Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zbudować karmnik ?

MP

Zima jest dla ptaków trudnym czasem, w którym trudno o pożywienie. Warto rozważyć założenie karmnika i wspomóc naszych latających przyjaciół w przetrwaniu mrozów. Stworzenie prostej konstrukcji, za pomocą łatwych w obsłudze urządzeń, będzie przyjemnym zajęciem na wolne popołudnie lub weekend. Zanim się za to zabierzemy, dobrze jest dowiedzieć się, jak zrobić to dobrze i przypadkiem nie zaszkodzić skrzydlatym mieszkańcom naszej okolicy.

Karmnik
Karmnik
Fot. Stihl

Karmnik przez całą zimę

Dokarmianie ptaków zimą to nie tylko przyjemność, to przede wszystkim obowiązek, kiedy już się na nie zdecydujemy. Wspomaganie ptactwa w zdobywaniu pożywienia powinno stać się naszym codziennym rytuałem aż do początku wiosny, ponieważ ptaki raz przyzwyczajone do naszej pomocy, mogą zaprzestać poszukiwań innych źródeł pokarmu i będą polegać wyłącznie na zawartości karmnika. Kluczowa więc jest regularność uzupełniania zasobów „ptasiej stołówki”. Warto mieć na względzie, by nie zacząć dokarmiać ptaków zbyt wcześnie. Niektóre gatunki np. kaczki i łabędzie mogą wtedy zrezygnować z odlotu w cieplejsze miejsce, a gdy nadejdą zimowe mrozy, będzie już za późno na migracje i ptaki mogą nie przetrwać trudnych warunków.

Karmnik dla ptaków

Karmnik - woda plus pokarm

Dbanie o naszych latających towarzyszy nie ogranicza się jednak tylko do dosypywania pożywienia. Musimy pamiętać o dostarczaniu świeżej wody, a także o regularnym czyszczeniu karmnika z odchodów i resztek jedzenia. Przemyślenia będzie również wymagała kwestia zabezpieczenia go przed drapieżnikami m.in. kotami – jeśli nie jest to możliwe, lepiej zrezygnować z jego prowadzenia.

Karmnikowe ABC doktora Andrzeja Kruszewicza

Karmnik
Karmnik
Fot. Stihl

Jak zbudować karmnik dla ptaków

Zanim rozpoczniemy pracę nad karmnikiem, powinniśmy zastanowić się, dla jakich gatunków ptaków ma być przeznaczony i gdzie chcemy go umiejscowić – od tego zależy jego rozmiar i sposób mocowania.

Do wykonania podstawowego karmnika wystarczy nam:

 • około dwumetrowa deska,
 • klej do drewna,
 • 14 wkrętów albo gwoździ (mniej więcej o długości 32mm),
 • przecinarka,
 • wiertarka
 • i śrubokręt lub młotek.

W zależności od tego jakiej wielkości ptaki pojawiają się w naszej okolicy, musimy wymierzyć odpowiednio podłogę, 2 wyższe i 2 niższe ścianki oraz daszek, czyli łącznie siedem kawałków drewna. Do ich docięcia przyda się lekka przecinarka akumulatorowa, która zapewni nam dokładność i bezpieczeństwo przy pracy. Następnie elementy karmnika łączymy ze sobą klejem, a do wzmocnienia konstrukcji możemy użyć gwoździ lub wkrętów. Warto pomyśleć również o elementach mocowania. Jeśli karmnik chcemy zamontować na gałęzi lub balkonie. powinniśmy wywiercić w ściankach otwory na gruby sznurek, na którym zawiesimy naszą konstrukcję. Możemy ją również zamocować na wbitej w ziemię rurze bądź bali drewna. Ważne, żeby pamiętać o odpowiedniej wysokości – karmnik powinien znaleźć się około 2-2.5 metra nad ziemią. Gotowy domek polecam zaimpregnować, ale wyłącznie na zewnątrz, z użyciem naturalnego preparatu np. oleju lnianego.

Gdzie powiesić karmnik?

W karmniku najważniejsza jest kwestia lokalizacji. Miejsce powinno być ciche, osłonięte od wiatru, a przede wszystkim bezpieczne, gwarantujące naszym skrzydlatym przyjaciołom możliwość swobodnego podlatywania i odlatywania oraz obserwacji otoczenia. Nie powinniśmy umieszczać karmnika na przeszklonych tarasach oraz w bezpośrednim pobliżu drogi – szyby oraz przejeżdżające samochody stanowią poważne zagrożenie dla ptaków. Równie kluczową sprawę stanowi łatwość utrzymania czystości w miejscu wysypywania pożywienia. Przede wszystkim karmnik powinien mieć zadaszenie w celu ochrony pokarmu przed warunkami atmosferycznymi. Jednym z rozwiązań na łatwiejsze utrzymanie domku w czystości jest przycięcie jednej ze ścianek o kilka milimetrów więcej niż pozostałe. W powstałą szczelinę między nią w podłogą można włożyć docięty odpowiednio kawałek cienkiej deseczki lub dykty – w celu wyczyszczenia miejsca ptasiej biesiady nie będziemy musieli zdejmować całej konstrukcji, wystarczy wyciągnąć deseczkę, posprzątać i włożyć z powrotem. Dobrym pomysłem może być również włożenie dopasowanego kawałka kartonu, który będziemy regularnie wymieniać. Dbanie o czystość ptasiej stołówki zapobiegnie zjadaniu przez ptaki pokarmu zmieszanego z odchodami, co mogłoby być przyczyną roznoszenia się groźnych, również dla nas, bakterii

Przecinarka STIHL GTA 26
Przecinarka STIHL GTA 26
Fot. Stihl

Karmnik- odpowiedni pokarm

Zdarza się, że niesieni wzniosłym celem niemarnowania jedzenia wpadamy na pomysł podzielenia się nim ze zwierzętami. Spleśniałe chleby, pozostałości po obiedzie, nadpsute warzywa i inne produkty, których nie możemy albo nie chcemy już spożyć, lądują w stawach, na skwerach, czy w karmnikach. Jednak tak samo jak mogą zaszkodzić nam, tak nie są też odpowiednie dla ptactwa. Nie warto również dostarczać im pożywienia na zapas, żeby się nie zepsuło i nie zdążyło zamarznąć.

 • Różne gatunki mają też odmienne preferencje żywieniowe, istnieją jednak produkty w dużej mierze uniwersalne np. łuskane ziarna czarnego słonecznika, na które połasi się zarówno mięsożerna sikorka, jak i wróbel czy sierpówka. W szczególności w okresie silnych mrozów może być dla ptaków zbawieniem, ponieważ dostarczy im niezbędnych tłuszczy, minerałów i białka.
 • Dobrym pożywieniem będą także orzechy, szczególnie włoskie oraz ziarna konopi, zawartość karmnika warto też wzbogacić o proso, które ma właściwości lecznicze.
 • Wiele gatunków chętnie skonsumuje również jabłko lub gruszkę, możemy je pociąć i włożyć do karmnika lub po prostu nadziać na gałęzi pobliskiego drzewka.
 • Warto już zawczasu mieć w pamięci zamiar dokarmiania ptaków i latem czy jesienią zasuszyć dla nich np. jarzębinę, aronię, jagody oraz inne podobnego rodzaju owoce. Również pestki wiśni i czereśni dla niektórych gatunków mogą być nie lada rarytasem, który pomoże im przetrwać zimę.
 • Jeśli chcemy uszczęśliwić kaczki lub łabędzie, najbardziej przysłużymy im się zostawiając na brzegu (nigdy w wodzie) ugotowane bez dodatku soli warzywa takie jak marchewka, pietruszka i ziemniak, kasze bądź ryż.

Pieczywo, tak chętnie dawane ptakom, nie ma dla nich wartości odżywczej, natomiast zawiera sól i częstokroć różne ulepszacze, które mogą im zaszkodzić. Zagrożeniem mogą być dla nich również wszelkie stosowane przez nas w domowej kuchni przyprawy.

Choć zimy nie są już takie srogie jak kiedyś, szybki rozwój miast i zmiana warunków bytowania sprawia, że ptakom coraz trudniej znaleźć pożywienie. Miejmy to na uwadze i wspomóżmy je w tym zbliżającym się trudnym czasie.

Karmnik
Karmnik
Fot. Stihl
  Więcej o:

Skomentuj:

Jak zbudować karmnik ?