Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie do salonu. Jak oświetlić wnętrze?

Tekst: Urszula Tomaszewska, projektant wnętrz

Prawidłowo zaplanowane oświetlenie do salonu — i nie tylko — jest kluczem do sukcesu. Światło w aranżacji wnętrz ma bardzo duże znaczenie.

Oświetlenie do salonu. Jak oświetlić wnętrze?
Oświetlenie do salonu. Jak oświetlić wnętrze?
foamfoto/Shutterstock

Planujemy oświetlenie do salonu

Ma ono wpływ na nasze samopoczucie. Ciepłe światło o niedużym natężeniu doskonale się nadaje do wypoczynku.  Intensywne pobudza do aktywności. Odpowiednio zaplanowane światło stwarza klimat wnętrza. Pozwala niwelować niedostatki architektoniczne. Za pomocą oświetlenia możemy modelować przestrzeń. Wykorzystanie światła  pomaga maskować niedostatki wnętrz. Dobrze zaprojektowane oświetlenie podwyższa niskie i rozszerza wąskie pomieszczenia.

Projekty wnętrz powinny uwzględniać indywidualne oświetlenie dla każdego z aranżowanych wnętrz. Służą one do wykonywania różnych czynności. Oświetlenie mieszkania należy zaplanować na początku przed budową albo generalnym remontem. Unikniemy wtedy przeróbek, które niepotrzebnie podnoszą koszty.

Oświetlenie do salonu. Jak oświetlić wnętrze?
Oświetlenie do salonu. Jak oświetlić wnętrze?
BM_27/Shutterstock

Oświetlenie domu - wybieramy lampy do salonu

W każdym pomieszczeniu powinno być kilka źródeł światła. Absolutnym wymogiem jest oświetlenie górne (doświetla najlepiej). Nawet zwiększona ilość bocznego oświetlenia nie jest w stanie go zastąpić. Górne oświetlenie to: żyrandole, plafony oraz halogeny wbudowane w sufit podwieszony. Przy żyrandolach należy uwzględnić ich długość, by nie zahaczać o nie głową. Zbyt krótkie lampy nie oświetlą odpowiednio wysokich pomieszczeń. Efektownie prezentują się pojedyncze żyrandole zawieszone w rzędzie, np. dwie lub trzy obok siebie.

Aranżacja właściwej ilości źródeł światła pomaga w kształtowaniu przestrzeni. Dostosowuje wnętrze do bieżących potrzeb. Duża ilość źródeł światła pozwala na elastyczne korzystanie z nich. Nie chodzi o to, aby zrobić oświetlenie choinkowe.

Oświetlenie do salonu. Jak oświetlić wnętrze?
Oświetlenie do salonu. Jak oświetlić wnętrze?
JRP Studio/Shutterstock

Kilka rad, które pomogą nam w aranżacji oświetlenia - nie tylko w salonie

 1. Doświetlenie górnej części wnętrza optycznie podwyższa pomieszczenie.
 2. Skierowanie światła w dół zaciemnia i obniża.
 3. Kinkiety optycznie poszerzają wnętrza.
 4. W wydłużonym, ciasnym wnętrzu optycznie wyrównujemy proporcje poprzez skierowanie światła na krótsze ściany. Podświetlenie delikatnym światłem eksponuje obrazy.
 5. Najwidniejszy musi być pokój dziecięcy. Przede wszystkim trzeba dobrze oświetlić  stanowisko do nauki. Na biurku powinna się znajdować lampka umieszczona po lewej stronie przy dzieciach praworęcznych. Kinkiet w pokoju dziecka przyda się do usypiania. Koniecznie powinniśmy także zaplanować światło w kąciku do czytania.
 6. W łazience należy zadbać o właściwe oświetlenie lustra. Najlepiej je otoczyć światłem. Mogą to być halogeny, małe lampki, lub świetlówki. Światło zamontowane przy lustrze ma oświetlać twarz, ale nie może oślepiać.
 7. Dobrze jest zamontować  plafon powieszony na suficie lub kinkiet nad drzwiami. Alternatywą może być sufit podwieszany z punktami świetlnymi. Ważną rolę odgrywają same lustra - odbijające się w nich światło rozjaśnia.
 8. W przedpokoju oprócz oświetlenia górnego dobrze jest podświetlić lustro. Światło przy lustrze powinno równomiernie oświetlać twarz i sylwetkę. Przydatne jest także zaplanowanie dodatkowego punktu świetlnego, który dyskretnie podświetli holl wieczorem ułatwiając dojście do łazienki.
 9. W sypialni zaplanujmy rozproszone i nastrojowe światło. Główną rolę odgrywa tutaj oświetlenie dekoracyjne. Zalecane jest światło o barwie delikatnej i ciepłej. We wnętrzu tym powinno się łączyć różne rodzaje światła. Na ścianie nad łóżkiem trzeba przewidzieć  kinkiety. Punkt świetlny służący do czytania w łóżku  powinien znajdować się na wysokości około 75 cm, licząc od materaca. W sypialni, w której jest  telewizor powinniśmy pamiętać o dodatkowym oświetleniu.
 10. Zielone lub niebieskie żarówki wprowadzają stan niepokoju. Światło zbliżone do żółtego emitują tradycyjne żarówki.
Oświetlenie do salonu. Jak oświetlić wnętrze?
Oświetlenie do salonu. Jak oświetlić wnętrze?
Ground Picture/Shutterstock
  Więcej o:

Skomentuj:

Oświetlenie do salonu. Jak oświetlić wnętrze?