Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pralnia w domu. Gdzie umieścić pralkę?

Redakcja Pressland

W domach jednorodzinnych pralnia jest zazwyczaj osobnym pomieszczeniem gospodarczym. Na taki luksus nie mogą sobie natomiast pozwolić osoby mieszkające w bloku. W mieszkaniach pralki najczęściej ustawione są w łazience albo nawet w kuchni. Bardzo wygodne jest wobec tego posiadanie pralni w domu. Nie domaga się wygospodarowania dużej powierzchni, a pozwala na usprawnienie trybu prac domowych.

Pralnia jako osobne pomieszczenie

Jeśli ktoś ma pralkę w łazience to raczej pomieszczenie to już nie do końca kojarzy się
z relaksem. Dlatego, kiedy możemy sobie na to pozwolić to dobrze będzie zrobić z łazienki salon kąpielowy, a na pralnię zagospodarować oddzielne pomieszczenie.
Oczywiście, podstawowym kryterium będzie tutaj wielkość konkretnego domu.
Łazienka z pralką jest być może praktyczna, jednak nie robi dobrego wrażenia jako toaleta udostępniana dla gości. Nie jest wobec tego zaskakujące,  że w projektach nowych domów pralnia jest osobnym pomieszczeniem. Wydzielenie przestrzeni przeznaczonej na czynności gospodarcze jest korzystne dla domowników, którzy wiedzą, że w łazience będą mogli się wyłącznie relaksować. Nawet duża łazienka wiele straci na wartości aranżacyjnej,
gdy zostanie w niej umieszczona pralka. W pralni, poza pralką i suszarką powinny też znaleźć się: zlew, blat i szafki oraz pojemniki na ubrania i bieliznę. Jeśli w pralni jest okno to
w miejscu tym można też prasować. Wtedy trzeba wygospodarować miejsce na deskę do prasowania. Sprawdzi się również prosty regał z półkami bądź z systemem wysuwanych koszy. Znacząco ułatwi to segregowanie i składanie ubrań.

To, gdzie ma być usytuowana pralnia zależy wyłącznie od preferencji domowników. Najczęściej pomieszczenie to znajduje się w prywatnej strefie na poddaszu, blisko łazienki
i sypialni, w której znajdują się szafy. Będzie to ułatwienie dla osób zajmujących się w domu obowiązkami. Pralnia w piwnicy nie jest już tak praktyczna. Kiedy zaś praniem
w konkretnym domu zajmuje się osoba z zewnątrz to miejsce to można wydzielić w części gospodarczej, na parterze domu. Kwestia rozplanowania wyposażenia domowej pralni jest
nie mniej ważna.

Pralnia w kotłowni, czy pralnia na poddaszu?

Ustawienie pralni w kotłowni jest równie często wybieranym rozwiązaniem, jednak wtedy należy mieć na uwadze, by nie suszyć tam bielizny. Wilgoć w pomieszczeniu grzewczym może negatywnie wpływać na pracę kotła. Jeśli dom jest parterowy to praktyczne jest suszenie prania latem na świeżym powietrzu, w nierekreacyjnej części posesji.
Pralnia w takiej sytuacji powinna być pomieszczeniem gospodarczym z wyjściem do ogrodu. Pralnia w domu z poddaszem użytkowym prezentuje się jako najbardziej praktyczna.
W tej części domu przebieramy się, zmieniamy ubrania i pościel, dlatego umieszczenie na tym samym poziomie pralni pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Dobrymi miejscami do suszenia są także strych oraz balkon z pełną balustradą. Jeśli w domu jest małe dziecko to dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie pralni na parterze, ponieważ to tam mama spędza najwięcej czasu ze swoją pociechą. Można wtedy połączyć pranie z innymi czynnościami domowymi.

Dobry projekt pralni w domu powinien uwzględniać sprawnie działającą wentylację: kanał wentylacyjny wywiewny i kratkę w drzwiach. W pralni powinno znajdować się okno. Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie w pralni wentylatora z czujnikiem wilgotności. Uruchamia się on wtedy, gdy wilgotność przekroczy oczekiwany poziom.
W pralni powinno też być ciepło, ponieważ ogrzewanie przyspieszy suszenie się prania.
Jak widać, już na etapie projektowania domu lub mieszkania należy przemyśleć to, gdzie znajdzie się pomieszczenie gospodarcze jakim jest pralnia. W zależności od tego, jaka będzie powierzchnia domu – można zdecydować się na umieszczenie pralni na poddaszu użytkowym, na strychu albo w kotłowni. Właściciele małych mieszkań muszą za to wydzielić aneks na pralkę w łazience. Od tego, gdzie będzie znajdowała się pralnia w domu uzależniony jest komfort mieszkańców.

Skomentuj:

Pralnia w domu. Gdzie umieścić pralkę?