Oświetlenie do kuchni
Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni, powinno umożliwić przygotowanie i spożywanie posiłku. Ważne są też walory estetyczne - powinno pasować do wnętrza, kolorystyki ścian, stylu mebli. Światłem można podkreślić interesujące elementy w kuchni: ładny detal, ciekawą fakturę, wazon z egzotycznej wyprawy.
Oświetlenie sufitowe
Oświetlenie sufitowe w centralnym punkcie pomieszczenia równomiernie rozjaśni całą kuchnię. Jednak kiedy przygotowujemy posiłek przy blacie, zasłaniamy światło, dlatego przyda się dodatkowe źródło światła.
Oświetlenie blatu roboczego
Odpowiednie oświetlenie blatu roboczego podniesie komfort pracy w kuchni. Oświetlenie można umieścić pod wiszącymi szafkami - bezpośrednio pod szafkami lub na ścianie. Zazwyczaj używa się długich halogenów, reflektorków, lub małych, okrągłych halogenów. Należy dopasować moc i kąt świecenia do swoich potrzeb. Światło powinno być nie za słabe, ale też nie za silne, aby nie oślepiało. Ciekawym rozwiązaniem jest szklana ściana nad blatem, podświetlona od spodu.
Oświetlenie barku
Nad barkiem możemy umieścić wiszącą lampę. Ciekawie będą wyglądały trzy takie same punkty świetlne nad blatem. Będą też stanowiły symboliczną granice pomiędzy kuchnią a częścią jadalną.
Oświetlenie stołu
Oświetlenie bezpośrednio nad stołem jest coraz popularniejsze. Tutaj wspólnie jemy, rozmawiamy. Najlepsze będzie delikatne światło pojedynczej lub kilku identycznych lamp. Wygodna jest swobodna możliwość regulacji ilości i natężenia światła. Pomyślmy w którym miejscu będzie stał stół już na etapie rozprowadzania instalacji elektrycznej w domu.
Lampy podłogowe, lampy stołowe, kinkiety
Warto stosować mało popularne rozwiązania. Dlaczego nie postawić lampy podłogowej w rogu kuchni? Czy lampa stołowa na kuchennym stole nie wprowadzi przytulnej atmosfery w czasie wspólnych posiłków? A może postawimy ją w oknie na parapecie kuchennym. Będzie ciekawie wyglądała z zewnątrz. Wnętrze dzięki bocznemu oświetleniu będzie bardziej przytulne.
Oświetlenie szafek kuchennych
Szafki ze szklanymi frontami kuchennymi podświetlonymi od środka, mogą częściowo doświetlać kuchnię.
Naturalne światło
Naturalne światło jest idealne. Jeżeli nie musimy rezygnować z niego, nie róbmy tego. Jeżeli mamy ciemną kuchnię, warto zastanowić się nad otwarciem jej na salon.
- Więcej o:
Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Franke K-Link - technologia w służbie inteligentnego gotowania
Wyposażenie kuchni. Jak wybrać meble i sprzęt AGD na lata?
Meble modułowe do kuchni – nowoczesne rozwiązanie na miarę potrzeb
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Czarne AGD – elegancja i nowoczesność w aranżacji kuchni
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem
Kawa na wiele sposobów - parzenie i podawanie