Pozbądź się nadmiaru sierści zwierząt z domu. Te akcesoria ci w tym pomogą

artykuł zewnętrzny

Posiadanie w domu psa czy kota ma zdecydowanie wiele zalet, ale też trzeba liczyć się nadmiarem sierści, którą zwierzaki zostawiają na dywanie, meblach, podłodze czy ubraniach. Podpowiemy jak dbać o psa i jakich akcesoriów używać, by skutecznie ją ograniczyć. Zobacz, jak w prosty sposób zadbać o dom i zminimalizować problem z nadmiarem sierści w domu!

Pozbądź się nadmiaru sierści zwierząt z domu. Te akcesoria ci w tym pomogą
Pozbądź się nadmiaru sierści zwierząt z domu. Te akcesoria ci w tym pomogą
Karusek

Linienie - w jakich okresach można zaobserwować zwiększone linienie u zwierząt

Okrywa włosowa u psów i kotów ulega wymianie co ok. 6 miesięcy. Jeśli masz w domu zwierzaka, możesz wiosną i jesienią zaobserwować w domu większą ilość gubionej sierści. Wiosną psy wymieniają gruby włos zimowy na włos letni, który jest krótszy i mniej gęsty. Z kolei jesienią, na odwrót - okrywa letnia jest zamieniana na gęstą i grubą, która ma chronić psa przed chłodem. Rasy bezwłose i te, których sierść w 99% przypomina strukturę włosa ludzkiego nie linieją. Do najbardziej popularnych ras, które nie gubią sierści należą: pudle, yorki, maltańczyki, shih-tsu czy sznaucery. 

Wpływ diety na nadmierne wypadanie sierści

Wypadająca w nadmiarze sierść zwierząt nie musi być objawem linienia. Niewłaściwa dieta, pozbawiona niezbędnych wartości odżywczych i witamin przyczynia się do pogorszenia stanu sierści psa i zwiększonego jej gubienia. Ważna jest dobrze zbilansowana dieta bogata w białko, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6) pozwalają utrzymać skórę i sierść psa w dobrej kondycji, a witaminy A, D, E i K przyspieszają porost włosa i poprawiają jego kondycję. Wprowadź do diety psa suplementy diety czy przysmaki zawierające biotynę i siemię lniane. Jeśli pies ma alergię lub problemy skórne, skontaktuj się z weterynarzem, by wdrożyć odpowiednie leczenie.

Dlaczego ważna jest pielęgnacja sierści psa

Poza właściwą dietą, równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja sierści psa czy kota. Warto zaopatrzyć się w akcesoria do czesania zwierząt - szczotki, grzebienie, furminatory (które świetnie usuwają podszerstek). Dobierz je odpowiednio do rodzaju i długości sierści swojego pupila. Częste i dokładne czesanie psa, zwłaszcza w okresie linienia sprawi, że na bieżąco będziesz usuwać sierść i martwy podszerstek. Nie zaniedbuj regularnych kąpieli pupila z wykorzystaniem kosmetyków dla zwierząt.

Jak skutecznie usunąć nadmiar sierści z domu czy mieszkania - niezbędne akcesoria

Higiena w domu, w którym mieszkają zwierzęta jest bardzo ważna. Chyba nikt nie lubi mieć sierści na blatach kuchennych czy w jedzeniu. Jakie akcesoria do usuwania sierści mogą ci się przydać?

  • gumowa miotła lub szczotka - świetnie zbiera sierść z dywanów, tapicerowanych mebli, legowisk, ubrań. Zamiast włosia posiada gumowe cienkie słupki, do których przyklejają się włosy
  • rolka do zbierania sierści z ubrań - posiada samoprzylepną taśmę, do której przykleja się sierść zwierząt. Można jej używać do ubrań, mebli, narzut i kocy, legowiska
  • rolka do zbierania sierści z rączką i pojemniczkiem na sierść - wielorazowe urządzenie do sprzątania sierści. Zbiera włosy z tapicerki, mebli ubrań, legowiska, foteli samochodowych. Sierść gromadzi się w pojemniczku, który po zakończonym sprzątaniu wystarczy opróżnić. 
  • rolka FURminator z kijem teleskopowym - wygląda i działa tak samo jak opisana powyżej rolka. Jest jedynie szersza, ma większy pojemnik na sierść i rączkę teleskopową. Ułatwia sprzątanie sierści z podłogi czy wykładzin i dywanów.
  • odkurzacz - o ile z podłogi szybko usuniesz sierść, o tyle z wykładziną i dywanami jest trudniej. Sierść wbija się do nich i nawet dokładne odkurzanie może nie przynieść zadowalającego efektu. Warto zaopatrzyć się w turboszczotkę lub futrossawkę - końcówki do odkurzacza. Na rynku dostępne są również odkurzacze o większej niż standardowe mocy ssania oraz odkurzacze piorące i z filtrem HEPA (wskazane dla alergików).
  • mop i płyny do mycia podłogi - odkurzoną podłogę warto umyć mopem antystatycznym. Korzystaj z płynów do mycia podłóg, które są bezpieczne dla zwierząt i nie mają intensywnego zapachu, który może podrażniać nozdrza psa
     

Najważniejszą kwestią w utrzymaniu czystości w mieszkaniu i pozbyciu się z niego nadmiaru sierści zwierząt jest systematyczne sprzątanie. Na pewno pomoże w tym również wprowadzenie pewnych zasad, których pupil powinien się trzymać, np. pilnowanie by nie wskakiwał na kanapę lub łóżko, albo wydzielenie mu stref, po których może się swobodnie poruszać. Dobrą praktyką będzie również przykrywanie kanapy kocem lub narzutą, odporną na wbijanie się sierści.

Skomentuj:

Pozbądź się nadmiaru sierści zwierząt z domu. Te akcesoria ci w tym pomogą