Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród przyjazny pszczołom

MP

Stworzenie ogrodu czy balkonu przyjaznego pszczołom i innym pożytecznym owadom nie wymaga dużego wysiłku. Trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach. W realizacji planu pomogą nam narzędzia do wysiewu i sadzenia roślin. Liczą się chęci i przekonanie, że działamy w słusznej dla naszej planety sprawie. Zatem dbajmy o różnorodność w naszych ogrodach, siejmy kwiaty i pomóżmy pszczołom przetrwać i znaleźć dom.

Ogród przyjazdy pszczołom
Ogród przyjazdy pszczołom
Fot. Fiskars

Pożyteczne pszczoły

Rozmnażanie trzech czwartych populacji roślin kwitnących i około trzydziestu pięciu procent roślin jadalnych na świecie zależy od pszczół i innych zapylaczy. A zatem bez tych brzęczących przyjaciół nasza przepiękna przyroda i nasza dieta wyglądałyby zupełnie inaczej. Jednak fakty są bardzo niepokojące — ostatnio wyginęły już trzy gatunki trzmieli, a blisko jeden na dziesięć gatunków dzikich pszczół w Europie zagrożonych jest wyginięciem. Do działań na rzecz ochrony pszczół włącza się coraz więcej organizacji i firm, w tym również Fiskars, który w tym roku wprowadził do swojej oferty narzędzia do sadzenia i wysiewu roślin oraz podejmuje działania na rzecz promocji ogrodów przyjaznych pszczołom.

Narzędzia do siania i sadzenia>>>

 

Ogród przyjazny dla pszczół - jak stworzyć?

Przyczyną zmniejszania się populacji pszczół jest przede wszystkim niszczenie ich siedlisk. Istnieje kilka prostych, dostępnych dla każdego sposobów, aby temu zapobiec:

  1. Zadbaj o różnorodność roślin w ogrodzie – posadź różne rośliny, tak aby kwitły przez cały sezon. Niektóre gatunki pszczół pojawiają się wiosną, inne latem lub obecne są przez cały sezon. Dlatego warto zapewnić rośliny kwitnące w różnych okresach. Ważne są nie tylko kwiaty, lecz cała mozaika roślin – drzewa, krzewy, grządki
    z warzywami i owocami. One również dostarczają nektaru i pyłku przez cały rok.
  2. Siej kwiaty polne i rośliny kwitnące – w ogrodach i donicach okiennych sadź występujące naturalnie kwiaty polne i rośliny kwitnące. To raj dla pszczół.
  3. Nie stosuj pestycydów, używaj naturalnych nawozów – pestycydy są szkodliwe dla pszczół. W przypadku stosowania chemicznych środków ochrony roślin, wybieraj jedynie preparaty bezpieczne dla pszczół i przestrzegaj okresów zapobiegających ich zatruciu. A najlepiej stosuj naturalne nawozy jak np. kompost lub obornik.
  4. Zostaw kawałek ogrodu w stanie „dzikim” – przyroda będzie mogła tu bujnie rozkwitnąć, a siedliska owadów i gryzoni pozostaną nienaruszone.
  5. Zrób hotel dla pszczół – wiele pszczół zagnieździ się chętnie w bezpiecznym stosie drewna, wiązkach trzciny czy bambusa. Dobrym schronieniem dla pszczół, który możemy sami wykonać, jest domek dla trzmiela.
  6. Zapewnij pszczołom wodę do picia – idealnym rozwiązaniem jest oczko wodne otoczone roślinami. Można ustawić również na zewnątrz płytkie naczynie z wodą i włożyć do niego kilka kamieni, aby pszczoły się nie potopiły.

Pszczoły w ogrodzie. Jak powinien wyglądać ogród przyjazny pszczołom?>>>

Te wskazówki pomogą nie tyko pszczołom, ale również innym ważnym gościom odwiedzającym ogród, takim jak np. motyle. Sadzenie roślin i tworzenie zrównoważonego ekosystemu ma jeszcze jedną zaletę – badania naukowe wykazały, że praca w ogrodzie zwiększa poziom szczęścia, poprawia zdrowie, uczy uważności i zapewnia dobre samopoczucie. Zmiana stylu życia związana z pandemią COVID-19 sprawiły, że coraz więcej ludzi korzysta z dobrodziejstw ogrodnictwa, choćby zakładając warzywnik, tworząc rabatkę, czy też uprawiając rośliny na balkonie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród przyjazny pszczołom