Panele ścienne zamiast tapety. Zobacz, dlaczego warto się na nie zdecydować
Panele ścienne cieszą się rosnącą popularnością i wypierają z domów tradycyjne tapety. Nic dziwnego, w końcu są trwałe, łatwe w montażu, a ponadto występują w wielu wzorach i kolorach. W jakich pomieszczeniach się sprawdzą i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Poniżej garść przydatnych informacji.
Zalety paneli ściennych
Jeszcze do niedawna panele ścienne kojarzyły się ze staroświecką boazerią rodem z PRL-u. Jednak dziś nie mają już nic wspólnego z przestarzałymi trendami. Nowoczesne modele wyróżniają się bogactwem deseni, faktur i barw, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Oto ich najważniejsze zalety:
- różnorodność – panele ścienne pasują praktycznie do każdego pomieszczenia. Nie ma tu znaczenia metraż, wystrój czy styl wykończenia wnętrza. Szeroki wybór kolorów, wzorów i materiałów stwarza niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Odpowiednio dopasowane panele będą doskonałym dodatkiem podkreślający wystrój pokoju. Do wyboru są m.in. płyty szklane, drewniane, laminowane i najtańsze – z PCV;
- trwałość – panele mogą służyć przez lata, ponieważ wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia, zadrapania czy wgniecenia. Ponadto wiele modeli jest odpornych na działanie wilgoci;
- szybki, bezproblemowy montaż – malowanie i tapetowanie ścian to pracochłonne zajęcie. Szczególnie problematyczne może się okazać równe naklejenie tapety na powierzchnię. Z kolei instalacja nowoczesnych systemów paneli ściennych pozwala zaoszczędzić czas. Aby cieszyć się piękną aranżacją, wystarczą podstawowe narzędzia, klej i gwoździe. Proces montażu jest prosty, poradzi sobie z nim nawet laik;
- możliwość modyfikacji – wygląd płyt MDF i PCV można zmieniać do woli. Do tego celu należy użyć specjalnych farb, najlepiej akrylowych lub alkidowych. Trzeba jednak pamiętać, że malowanie paneli można rozpocząć dopiero po 24 godzinach od montażu;
- cena – koszt klasycznych materiałów wykończeniowych, takich jak cegła czy tynk, może znacząco obciążyć domowy budżet. Panele to ekonomiczna alternatywa, która jakością i estetyką nie odstaje od wyżej wspomnianych produktów. Najtańsze są modele z PCV;
- dobra izolacja – panele mogą przyczynić się do zmniejszenia rachunków za energię. Jak to możliwe? Deski pomagają w utrzymaniu stałej temperatury we wnętrzu, bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. Zimą ograniczają straty ciepła, a latem utrzymują przyjemny chłód wytwarzany np. przez klimatyzację. Oprócz tego wykazują właściwości dźwiękoszczelne.
Gdzie zamontować panele ścienne?
Przedpokój, salon, sypialnia, a nawet kuchnia i łazienka... Panele ścienne, a szczególnie modele PCV, można zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Występują w niezwykle szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu produkt można dopasować do wnętrza pod kątem jego stylu i charakteru. Do wystroju boho będą pasować np. deski imitujące drewno. Z kolei w pomieszczeniach nowoczesnych i minimalistycznych warto postawić na panele przypominające kamień lub metal.
Warto pamiętać, że większość modeli PCV ma właściwości wodoodporne. Deski nadają się więc idealnie do pomieszczeń, w których panuje wilgoć. Mowa tu oczywiście o kuchni i łazience. Oprócz tego panele doskonale prezentują się np. w salonie połączonym z aneksem kuchennym, pokoju dziennym czy w gabinecie.
Jak dbać o panele?
Utrzymanie paneli w czystości nie jest skomplikowanym zadaniem. Oczywiście w zależności od materiału wykonania, każdy model ma swoje specyficzne wymogi dotyczące pielęgnacji. Jednak w większości przypadków podstawowe wytyczne są takie same.
Do sprzątania okładziny zazwyczaj wystarczy gąbka lub ściereczka. Nie ma konieczności szorowania powierzchni i używania specjalistycznych środków. Zabrudzoną ścianę należy po prostu przetrzeć wilgotną ściereczką.
Do bardziej uciążliwych plam i smug można wykorzystać preparat przeznaczony do czyszczenia paneli. Istnieją też domowe sposoby na utrzymanie okładziny w czystości. Wyraziste zabrudzenia da się usunąć np. za pomocą ciepłej wody z odrobiną płynu do naczyń lub octu.
Remont: czas, start!
Tapetowanie, malowanie i układanie płytek to nie jedyne sposoby na wykończenie ścian w domu. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się panele ścienne, które zachwycają różnorodnością i funkcjonalnością. Jakie są ich najważniejsze zalety?
To z pewnością skuteczna ochrona powierzchni przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, a także łatwa instalacja oraz trwałość. Dlatego planując remont ścian w mieszkaniu, warto rozważyć ich montaż. Panele sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, wystarczy wybrać odpowiedni wzór, rozmiar, odcień i… do dzieła!
- Więcej o:
Kuchenna magia czy po prostu technologia?
Lamele ścienne - dlaczego warto je wykorzystać w aranżacji wnętrza?
Jak stworzyć pokój marzeń dla Twojego dziecka? Zainspiruj się meblami od marki VOX
Sztuczna inteligencja w kuchni – piekarnik Haier ID serii 4 H6 ID46G3YTB
Dlaczego warto mieć fotel w sypialni?
Spraw, by gotowanie było łatwiejsze – meble kuchenne
Zakup nieruchomości na firmę — jak to rozliczyć?
Współczesna łazienka – design, ekologia, technologia