Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zięba ptak

Jacek Karczewski, Ptaki Polskie, KJ

Zięba to nasz najliczniejszy ptak, a cała jej krajowa populacja szacowana jest na 5-10 milionów par. Zamieszkują lasy, parki, sady i duże ogrody. W rozwidleniach gałęzi budują bardzo ładne, miękkie i dobrze zamaskowane mchami i porostami gniazda. Wiele z nich wygląda jak małe dzieła sztuki.

Zięba
Zięba
Fot. Wiktor Toruński

Zięba ptak o pstrym upierzeniu

Ptak wielkości wróbla, ale smuklejszy, o delikatniejszej sylwetce. Samczyk w szacie godowej to jeden z naszych najbardziej kolorowych ptaków.  Charakterystyczna cynamonoworóżowa pierś, ochrowe poliki, szaroniebieska głowa, na plecach brązy i zielenie.

Zięba ptak i samica

Samiczki dużo bardziej stonowane. Za to obie płcie noszą rzucający się w oczy, biało-czarny pas na skrzydle, niczym znak rozpoznawczy. Zięby najłatwiej zobaczyć jest na ziemi, gdzie poszukują nasion i owadów.

Jakie ptaki powracają na wiosnę do Polski

Tekst jest częścią kampanii Ogród na pTAK! prowadzonej przez stowarzyszenie Jestem na pTAK!, które zachęca do tworzenia ogrodów przyjaznych Przyrodzie.

Na stronie https://ogrod.ptakipolskie.pl/ znaleźć można porady na każdy miesiąc, zdjęcia, opisy ptaków i roślin. Wszystko po to, aby stworzyć w ogrodach miejsca przyjazne ptakom, motylom, pszczołom i innym sąsiadom.

Zięba
Zięba
Fot. Bartosz Pachla

Zięba ptak wędrowny

Kiedyś nasze zięby regularnie odlatywały do zachodniej Europy. Dzisiaj coraz częściej i coraz więcej z nich spędza zimę w zachodniej Polsce. Tak, jak w przypadku większości drobnych ptaków, średnia długość życia Zięby jest bardzo krótka i wynosi ok. 3 lat, ale zdarzyła się i taka, która przeżyła 15 lat i 6 miesięcy.

Zięba ptak - śpiew

Miła dla ucha, donośna i czysta piosenka Zięb rozbrzmiewa od wiosny do lata. (Jeśli ktoś pamięta Pszczółkę Maję, to musi też pamiętać ziębowe szczebioty, które przez cały czas towarzyszyły rezolutnej pszczółce i jej przyjaciołom). Zapewne jest to najczęściej słyszana u nas ptasia melodia....  

Jak zwabić ptaki do ogrodu?

Zięba
Zięba
Fot. Cezary Korkosz

Zięba - co je?

Zięby chętnie zjadają nasiona chwastów i owady. Pozwól rosnąć startym jabłoniom w Twoim ogrodzie. Nie zabijaj drzew pod hasłem „pielęgnacji”. Niech Twój sad i ogród będą wolne od trucizn.

 

Zięba
Zięba
Fot. Wiktor Toruński

Zapraszamy również na:

jestemnapTAK.pl

bukietzpol.pl

nocsow.pl

sklepnapTAK.pl

Karmnikowe ABC doktora Andrzeja Kruszewicza, czyli jak poprawnie zbudować karmnik

    Więcej o:

Skomentuj:

Zięba ptak