Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pluskwy w materacu. Jak zwalczyć pluskwy łóżkowe?

Redakcja

Pluskwa domowa to gatunek owada. Pluskwy domowe żywią się krwią ludzi, zatem ich obecność jest wysoce niepożądana. Dowiedz się, jak wyglądają pluskwy - i poznaj domowe metody zwalczania pluskiew. Co zniechęci pluskwy w materacu? Czy to czasochłonny proces?

Pluskwy w materacu. Jak zwalczyć pluskwy łóżkowe?
Pluskwy w materacu. Jak zwalczyć pluskwy łóżkowe?
Shutterstock

Pluskwy w materacu - czy ugryzienia pluskiew zagrażają zdrowiu człowieka?

Wyglądem dorosłe pluskwy (ich owalne ciało) przypomina pestki jabłka. Warto wspomnieć, że te insekty w krajach rozwiniętych były już niemal wytępione - ale znów obserwuje się ich obecność w domach. Zwróć uwagę szczególnie na materac, który może się okazać pełen insektów. Przy wyborze pościeli lepiej nie decydować się na ciemny kolor - pluskwy domowe nie będą wtedy dobrze widoczne. Pluskwy nie przenoszą chorób, nie powodują też zagrożenia dla życia człowieka. Są za to bardzo uciążliwe, a ugryzienia pluskiew powodują swędzenie.

Jak się upewnić, że mamy pluskwy w materacu?

Dorosłe osobniki to pasożyty żerujące głównie nocą. Przez sen możemy nawet nie poczuć ich ugryzienia. Żywią się raz na kilka dni, ale w razie problemu z dostępem do żywiciela, mogą przetrwać nawet do trzech miesięcy lub wejść w stan hibernacji. Samica składa jaja w ilości od 250 do 500 sztuk, a dojrzałą postać pluskwy osiągają po 1-2 miesiącach w pokojowej temperaturze. O tym, czy mamy do czynienia z tym konkretnym owadem, przekonamy się patrząc na odchody pluskiew. Ich odchody przypominają kropki i mają kolor czarny lub brunatno-czarny.

Domowe sposoby na pluskwy w materacu

Na obecność pluskiew dobre będą środki owadobójcze. Możesz zdecydować się na profesjonalną dezynsekcję lub samodzielnie podjąć się pozbycia niechcianych gości:

  • Warto zasklepić wszelkie otwory w ścianach.
  • Wymrażanie suchym lodem.
  • Zwalczanie pluskiew gorącym powietrzem o temp. powyżej 65 stopni Celsjusza.
  • Pluskwa domowa zginie, jeśli użyjemy zamgławiacza ULV.
  • Rozsypanie w mieszkaniu ziół, które zwalczają pluskwy łóżkowe (tasznik pospolity).

Pamiętaj! Sprawdź też listwy przypodłogowe, miejsca za boazerią oraz inne meble tapicerowane - pluskwy łóżkowe mogą się chować nie tylko w ramie łóżka.

Pluskwy w materacu. Jak zwalczyć pluskwy łóżkowe?
Pluskwa domowa (Cimex lectularius)
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Pluskwy w materacu. Jak zwalczyć pluskwy łóżkowe?