Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pracownia architektoniczna: JABRAARCHITECTS

opracowanie MONIKA WACH

To studio jest wyspecjalizowane w projektowaniu nowoczesnych domów jednorodzinnych oraz aranżacji wnętrz. Założycielem pracowni oraz głównym projektantem jest architekt Tomasz Zaleski. Wraz ze swoimi współpracownikami tworzy przestrzeń dostosowaną do indywidualnych potrzeb klienta.

Forrest House – Willa w Parkowej Scenerii
Forrest House – Willa w Parkowej Scenerii
Fot. Archiwum pracowni

Credo pracowni to projektowanie oparte na ponadprzeciętnej wiedzy w zakresie wyposażenia wnętrz i designu – podkreślają architekci.

 - Dla naszej pracowni istotne jest, aby w projektowaniu nowoczesnych domów jednorodzinnych klasy premium skupić się na integracji wnętrza budynku z otaczającym ogrodem i krajobrazem naturalnym. Staramy się tworzyć harmonijne połączenia między przestrzenią wewnętrzną a otoczeniem, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort, jednocześnie umożliwiając im cieszenie się pięknem natury – dodają. W 2021 roku jeden z projektów JABRAARCHITECTS – Catamaran House, został wyróżniony w programie "Wyjątkowe Domy" produkcji TVN_Discovery, znajdując się w gronie dziesięciu wyróżnionych domów. Projektujemy, aby znaleźć równowagę między potrzebami użytkowników, przestrzenią i formą, z naciskiem na proste i uniwersalne rozwiązania. Śledzimy najnowsze trendy zarówno w kraju, jak i za granicą, aby dostarczać naszym klientom innowacyjne rozwiązania.

Forrest House – Willa w Parkowej Scenerii

Autor: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski, www.jabraa.pl
Powierzchnia użytkowa: 300 m2
Projekt: 2017
Realizacja: 2021
Lokalizacja: Wrocław

Dom jednorodzinny – Forrest House – zlokalizowany jest w parkowej scenerii starej dzielnicy Wrocławia. Ponadczasowa, w nowoczesnej formie architektura, wyeksponowana na tle stuletnich drzew, koresponduje z historyczną zabudową i urbanistyką sąsiedztwa. Działka, na której zaprojektowano dom, ma bardzo atrakcyjne, kameralne położenie, bezpośrednio przy parku. Najbliższe otoczenie stanowi historyczna zabudowa, jednorodna architektonicznie i utrzymująca czytelny układ urbanistyczny. Większość budynków ma dachy dwuspadowe, usytuowane szczytowo do frontów działek. Uwarunkowania te zostały przeniesione na zapisy obowiązującego planu miejscowego, który dość restrykcyjnie określa warunki w zakresie kształtowania zabudowy. Oprócz bezpośredniego sąsiedztwa parku, istotnym czynnikiem decydującym o kształtowaniu przestrzeni domu był długi i wąski kształt parceli. Jednym z najważniejszych aspektów projektu Forrest House jest wykorzystanie dużych przeszkleń, które pozwalają na wprowadzenie naturalnego światła do wnętrza domu oraz zapewniają panoramiczny wgląd na ogród i krajobraz parku. Duże przeszklenia pozwalają niemal poczuć, że wprowadzamy otoczenie do domu i stajemy się jego częścią, mimo iż nadal pozostajemy wewnątrz. Rozwiązaniem, które potęguje to wrażenie, jest aranżacja patio w centrum domu, które dosłownie staje się ogrodem w domu. Patio w Forrest House jest miejscem, gdzie można spędzać czas na świeżym powietrzu, ciesząc się z prywatności kameralnej przestrzeni domu, osłoniętej z trzech stron. Element ten integruje wokół siebie strefy domu, dając jednocześnie każdej z nich swoją odrębną funkcjonalność.

Light house

Autor: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski, www.jabraa.pl
Pow. użytkowa: 400 m2Projekt: 2017
Realizacja: 2019/2022
Lokalizacja: Radomierzyce

Ponad 1000-metrowa działka, na której stoi Light House, znajduje się w uporządkowanej enklawie domów jednorodzinnych w okolicach Radomierzyc, nieopodal Wrocławia. Okazały, dojrzały drzewostan nadaje miejscu wyjątkowy charakter, a nowo wybudowane domy kształtują architektoniczną jakość osiedla, które utrzymane jest w nowoczesnym klimacie. Idea nowoczesności była też bliska inwestorowi, który zwrócił się o zaprojektowanie takiego właśnie domu. Bryła budynku ma dwukondygnacyjny układ. Rzut piętra nie pokrywa się z rzutem parteru, co pozwoliło na stworzenie funkcjonalnych tarasów. Na antresoli zawieszonej nad częścią dzienną na parterze znajdziemy dużą sypialnię główną z łazienką, sauną i garderobą, która otwiera się na piękny widok na ogród przez przeszklone fasady. Ponadto w skrzydle na piętrze znajdują się dwie dodatkowe sypialnie. Całość jest unikalnie ukształtowana przez płaskie dachy. Nadają one budynkowi dynamiczny wygląd, zwłaszcza od strony elewacji frontowej. Jednak kiedy przekraczamy próg i wchodzimy w kubistyczną bryłę domu, ta otwiera się w całości na zachód w kierunku ogrodu, tworząc prywatną enklawę dla domowników. Fasada domu, strukturyzowana draperią płyt z białego betonu, zostaje odciążona i zyskuje lekkość, przypominając delikatną kurtynę.

Moderna House

Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski, www.jabraa.pl
Powierzchnia działki: 3000 m2
Powierzchnia użytkowa: 380 m2
Projekt: 2023
Lokalizacja: Oleśnica

Moderna House to dom, który ma zasadniczo standardowy program w zakresie funkcjonalnym, ale poszczególne strefy mieszkalne i konkretne pomieszczenia zostały zaprojektowane z uwzględnieniem komfortu prywatności, użytkowania i poczucia przestrzeni. Bryłę budynku w parterze oparto na planie prostokąta. Piętro usytuowane prostopadle i częściowo nadwieszone względem części parterowej, ma zdecydowanie mniejszą powierzchnię i tylko częściowo pokrywa rzut parteru. Oszczędna forma, oparta na dwóch przenikających się prostopadłościanach, tworzy prostą, a zarazem niebanalną kompozycję, której geometryczne ramy dodają dynamiki i lekkości.

H-house

Projekt: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski, www.jabraa.pl
Pow. działki: 1500 m2
Powierzchnia użytkowa: 270 m2

H-house to projekt ultranowoczesnego, parterowego domu jednorodzinnego utrzymanego w nowoczesnej, dynamicznej formie z emanacją wysmakowanego luksusu. Budynek charakteryzuje się prostą, minimalistyczną formą. Zewnętrzne elewacje od strony sąsiadów zaprojektowane zostały jako monolityczne ściany bez okien, ponieważ głównym zamysłem autorów było otwarcie budynku panoramicznymi przeszkleniami na wewnętrzne patio z ogrodem w stylu bonsai oraz wyeksponowanie części rekreacyjnej działki. Patio zostało pomyślane w taki sposób, aby jego użytkowanie zapewniało mieszkańcom komfort użytkowania i całkowitą prywatność. Elewacja została zaprojektowana z materiałów trwałych i ponadczasowych – w tonacji beżów i piasków.
 

    Więcej o:

Skomentuj:

Pracownia architektoniczna: JABRAARCHITECTS