Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ochrona ptaków w naturalnym środowisku: Pilkington AviSafe™ w fińskich domkach turystycznych

Materiał prasowy

Szkło stosowane w architekturze ma nie tylko wpływ na komfort użytkowania obiektów, ale także może być wyrazem troski o lokalną faunę, zwłaszcza ptactwo. Wiedza powszechna mówi, że przeszklenia stanowią śmiertelne zagrożenie dla ptaków, jednak można je zminimalizować, stosując odpowiednie rodzaje szkła. Dokładnie takie rozwiązanie zastosowano w fińskich domkach turystycznych, zwanych "autiotupa", które nie tylko ułatwiają kontakt z dziką przyrodą, ale także nie szkodzą jej.

Ochrona ptaków w fińskich domkach
Ochrona ptaków w fińskich domkach
Fot. MetsähallitusMiikka Hosionaho

Architektura harmonijna z naturą Finlandia, będąca krajem o wyjątkowych zasobach dzikiej przyrody, zachowała znaczną część swojego obszaru w stanie naturalnym. Rozległe lasy, liczne jeziora i malownicze krajobrazy tworzą unikalne środowisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W fińskim stylu życia natura odgrywa kluczową rolę, a mieszkańcy są dumni z bogactwa przyrody. Niemniej jednak obecność ludzi wiąże się z pewną ingerencją w dziką przyrodę, zwłaszcza gdy powstają szlaki i zabudowania. Szklane powierzchnie, ze względu na swoją przezroczystość, stają się niewidoczną przeszkodą, z którą zderza się wiele ptaków. W trosce o nie, Finowie postanowili wyposażyć domki turystyczne "autiotupa" w szkło bezpieczne dla ptaków, Pilkington AviSafe™.

Trudno sobie wyobrazić lepsze zastosowanie tego szkła niż w fińskich parkach narodowych. Ta inicjatywa stanowi istotny krok w kierunku harmonijnego współistnienia ludzi z dziką przyrodą. To właśnie takie innowacje, łączące komfort ludzi z troską o środowisko, są kluczowe dla przyszłości zrównoważonego rozwoju.

Szymon Fit, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju

Domki "autiotupa" to rodzaj schronisk położonych na odludziu, głównie w północnej części kraju, oddalone od cywilizacji nawet o dziesiątki kilometrów. Przeznaczone są dla turystów pieszych i narciarzy. Pobyt jest bezpłatny, ale obowiązują pewne zasady, takie jak dbanie o schronisko, zakaz palenia tytoniu w środku, utrzymanie porządku i uzupełnianie zużytego drewna, które posłuży kolejnym gościom. Domki są zazwyczaj otwarte dla turystów w ramach zrównoważonej turystyki, ale niektóre z nich wymagają wcześniejszej rezerwacji.

Technologia służąca ekologii Nowoczesne technologie rewolucjonizują produkcję szkła, dostosowując ją do różnorodnych potrzeb społeczeństwa i troski o środowisko. Jednym z przełomowych rozwiązań jest Pilkington AviSafe™ – innowacyjne szkło stworzone w odpowiedzi na rosnące zaniepokojenie liczbą kolizji ptaków z przeszklonymi powierzchniami. Idealnie sprawdza się w zabudowie leśnej, gdzie kontakt z przyrodą jest nieodłącznym elementem doświadczenia, a troska o lokalne gatunki staje się priorytetem. Pilkington AviSafe™ wyróżnia się unikalną powierzchnią o wzorzystym charakterze, wzmacniającą rozproszenie promieniowania UV. Dzięki temu ptaki mogą skutecznie wykrywać przeszkody, co redukuje ryzyko kolizji i chroni dziką faunę w otoczeniu schronisk.

Szymon Fit, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju, zdradza: "Zapytanie o ten produkt wystosowało samo Ministerstwo Leśnictwa w Finlandii, które ostatecznie stało się inwestorem całego przedsięwzięcia. Na chwilę obecną jest to pilotaż, w ramach którego w trzech schroniskach zamontowano już 16 okien o łącznej powierzchni 25 metrów kwadratowych. Montaż miał miejsce latem 2023 r., więc przez kolejne miesiące będziemy obserwować rezultaty. Mamy nadzieję, że projekt będzie kontynuowany."

Pilkington AviSafe™ to jedynie jedna z innowacji NSG Group, do którego należy Pilkington Polska, mających na celu ochronę środowiska. Jesienią 2023 r. firma zaprezentowała również nowe szkło Pilkington Mirai™ o 50% niższym śladzie węglowym w porównaniu do standardowego szkła float*, co stanowi najniższą wartość w tego typu produktach na rynku. Ambicją firmy jest współpraca w walce ze zmianami klimatycznymi, dążenie do równości społecznej i ochrony środowiska. Inicjatywa Science Based Targets (SBTi) ponownie certyfikowała wyższe ambicje NSG Group w zakresie redukcji emisji o 30% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2018 roku.

Innowacyjne podejście do produkcji szkła podkreśla, że zaawansowane technologie mogą służyć nie tylko wygodzie ludzi, ale także zrównoważonemu współistnieniu z przyrodą, zarówno w krajobrazie miejskim, jak i w odległych, trudno dostępnych miejscach.

W porównaniu ze standardowym szkłem float Pilkington Optifloat™ Clear 4 mm (europejska produkcja). EPD w toku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ochrona ptaków w naturalnym środowisku: Pilkington AviSafe™ w fińskich domkach turystycznych