Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pompy ciepła – ciche i niezawodne w działaniu

oprac. Beata Zielińska

W dostępnych obecnie pompach ciepła zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań. Dzięki temu osiągają wysokie współczynniki wydajności pracy, a do tego działają cicho. Dużo uwagi poświęca się także wygodnemu i intuicyjnemu sterowaniu urządzeniami w systemie grzewczym.

Pompy ciepła – ciche i niezawodne w działaniu
Pompy ciepła – ciche i niezawodne w działaniu
Viessmann

Poprosiliśmy producentów i dystrybutorów pomp ciepła, aby przygotowali prezentację swoich urządzeń. Zależało nam, aby przedstawili najnowsze lub najlepiej sprzedające się modele powietrze-woda oraz gruntowe. W opisie podane są zarówno parametry techniczne, jak i atuty poszczególnych produktów. Trzeba także przyznać, że producenci bardzo dbają, aby urządzenia zajmowały jak najmniej miejsca, a do tego ładnie wyglądały. Wiele z nich jest bowiem sublokatorem w pomieszczeniach wielofunkcyjnych (spełniających w naszych domach funkcję np. garderoby, siłowni czy pokoju majsterkowicza). Niezależnie jednak od tego, która z prezentowanych pomp ciepła zwróci naszą uwagę, pamiętajmy o tym, że jej moc zawsze powinien dobrać specjalista – projektant lub doświadczony wykonawca. W większości przypadków, gdy system w czasie eksploatacji nie działa poprawnie, jest to wynikiem błędów na etapie doboru i montażu urządzeń, a nie ich wad. Warto zatem postawić na rzetelnych fachowców. Dobry instalator powiadomi nas także o możliwościach i warunkach otrzymania dofinansowania na instalację pompy ciepła.

Pompy ciepła powietrze-woda

Compress 6800i AW/BOSCH

Pompa ciepła typu monoblok dostępna w 5 mocach, od 4 do 12 kW; niski poziom emisji dźwięku w trybie dziennym i nocnym; bazuje na efektywnym, naturalnym i przyjaznym dla środowiska czynniku chłodniczym R290; wysoki współczynnik sezonowej efektywności SCOP do 4,8; czytelny dotykowy panel sterowania z kolorowym wyświetlaczem; zdalne sterowanie za pomocą intuicyjnej w obsłudze aplikacji; klasa energetyczna A+++ (dla temperatury 35°C); w opcji modele z wysokiej jakości szklanym frontem oraz zintegrowanym modułem internetowym.

Compress 6800i AW/BOSCH
Compress 6800i AW/BOSCH
Bosch
Modena/De Dietrich – BDR THERMEA

Typoszereg 5 modeli typu monoblock o mocy od 4 do 16 kW; urządzenia inwerterowe z zasilaniem jedno- i trójfazowym; dostosowane do potrzeb instalacji: ogrzewania, chłodzenia i produkcji c.w.u.; wyposażone w funkcję dezynfekcji termicznej i tryb eco z podwójną nastawą wartości zadanej; tryb cichy z 2 ustawianymi poziomami ciszy oraz tryb wakacyjny (zabezpieczenie przeciw zamarznięciu i regulacja c.w.u. za pomocą wartości zadanych, dezynfekcja termiczna na koniec ustawionego okresu); zastosowano czynnik chłodniczy R32; gwarancja 5 lat.

Modena/De Dietrich – BDR THERMEA
Modena/De Dietrich – BDR THERMEA
Bdr Thermea
Logatherm WLW186i AR/BUDERUS

Pompa typu monoblok przeznaczona do zastosowań w nowym budownictwie dzięki wysokiej temperaturze zasilania do 75°C oraz do celów modernizacyjnych w domach jedno- i dwurodzinnych; wykorzystuje naturalny czynnik chłodniczy propan (R290); dostępna w wersji z zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. 170 l lub bez niego; wbudowany moduł internetowy; klasa energetyczna A++; urządzenie działa samodzielnie lub współpracuje z innym źródłem ciepła – współpraca z instalacją fotowoltaiczną; w opcji jednostka ze szklanym frontem w kolorze czarnym.

Logatherm WLW186i AR/BUDERUS
Logatherm WLW186i AR/BUDERUS
Buderus
Gree Versatii All in One/GREE

Model typu split, zintegrowany zbiornik c.w.u. o poj. 185 l, ładowany warstwowo, dzięki czemu gorąca woda dostępna jest znacznie szybciej niż w zasobniku z wężownicą; dwustopniowa sprężarka rotacyjna gwarantuje wydajną i ekonomiczną pracę nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych; zdalne sterowanie zapewnia fabrycznie wbudowany moduł wi-fi, który znajduje się w sterowniku oraz gniazdo Modbus – bez dodatkowych kosztów możliwe jest zintegrowanie pompy ciepła z systemem inteligentnego zarządzania budynkiem.

Gree Versatii All in One/GREE
Gree Versatii All in One/GREE
Gree
Auratsu/dystrybutor GRODNO

Pompa ciepła typu split; czynnik R32; dostępna w mocach 6-16 kW; przeznaczona do nowych i modernizowanych budynków; temperatura obiegu c.o. do 65oC; klasa efektywności energetycznej A+++; COP ok. 5; współpracuje w instalacją podłogową oraz z grzejnikami; bogate wyposażenie standardowe; funkcja chłodzenia; obsługa dwóch obiegów; moduł wi-fi; gwarancja nawet 5 lat; tryby ciche dla jednostki zewnętrznej (44 dB) oraz wewnętrznej (28 dB); zgodna ze wszystkimi programami dotacyjnymi.

Auratsu/dystrybutor GRODNO
Auratsu/dystrybutor GRODNO
Grodno
IGLOO MultiTherma/IGLOO

Pompa ciepła typu monoblok; maksymalna wydajność grzewcza (A7/W35) 12,9 kW; płynna regulacja wydajności; klasa efektywności energetycznej A++/A+++; COP (A7/W35) dla znamionowej wydajności grzewczej wynosi 5,43; zastosowano czynnik chłodniczy R290 (propan); niski poziom ciśnienia akustycznego – 40 dB w odległości 3 m od urządzenia; gwarancja 5 lat na urządzenie i 25 lat na obudowę (dzięki pokryciu obudowy specjalną powłoką odporną na korozję); serwis fabryczny.

IGLOO MultiTherma/IGLOO
IGLOO MultiTherma/IGLOO
Igloo
CTC EcoAir 700M/dystrybutor NOWATERMIA

Monoblokowa inwerterowa pompa ciepła (dwa modele); przeznaczona do ogrzewania (płynna regulacja mocy grzewczej) i chłodzenia; wysoka wydajność i klasa efektywności energetycznej A+++; naturalny czynnik chłodniczy R290; zintegrowane połączenie z internetem; urządzenie przystosowane do pracy w systemie inteligentnego domu wraz z takimi usługami, jak Alexa czy Google Home.

CTC EcoAir 700M/dystrybutor NOWATERMIA
CTC EcoAir 700M/dystrybutor NOWATERMIA
Nowatermia
Hitachi/dystrybutor GRODNO

Kompaktowa pompa ciepła typu split serii Combi ma wbudowany zbiornik c.w.u. o pojemności 220 l ze stali nierdzewnej i; szeroki zakres mocy w trybie ogrzewania 4,3-16 kW oraz w trybie chłodzenia 4-10,5 kW; działa w zakresie temperatury -20/+46°C; klasa efektywności energetycznej A+++; COP ok. 5,25; bogate wyposażenie standardowe; funkcja chłodzenia; obsługa 2 obiegów; moduł wi-fi; dodatkowy obieg grzania wody basenowej; automatyczne sterowanie pogodowe zwiększa komfort użytkowania, zaś zdalne sterowanie ułatwia obsługę..

Hitachi/dystrybutor GRODNO
Hitachi/dystrybutor GRODNO
Grodno
Magis Hercules PRO Mini 6 EH/IMMERGAS POLSKA

Pompa ciepła typu split o mocy nominalnej 6 kW, połączona z zasobnikiem 180 l i buforem 25 l w jednej obudowie jednostki wewnętrznej; podłączenie do instalacji nie wymaga skomplikowanych prac i opiera się na prostym podłączeniu – jest to możliwe dzięki wbudowanym naczyniom przeponowym c.o. i c.w.u.; urządzenie może współpracować z ogrzewaniem płaszczyznowym i grzejnikowym oraz klimakonwektorami, dzięki maksymalnej temperaturze zasilania instalacji do 65°C.

Magis Hercules PRO Mini 6 EH/IMMERGAS POLSKA
Magis Hercules PRO Mini 6 EH/IMMERGAS POLSKA
Immergas
Ochsner AIR HAWK 208/OCHSNER

Pompa typu split przeznaczona do domów jednorodzinnych i wielorodzinnych (obciążenie grzewcze 4-8 kW); wyróżnia się bardzo wysokim współczynnikiem sezonowej sprawności energetycznej ogrzewania (SCOP 4,46); poziom emisji hałasu wynosi jedynie 35,5 dB w odległości 3 m, co odpowiada w przybliżeniu szumowi liści. Możliwe jest sterowanie pompą z poziomu aplikacji na smartfonie oraz zdalna konserwacja i integracja z systemami smart home.

Ochsner AIR HAWK 208/OCHSNER
Ochsner AIR HAWK 208/OCHSNER
Ochsner
Aquarea High Performance generacji L i K typu All-in-One/PANASONIC

Pompy generacji K napełnione czynnikiem chłodniczym R32; przeznaczone do ogrzewania, chłodzenia i produkcji c.w.u., mają wysoką wydajność, nawet w niskiej temperaturze zewnętrznej. Modele generacji L (split) wykorzystują naturalny czynnik chłodniczy R290; mają połączenie hydrauliczne między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, zapewniając temperaturę wody na wyjściu do 75°C przy temperaturze zewnętrznej do -10°C. Dla pomp ciepła obu generacji współczynnik sezonowej sprawności energetycznej ogrzewania (SCOP) dochodzi do 5,12.

Aquarea High Performance generacji L i K typu All-in-One/PANASONIC
Aquarea High Performance generacji L i K typu All-in-One/PANASONIC
Panasonic
Rotenso Aquami/THERMOSILESIA

Typoszereg typu split składający się z jednostki zewnętrznej i modułu hydraulicznego do montażu wewnątrz budynku; pompy dostępne w mocach 4-16 kW; charakteryzują się odpornym na zamarzanie połączeniem chłodniczym oraz łatwym dostępem do modułu hydraulicznego; wydajne nawet w ekstremalnie niskiej temperaturze dochodzącej do -25°C; klasa efektywności energetycznej A+++ dla 35°C oraz A++ dla 55°C. Urządzenia mają wbudowaną grzałkę tacy ociekowej i karteru sprężarki.

Rotenso Aquami/THERMOSILESIA
Rotenso Aquami/THERMOSILESIA
Thermosilesia
HPA-O 07.1 CS Premium /STIEBEL ELTRON

Pompa ciepła typu monoblok zapewniająca wysoką sprawność i efektywność energetyczną. Temperatura zasilania do 75°C pozwala na jej zastosowanie w nowych i modernizowanych obiektach. Wysoka efektywność nawet przy temperaturze dochodzącej do-25°C (COP maksymalnie wynosi 4,30). Model wyróżnia się wysoką jakością podzespołów, a zastosowana technologia sprawia, że urządzenie jest wyjątkowo ciche (jeden z najcichszych modeli na rynku); wykorzystuje ekologiczny, wysokiej jakości czynnik chłodniczy R454C. Wygodne sterowanie odbywa się za pomocą smartfona.

HPA-O 07.1 CS Premium /STIEBEL ELTRON
HPA-O 07.1 CS Premium /STIEBEL ELTRON
Stiebel Eletron
aroTHERM plus VWL 75/6/VAILLANT

Pompę typu monoblok wyróżnia elastyczny system zastosowania kompaktowej jednostki wewnętrznej z wbudowanym zasobnikiem lub zbiornika o dużej pojemności. Urządzenie może pracować z temperaturą do 75oC, co pozwala zredukować ilość energii dostarczanej przez grzałkę również w trakcie przygotowania c.w.u.; dostępna automatyczna współpraca z instalacją fotowoltaiczną; możliwość dopasowania godzin pracy efektywnego wykorzystania dostępnej okresowo tańszej energii elektrycznej, dzięki sterownikowi z opcją programowania do 12 przedziałów czasowych na dobę ze zróżnicowaną temperaturą; napełniona czynnikiem R290.

aroTHERM plus VWL 75/6/VAILLANT
aroTHERM plus VWL 75/6/VAILLANT
Vailant
Vitocal 250-A/VIESSMANN

Urządzenie monoblok; wszystkie elementy układu termodynamicznego zamknięte w jednostce zewnętrznej, do domu wprowadza się jedynie rury z czynnikiem grzewczym. Specjalna konstrukcja wentylatora o inteligentnie sterowanej prędkości obrotowej gwarantuje bardzo cichą pracę, umożliwiając instalację pompy w zabudowie szeregowej lub w pobliżu granicy działki. Urządzenie może obsłużyć dwa niezależne obiegi grzewcze bez konieczności stosowania dodatkowych modułów elektronicznych; zintegrowana bramka internetowa do zdalnej obsługi przez aplikację mobilną; COP wg EN 14511 do 5,3 (przy A7/W35)

Vitocal 250-A/VIESSMANN
Vitocal 250-A/VIESSMANN
Viessmann

Pompy ciepła gruntowe

HPA-O 07.1 CS Premium /STIEBEL ELTRON

Dostępna w 3 wariantach i 4 mocach z szerokim zakresem modulacji; przeznaczona do nowych i modernizowanych budynków jedno- i wielorodzinnych. Urządzenia mają spójny, innowacyjny design i idealnie komponują się ze sobą – koncepcja „side by side”; głośność pracy na bardzo niskim poziomie (specjalna izolacja akustyczna); wysoka wartość współczynnika sezonowej efektywności SCOP do 5,55 (EN 14825) dzięki technologii inwerterowej; klasa efektywności energetycznej A+++; dotykowy, intuicyjny 5-calowy panel sterowania oraz sterowanie zdalne przez aplikację.

Compress 7800i LW/BOSCH
Compress 7800i LW/BOSCH
Fot. BOSCH
Logatherm  WSW196i.2/BUDERUS

Pompa ciepła ze szklanym frontem i zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody (o pojemności 180 l) ma bardzo kompaktową konstrukcję, więc nadaje się także do niewielkich pomieszczeń. Inwestor ma możliwość ustawienia jej tuż przy ścianie, gdyż dostęp do wszystkich elementów hydraulicznych jest z przodu urządzenia; cicha praca dzięki tłumieniu drgań i hermetycznemu obiegowi chłodniczemu; system regulacji z ekranem dotykowym i rozbudowanymi funkcjami; połączenie z internetem przez moduł radiowy i wi-fi oraz przez odpowiednią aplikację.

Logatherm WSW196i.2/BUDERUS
Logatherm WSW196i.2/BUDERUS
Buderus
GSHP/De Dietrich – BDR THERMEA

Urządzenia występują w wersji bez podgrzewacza, ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. lub z podgrzewaczem z możliwością wsparcia solarnego; szeroki zakres mocy od 5 do 27 kW (9 modeli); wszystkie zapewniają temperaturę zasilania c.o. do 65°C; sprawdzają się w domach modernizowanych; umożliwiają nie tylko zasilanie c.o. i przygotowanie ciepłej wody użytkowej, ale także chłodzenie pomieszczeń, np. przez instalację podłogową; charakteryzują się podwyższoną wydajnością; współczynnik COP w trybie woda/woda wynosi do 5,6, a w trybie woda z glikolem/woda – do 4,5; klasa efektywności energetycznej A++; gwarancja 5 lat.

GSHP/De Dietrich – BDR THERMEA
GSHP/De Dietrich – BDR THERMEA
Bdr Thermea
CTC GSi 600/dystrybutor NOWATERMIA

Gruntowa pompa ciepła o modulowanej mocy grzewczej, dostępne moce to 8, 12 i 16 kW (B0/W35); możliwość chłodzenia pasywnego z zewnętrznym modułem; wyposażona w wysokowydajny podgrzewacz przepływowy produkujący ponad 300 l c.w.u. oraz energooszczędne pompy obiegowe. Poziom natężenia dźwięku podczas pracy urządzenia wynosi 34-41 dB; klasa efektywności energetycznej A+++; nowoczesny dotykowy wyświetlacz oraz intuicyjny interfejs; wbudowany moduł internetowy. Wszystkie urządzenia przystosowane do współpracy z inteligentną siecią elektryczną.

CTC GSi 600/dystrybutor NOWATERMIA
CTC GSi 600/dystrybutor NOWATERMIA
Nowatermia
Ochsner TERRA 8/OCHSNER

Gruntowa pompa ciepła z tej serii zalecana do budynków o obciążeniu grzewczym od 6 do 8 kW; współczynnik sezonowej sprawności energetycznej ogrzewania (SCOP) dla tego modelu wynosi 5,33. Latem pompa ciepła może być wykorzystywana również do pasywnego chłodzenia. Płytowe wymienniki ciepła ze stali nierdzewnej gwarantują dużą trwałość.

Ochsner TERRA 8/OCHSNER
Ochsner TERRA 8/OCHSNER
Ochsner
flexoCOMPACT VWF 88/4 /VAILLANT

Urządzenie ma wbudowany zasobnik ciepłej wody o pojemności 185 l wykonany ze stali nierdzewnej. Cechuje się niskimi kosztami konserwacji z uwagi na brak potrzeby kontroli anody magnezowej. Dzięki wbudowanemu układowi międzystopniowego wtrysku pary EVI pompa ciepła dysponuje wysoką mocą grzewczą również w trakcie podgrzewania wody użytkowej lub współpracy z grzejnikami; dostępna automatyczna współpraca z instalacją fotowoltaiczną; możliwość dopasowania godzin pracy efektywnego wykorzystania dostępnej okresowo tańszej energii elektrycznej, dzięki sterownikowi z opcją programowania do 12 przedziałów czasowych na dobę ze zróżnicowaną temperaturą.

flexoCOMPACT VWF 88/4 /VAILLANT
flexoCOMPACT VWF 88/4 /VAILLANT
Vailant
HPG-I 08 DCS Premium/ STIEBEL ELTRON

Pompa ciepła o kompaktowej konstrukcji przeznaczona do montażu wewnętrznego. Dzięki technologii inwerterowej zapewnia optymalną moc niezależnie od pory roku, gwarantując wysoką efektywność systemu (COP maksymalnie 4,67). Temperatura zasilania do 75°C pozwala na zastosowanie w nowych i modernizowanych obiektach. Urządzenie ma funkcję chłodzenia; wykorzystuje przyszłościowy, bezpieczny dla środowiska naturalnego czynnik chłodniczy R454C. Zapewnia komfort użytkowania dzięki niskiej emisji hałasu i sterowaniu za pomocą smartfona.

HPG-I 08 DCS Premium/ STIEBEL ELTRON
HPG-I 08 DCS Premium/ STIEBEL ELTRON
Stiebel Eletron
Vitocal 300-G/VIESSMANN

Urządzenie dostępne jest w 3 wielkościach mocy z zakresami modulacji: 1,7 do 8,6 kW; 2,4 do 11,4 kW oraz 3,8 do 15,9; dzięki nowoczesnej technologii inwerterowej jest efektywnym rozwiązaniem dla nowych domów i zalecanym wyborem także dla wymiany starszych pomp ciepła solanka-woda; obieg chłodniczy z regulacją mocy dopasowuje moc grzewczą do bieżącego zapotrzebowania ciepła w budynku. Efektem tego jest zmniejszenie częstości startów przy pracy pod obciążeniem częściowym i wyższa efektywność roczna. Współczynnik efektywności sezonowej SCOP wg EN 14825 wynosi do 5,3 dla umiarkowanych warunków klimatycznych i zastosowań niskotemperaturowych (W35); sterowane przez zintegrowany regulator z wyświetlaczem graficzno-tekstowym; możliwość komunikacji z internetem przez specjalny interfejs.

Vitocal 300-G/VIESSMANN
Vitocal 300-G/VIESSMANN
Viessmann
    Więcej o:

Skomentuj:

Pompy ciepła – ciche i niezawodne w działaniu