Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Potrzeby i marzenia Polaków o domu idealnym - raport

Materiały prasowe

Badanie rynku "Potrzeby i pragnienia Polaków związane z domem", przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia, stanowi kolejny etap kampanii "Opowieść o domu", rozpoczętej na początku 2023 roku. Raport dostarcza nowych informacji na temat oczekiwań i upodobań, a także emocji wpływających na wybór konkretnej nieruchomości. Dla Invest Komfort jest to również źródło inspiracji, pozwalające identyfikować obszary do poprawy, aby oferowane przestrzenie spełniały marzenia każdego klienta. Z badania wynika, że proces planowania zakupu nowego domu to nie tylko seria istotnych decyzji, lecz przede wszystkim realizacja własnych wizji i tęsknota za domem rodzinnym.

Botanica-Jelitkowo
Botanica-Jelitkowo
Fot. Invest Komfort

Czujesz się tak, jak Twoje miejsce zamieszkania

 • 60% badanych deklaruje, że ogromną przyjemność sprawia im kupowanie dekoracji i aranżowanie własnej przestrzeni, a jedna czwarta respondentów w swoim ognisku domowym nie widzi żadnych wad.
 • aż 84% Polaków deklaruje, że z przyjemnością wraca do domu. Dom stanowi ostoję, daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju, to również miejsce, w którym w niczym nieskrępowany sposób można się rozwijać. Liczą się funkcjonalność i zadowolenie domowników.
 • ponad 86% respondentów twierdzi, że przestrzeń i otoczenie mają ogromny wpływ na ich samopoczucie. Okazuje się, że Polacy mają wyidealizowaną wizję, czy też wspomnienie swojego domu rodzinnego.
 • aż 58% dorosłych zgadza się z tym, że tradycyjne wartości są bardzo ważne. Oczywiście respondenci mają również negatywne skojarzenia związane z domem rodzinnym – w tym przypadku są to problemy typowe dla minionej epoki: ciasnota oraz brak prywatności.
 • 57% badanych mówi, że mieszkanie ma być przede wszystkim funkcjonalne, a dopiero potem ładne. Tylko 11% deklaruje, że ich dom musi być prestiżowy i wzbudzać podziw gości, natomiast 13% – że zgodny z najnowszymi trendami.

Mój dom, moja twierdza 

Aż 91% Polaków twierdzi, że chce mieć mieszkanie na własność. W zasadzie tylko nieliczni badani zgadzali się ze stwierdzeniem, że dom nie musi się koniecznie wiązać z posiadaniem, a wystarczy przynależeć do danego miejsca i dobrze się w nim czuć.

Jak i z kim mieszkają Polacy? 

 • 47% respondentów deklaruje mieszkanie w bloku/kamienicy, a 53% – w domu jednorodzinnym lub szeregowym.
 • Blisko dwóch na trzech mieszka ze swoim współmałżonkiem lub partnerem.
 • Prawie połowa – z dzieckiem lub dziećmi. Co czwarty Polak dzieli mieszkanie ze swoimi rodzicami.
  Zdecydowanie najczęściej wskazywaną zaletą domu jest poczucie bezpieczeństwa, które daje miejsce zamieszkania (60% badanych), a co za tym idzie – możliwość autonomicznego decydowania i swobody. Na nasze samopoczucie wpływa również otoczenie, w tym położenie kompleksów mieszkaniowych.
  54% respondentów wskazuje zieleń jako czynnik zwiększający ich poczucie spokoju.
   
   
   
Raport
Raport
Źródło: Raport „Potrzeby i marzenia Polaków o domu” przygotowany przez ARC RYNEK I OPINIE.

Blisko 30% Polaków rozważa nabycie nowego miejsca zamieszkania. Przeważająca większość zastanawia się nad zakupem mieszkania w bloku lub kamienicy, podczas gdy nieco mniejsza grupa rozważa zakup domu. Dla 73% zainteresowanych nowe budownictwo stanowi atrakcyjną opcję.

Wybór nieruchomości do zakupu to często kompromis pomiędzy marzeniami a dostępnymi środkami finansowymi. Decydujące kryteria obejmują cenę i lokalizację miejsca zamieszkania. Kluczowym aspektem jest również układ i wielkość mieszkania, z myślą o dostosowaniu go do potrzeb mieszkańców, zdecydowanie z preferencją dla obiektów wykończonych "pod klucz" z balkonem lub tarasem. Blisko 68% Polaków preferuje gotowe do zamieszkania mieszkania.

Lokalizacja blisko obszarów zielonych stanowi istotny czynnik w wyborze nowego miejsca zamieszkania, aż 58% respondentów wyraża chęć zamieszkania poza miastem, z dala od zgiełku. Wzrasta również świadomość ekologiczna, gdzie 70% badanych uznaje zmiany klimatyczne za fakt, a blisko 45% jest gotowych zapłacić więcej, mając pewność, że ich dom spełnia normy przyjazne środowisku.
 
 
 

  Więcej o:

Skomentuj:

Potrzeby i marzenia Polaków o domu idealnym - raport