Porządek w kuchni – praktyczne akcesoria do różnych zadań
Jak schować rzeczy, które często są potrzebne, ale przez nietypowy rozmiar nie mieszczą się w szafkach? Jak zachować ład wśród kuchennych drobiazgów, które się mieszają lub wysypują, ale chcemy je mieć zawsze pod ręką? Odpowiedzią na oba pytania jest wybór odpowiednich akcesoriów meblowych. Zobacz, z jakich rozwiązań możesz skorzystać, by ułatwić sobie życie.
W każdej kuchni są takie przedmioty, na które wyjątkowo trudno znaleźć dobre miejsce. Duże garnki i patelnie, lubiące się mieszać przyprawy i sztućce, a także środki czystości, które nie powinny stać w jednej szafce z żywnością... Wymieniać można długo. To właśnie z myślą o przechowywaniu tych produktów zaprojektowano wyjątkowe akcesoria meblowe, które ułatwiają zorganizowanie wnętrz kuchennych szafek. Dzięki nim wszystkie produkty nie tylko zawsze będą pod ręką, ale też łatwo je będzie schować w odpowiednie miejsca.
Co dokładnie mamy do wyboru? Oto kilka propozycji marki REJS, którym warto się przyjrzeć bliżej.
Szuflady i wkłady na kłopotliwe drobiazgi
Spośród wszystkich kuchennych przedmiotów, porządek najtrudniej utrzymać wśród sztućców, niewielkich narzędzi i przypraw. To z nich korzystamy najczęściej i to one najczęściej się mieszają i gubią. Tymczasem sposób na uporządkowanie drobiazgów jest całkiem prosty – wystarczy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce i zabezpieczyć je przed przesuwaniem się. Ułatwią to specjalne organizatory do szuflad, np. nowe drewniane wkłady marki REJS.
Wykonane z fornirowanej sklejki dębowej i pokryte matowym lakierem zabezpieczającym drewno na lata, nowe wkłady REJS są niezwykle gustowne i jeszcze bardziej funkcjonalne. Linia obejmuje 5 modeli, które można dowolnie zestawiać ze sobą w zależności od potrzeb i rozmiaru samej szuflady. Są to:
- Klasyczny wkład na sztućce z trzema pionowymi i dwiema poziomymi przegrodami na noże, widelce i łyżki oraz ich deserowe odpowiedniki (260x472x50 mm).
- Odpowiednio wyprofilowany stelaż na zioła i przyprawy, w którym ułożyć można słoiczki różnych typów (260x472x50 mm).
- Wkład ze specjalnymi rowkami, w których zmieści się zestaw 9 kucharskich noży, a obok nóż do pizzy i łopatka do sera (200x472x50 mm).
- Model z 3 przegrodami na rolki papieru do pieczenia i folii aluminiowej, których ząbkowane krawędzie ułatwią urwanie kawałka pożądanej długości (200x472x50 mm).
- Najmniejszy pod względem rozmiaru uniwersalny wkład na dowolne akcesoria, za pomocą którego łatwiej jest wykorzystać całą szerokość szuflady (100x472x50 mm).
Nowe drewniane wkłady przeznaczone są do szuflad o gł. 500 mm (np. Slim Box). Ich uzupełnieniem może być mata antypoślizgowa, która nie tylko zabezpieczy dno szuflady przed ubrudzeniem i porysowaniem, ale też wyciszy odgłosy odkładania narzędzi i uniemożliwi ich przesuwanie się i mieszanie.
Cargo na akcesoria i środki czystości
Co z innymi, nieco większymi, choć równie kłopotliwymi kuchennymi akcesoriami? Na przykład ze ściereczką, która zazwyczaj ląduje na blacie albo na uchwycie którejś z dolnych szafek? Co prawda, jest wówczas łatwo dostępna, ale rzadko stanowi ozdobę wnętrza. Receptą na to, by zniknęła z oczu, lecz nadal była w zasięgu, jest specjalne Cargo Mini Boczne z linii Variant MULTI marki REJS przeznaczone do szafek dolnych o szerokości zaledwie 150 mm. To wąskie cargo pozwala rozwiesić ręczniki w górnej części, zaś w dolnej ustawić inne akcesoria do sprzątania, np. szczotkę i zmiotkę. W cargo umieścić można również detergenty, które - choć w kuchni niezbędne - nie powinny stać obok żywności. Tu warto wybrać model ze specjalnie wyprofilowanym koszykiem z drutu (Cargo Mini Dolne z linii Variant MULTI), który można wyjąć ze stelaża i zabrać np. do innego pomieszczenia, gdzie środki czystości są akurat potrzebne.
Cornery na garnki, patelnie i zastawę
Inny kłopot stanowią produkty, jak naczynia i garnki, które z uwagi na swoje rozmiary zajmują zazwyczaj mnóstwo miejsca. Wyjątkowo kłopotliwe są zwłaszcza patelnie i brytfanny, które dla oszczędności przestrzeni często ustawiamy "piętrowo", co jest bardzo niewygodne i często kończy się ich uszkodzeniem.
Znacznie lepszą opcją jest ustawienie dużych naczyń i drobnych urządzeń AGD w szafkach narożnych, oczywiście jeśli zamontujemy w nich odpowiednie systemy wysuwne, np. Corner Comfort, Corner Front lub Corner Optima. Te wysuwne kosze i półki z jednej strony pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń szafek narożnych, a z drugiej ułatwiają dostęp do przechowywanych produktów.
Inną opcją jest ustawianie zastawy i garnków w spiżarkach zbudowanych z Cargo Maxi lub kilku szuflad wewnętrznych Slim Box lub Comfort Box. Tu możemy dopasować wysokość poszczególnych szuflad lub położenie koszy cargo do rozmiarów przedmiotów, które zamierzamy w nich trzymać tak, by maksymalnie wykorzystać miejsce.
- www.rejs.eu
- www.e-rejs.eu
- Więcej o:
Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Franke K-Link - technologia w służbie inteligentnego gotowania
Wyposażenie kuchni. Jak wybrać meble i sprzęt AGD na lata?
Meble modułowe do kuchni – nowoczesne rozwiązanie na miarę potrzeb
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Czarne AGD – elegancja i nowoczesność w aranżacji kuchni
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem
Kawa na wiele sposobów - parzenie i podawanie