Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odpływ liniowy - wymiary, montaż, czyszczenie

ES

Odpływ liniowy, poprzez zlicowanie powierzchni podłogi z rusztem, pozwala na uzyskanie równej, jednolitej posadzki. Nie ma w tym przypadku progów ani stopni, co sprawia, że łazienka jest nie tylko estetyczna, lecz także bezpieczna.

Odpływ liniowy w łazience
Odpływ liniowy to popularne rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach
Ferro

Co to jest odpływ liniowy?

Odpływ liniowy to bezpieczny i komfortowy sposób na grawitacyjne odprowadzenie wody. Jego elementy to: wbudowana w podłogę rynienka (korytko, kanał), która jest przykryta maskownicą (kratką, rusztem, listwą) na poziomie posadzki. Woda z prysznica spływa do rynienki, a następnie do kanalizacji. Widoczna jest tylko maskownica. Do montażu odwodnienia liniowego konieczna jest odpowiednia wysokość pod podłogą, pod którą musi się zmieścić stelaż odpływu i syfon. Dlatego też najlepiej zaplanować je już na etapie budowy domu. W planie budowlanym można uwzględnić wymaganą wysokość podłogi i dopasować ją do potrzeb montażu całej konstrukcji. W starszym budownictwie podłoga może okazać się zbyt niska do montażu syfonu.

Odpływ liniowy w łazience
Ruszt i odpływ wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej
Ravak

Wybór odpływu liniowego

Większość producentów odpływów liniowych oferuje produkty w kilku wariantach długości. Zwykle nawet te najkrótsze są wystarczające, natomiast kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, jest estetyka i tak w przypadku gdy kabina ma np. szerokość 90 cm zalecany jest wybór krótszego odpływu, w tym przypadku 80 cm. Trzeba też zdecydować, czy wybieramy odpływ liniowy z kołnierzem czy bez niego. Kołnierze to szczególny rodzaj uszczelnień zapobiegających przeciekaniu wody na zewnątrz odpływu. W praktyce zaleca się, aby wybierać raczej odpływy z kołnierzem, choć w przypadku produktów wyższej klasy również modele bez kołnierza zapewnią funkcjonalność.

Znaczenie ma  wysokość odpływu liniowego. Najniższy ma wysokość około 67 mm – odpływ punktowy niski będzie miał 5 mm mniej i to może zdeterminować wybór. O skuteczności odprowadzania wody decyduje przede wszystkim przepustowość syfonu. Przepustowość wynosząca około 30 litrów na minutę zapewnia efektywne odprowadzanie wody. Odpływy znajdziemy także w różnych kształtach: prostym, w kształcie litery L oraz łukowe. Odpływ prosty można zastosować przy każdym natrysku. Odpływ w kształcie litery L sprawdzi się w narożnym prysznicu, a łukowy – przy zaokrąglonej kabinie.

Odpływ liniowy
Stosowane procesy technologiczne gwarantują zachowanie pełnej szczelności rynny odpływowej
Schedpol

Jaką formę może mieć maskownica?

Kratki przykrywające korytko dostępne są w różnych wzorach i kolorach. Producenci oferują także modele wykonane z różnych materiałów: ceramiki, szkła, metalu, sztucznego tworzywa, czy nawet drzewa egzotycznego. Najczęściej jednak stosuje się ruszty ze stali nierdzewnej – matowe lub błyszczące, pełne (woda odpływa szczeliną okalającą maskownicę) lub perforowane. Do łazienek w stylu minimalistycznym pasują listwy, które wkleja się do specjalnie wyciętych płytek. Dzięki nim odpływ staje się niewidoczny. Najbardziej efektownie jednak prezentują się maskownice z podświetleniem LED, które włączają się w kontakcie z wodą.

Odpływ liniowy w łazience
Maskownica w odpływie liniowym może mieć różne wzory
Ravak

Jak zamontować odpływ liniowy?

Montaż zaczynamy od zainstalowania podejścia kanalizacyjnego. Sposób jego instalacji uzależniony jest od rodzaju podłogi (podłoga na gruncie, na stropie gęstożebrowym, na stropie monolitycznym). Niezależnie od rodzaju stropu, w którym będziemy montować odpływ liniowy, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku rur odprowadzających (około 2,5%). Pamiętamy o zamontowaniu kratki 1-2 mm poniżej poziomu płytek. Regulowane nóżki rusztowań odpływów liniowych pozwalają na dokładne i wygodne ustawienie kąta nachylenia. Po osadzeniu wyregulowanych nóżek można przystąpić do podłączenia syfonu i odpływu kanalizacji i wykonać próbę szczelności. Następnie wyrównać podłogę warstwą betonu i zabezpieczyć rozetę odpływową syfonu taśmą uszczelniającą. Na ścianach i podłodze trzeba położyć izolację przeciwwodną, narożniki zabezpieczyć taśmami uszczelniającymi. Na końcu ułożyć płytki – najlepiej małoformatowe, nieporowate, o III lub IV klasie ścieralności, antypoślizgowe – i zastosować wodoodporną fugę.

Montaż odwodnienia liniowego
Montaż odwodnienia liniowego najlepiej powierzyć fachowcom
Shutterstock.com

Jak zrobić spadek do odpływu liniowego?

Spadek, w zależności od umiejscowienia kanału prysznicowego, kształtuje się z jednej lub z dwóch stron i powinien on wynosić 2,5% w kierunku odpływu. W czasie planowania należy wziąć pod uwagę ewentualną kabinę prysznicową. Pochyłość kształtuje się z około pięciocentymetrowej warstwy jastrychu, układanej w deskowaniu. Trzeba również przestrzegać zaleceń poszczególnych producentów. W sklepach znajdziemy najczęściej odpływy liniowe z rusztowaniami, które można ustawić na regulowanych nóżkach (przydają się do ustawienia żądanego kąta nachylenia). Rusztowanie to musi się znaleźć wyżej od miejsca połączenia z pionem kanalizacyjnym.

Odwodnienie liniowe
W przypadku odwodnienia liniowego spadek kształtuje się z jednej lub dwóch stron, zależnie od umiejscowienia kanału prysznicowego
Ferro

Jak czyścić odpływ liniowy?

Odpływ liniowy o wiele łatwiej jest utrzymać w czystości niż brodzik z tradycyjną kabiną prysznicową. W przeciwieństwie do brodzika z kabiną nie ma tu żadnych zakamarków, w których mogłyby się gromadzić zabrudzenia i wilgoć. Sam system odwodnienia liniowego również z łatwością wyczyścimy. Wystarczy zdjąć ruszt odpływu i wyczyścić elementy znajdujące się niżej – syfon i rynienkę. Tak zwany suchy syfon można także wyjąć i wyczyścić.

Odpływ liniowy Smooth Low
Odpływ liniowy Smooth Low
Schedpol
Odpływ Slim Lux Plate
Odpływ Slim Lux Plate
Schedpol
Odpływ Slit
Odpływ Slit
Schedpol
Odpływ Slight Line Black
Odpływ Slight Line Black
Schedpol Schedline
Odpływ liniowy Smooth Low
Odpływ liniowy Smooth Low
Schedpol
    Więcej o:

Skomentuj:

Odpływ liniowy - wymiary, montaż, czyszczenie