję z liści. Przykrywamy drugą taflą, o takich samych wymiarach.
Liście w ramkach - KROK 4.
Tafle z kompozycją wkładamy do ramki i unieruchamiamy zaciskami. W taki sam sposób robimy pozostałe obrazki.
Obraz z liści - w innym kolorze
Jeśli nie zależy nam na zachowaniu barwy liści, przed włożeniem do ramek można je wypreparować - usunąć zielony miąższ, pozostawiając samą strukturę. Domowym sposobem zrobimy to, gotując liście w roztworze proszku do pieczenia i sody. Do litra wody wsypujemy mały proszek do pieczenia i około 5 łyżek sody oczyszczonej. Wrzucamy liście i doprowadzamy wodę do wrzenia. Zmniejszamy temperaturę grzania i gotujemy około 2 godzin (czas gotowania zależy od gatunku drzewa), aż wierzch blaszki zrobi się śliski. Spłukujemy liście zimną wodą i szczotką do rąk delikatnie usuwamy miąższ. Na koniec układamy liście między dwoma warstwami ręcznika papierowego, przyciskamy czymś ciężkim (np. książkami) i pozostawiamy na kilka dni, by wyschły.
UWAGA: podczas gotowania liście zmieniają kolor, najczęściej na brązowy. Jeśli chcemy, by miały jaśniejszą barwę, po usunięciu miąższu trzeba je włożyć (mniej więcej na kwadrans) do wybielacza rozcieńczonego wodą.
Zobacz także:
- Więcej o:
Jesień: praca plastyczna – inspiracje na kreatywne zajęcia dla dzieci i dorosłych
Słomiane dekoracje świąteczne – powrót do tradycji
Ozdoby z kasztanów – naturalne dekoracje do każdego domu
Bombki z nici
Skarpety na prezenty – jak wybrać najlepszą dekorację na świąteczne upominki?
Dekoracje z szyszek: naturalne ozdoby na każdą okazję
Dekoracje na Halloween: koszyk na słodycze
Dekoracje jesienne: kwiaty z liści klonu