Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oskar Zięta stworzył rzeźbę "Wir" do nowo otwartej Galerii Północnej w Warszawie

red.

"Wir" - tak nazywa się najnowsze dzieło Oskara Zięty, które stanęło w centralnym punkcie Galerii Północnej - nowego centrum handlowego na warszawskim Tarchominie.

Galeria Północna to nowe warszawskie centrum handlowe, które otworzyło swoje drzwi dla klientów 14 września. Za powstaniem centrum stoi inwestor GTC, który w wystroju gmachu postawił na sztukę i współpracę ze znanym designerem Oskarem Ziętą.

Oskar Zięta to absolwent Politechniki Szczecińskiej, który zasłynął na całym świecie opracowaną przez siebie autorską metodę FiDU, polegającą na nadmuchiwaniu blachy, co znalazło zastosowanie m.in. w produkcji mebli. Projektant specjalnie z myślą o Galerii Północnej stworzył rzeźbę "Wir”. Inspiracją był wir wodny, który w formie stalowej konstrukcji przechodzi przez wszystkie poziomy centrum handlowego. Projekt powstał w oparciu o krzywe Béziera, które nabierały docelowych kształtów najpierw na ekranie komputera, a potem w modelach drukowanych na drukarce 3D. Montaż poprzedzały liczne symulacje, mające zapewnić bezpieczeństwo i stabilność okazałej konstrukcji.

Ostateczna struktura mierzy 22 metry i pierwotnie miała być częścią fontanny. Zamiast fontanny powstało oczko wodne, które stwarza efekt odbicia w tafli wody i chroni rzeźbę przed uszkodzeniami. Lokalizacja rzeźby, iluminacja świetlna i aranżacja otoczenia zostały zaprojektowane tak, aby stworzyć przestrzeń do kontemplacji sztuki z dala od zakupowego zgiełku.

W tej nietypowej współpracy najbardziej cieszy fakt, że wysokiej jakości współczesna sztuka wkracza do przestrzeni publicznej.

Skomentuj:

Oskar Zięta stworzył rzeźbę "Wir" do nowo otwartej Galerii Północnej w Warszawie