Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pranie butów w pralce. Sprawdzone rady i sposoby czyszczenia butów

Redakcja

Pranie butów w pralce to wygodna metoda, która pozwala odświeżyć zabrudzone obuwie i usunąć nieprzyjemny zapach. W zależności od tego, jaki rodzaj obuwia chcemy poddać czyszczeniu, mogą obowiązywać nieco inne zasady. Dowiedz się, w jaki sposób można bezpiecznie prać buty w pralce.

Pranie butów w pralce
Pranie butów w pralce
Shutterstock

Jak dbać o ulubione buty?

Buty to element garderoby, który narażony jest na szybkie zabrudzenie, co oznacza, że wymagają nieustannej - i starannej - pielęgnacji. Chodzi tu głównie o większość butów sportowych, ponieważ aktywny tryb życia oznacza również szybsze ich brudzenie, a prosta codzienna pielęgnacja często okazuje się niewystarczająca. Nowoczesne pralki z powodzeniem radzą sobie z praniem brudnych rzeczy ważących kilka kilogramów. Z ich pomocą można wyprać również płaszcz, kurtkę, narzutę oraz inne duże i ciężkie rzeczy. Jednak czy prać buty w pralce? Czy wszystkie modele się do tego nadają?

Pranie butow w pralce. Jakie buty można prać w pralce?

Większość producentów obuwia odradza pranie butów w pralce. Podczas prania buty poddawane są znacznemu obciążeniu mechanicznemu i działaniu wysokich temperatur. Zwykłe buty nie są przystosowane do takiego traktowania. Podeszwa może się odkleić lub pęknąć, skóra może się odkształcić, elementy wykonane z lekkich materiałów mogą się rozerwać. Istnieje jednak wiele rodzajów butów, które z powodzeniem można prać w pralce. Przede wszystkim dotyczy to modeli butów sportowych i letnich, wykonanych z wytrzymałych materiałów. W ustaleniu, czy dany rodzaj buta można prać w pralce, pomogą sprawdzone wskazówki:

 • Pranie butów skórzanych. Nie należy prać w pralce obuwia, które w większości składa się ze skóry lub jej substytutów. Pod wpływem gorącej wody skóra może się deformować i pękać. Buty stracą swój kształt i wygląd. W pralce można prać tylko modele z małymi skórzanymi wstawkami.
 • Czy prać buty zamszowe? Buty wykonane z zamszu lub nubuku nie nadają się do czyszczenia w pralce. Pod wpływem wody tekstura tych materiałów może ulec całkowitemu zniszczeniu. Kosmki zamszu i nubuku odkształcają się i sklejają nie tylko podczas prania, ale także przy dużej wilgotności.
 • Każde obuwie w elementami ozdobnymi - cyrkoniami, odblaskowymi paskami, paskami, guzikami, nie nadaje się do prania w pralce. W obracającym się bębnie, nawet przy niskich prędkościach, wszystkie te ozdoby mogą po prostu odpaść.
 • Pranie w pralce tanich butów wątpliwej jakości jest ryzykowne. Do produkcji takich butów zwykle stosuje się materiały niskiej jakości, które mogą pękać podczas automatycznego mycia. Tanie buty klejone mogą się w pralce rozpaść.
 • Pranie butów sportowych i nie tylko. Buty sportowe, sneakersy, trampki, mokasyny wykonane z wytrzymałych materiałów doskonale nadają się do prania w pralce. Głównym warunkiem jest brak jakichkolwiek uszkodzeń w miejscach szwów i łączeń, w przeciwnym razie osłabiona tkanina w takich częściach może ostatecznie pęknąć.
Pranie butów w pralce
Pranie butów w pralce
Shutterstock

Pranie butów w pralce: podstawowe zasady

Przede wszystkim do prania butów w pralce używaj specjalnego woreczka. Po ustaleniu, czy buty nadają się do prania, warto wiedzieć, jak prawidłowo je prać w pralce. Musisz przestrzegać następujących zaleceń:

 • Najpierw wyjmij sznurówki i wkładki z butów, jeśli nie są sklejone - te części można prać ręcznie lub w pralce osobno.
 • Po wyjęciu sznurówek obuwie należy dokładnie oczyścić z przywierającego brudu - grudek ziemi, piasku, żwiru i innych osadzonych zanieczyszczeń za pomocą sztywnej szczotki (delikatniejszy brud usuniemy suchą szmatką).
 • Jeśli brud jest mocno przyklejony do twoich butów, można je na kilka (kilkanaście) minut namoczyć w wodzie z mydłem do prania (można też zastosować delikatny detergent).
 • Jeśli planujemy pranie mechaniczne, pamiętajmy, że buty należy wkładać do pralki w specjalnym worku na pranie, który ochroni materiał i bęben pralki przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas obracania.
 • W ramach ochrony bębna pralki, zamiast woreczka na buty możesz użyć starej, niepotrzebnej poszewki na poduszkę - lub uprać buty z miękkimi szmatkami do sprzątania, które posłużą jako podkładka zmiękczająca. W tej sposób jeszcze lepiej uchronisz buty przed uszkodzeniami.
 • Nawet, jeśli możesz wyprać swoje buty w pralce, pod żadnym pozorem nie pierz kilku par butów jednocześnie - każdą parę należy prać osobno.

Aby wyprać buty, można użyć tradycyjnych detergentów w postaci żelu lub proszku przeznaczonego do pralki automatycznej. W zależności od koloru, należy prać buty w detergentach dedykowanych białym rzeczom, czarnym lub różnokolorowym. W przypadku butów zaleca się stosować mniej proszku i żelu niż w przypadku prania bielizny.

Istnieją specjalne kompozycje piorące przeznaczone do prania odzieży sportowej i tkanin membranowych. Takie produkty można wykorzystać do pielęgnacji obuwia (prania w pralce). Można je znaleźć w sklepach z artykułami sportowymi lub w wyspecjalizowanych punktach sprzedaży chemii gospodarczej.

Pranie butów w pralce
Pranie butów w pralce - czyszczenie podeszwy przed praniem
Shutterstock

Jak prać buty w pralce? Tryb prania butów

Niektóre modele pralek mają już zaprogramowaną funkcję prania butów. Jednak to nadal rzadkość, więc musisz wiedzieć, w jakiej temperaturze prać buty (oraz w jakim programie prać buty).

W ilu stopniach prać buty? Temperaturę wody należy ustawić na nie więcej niż 40 stopni, aby nie uszkodzić materiału podczas prania obuwia. Liczba obrotów powinna być średnia, w przeciwnym razie pranie butów może spowodować mechaniczne uszkodzenia obuwia i pralki. Funkcje wirowania i suszenia powinny być wyłączone, one mogą również zniszczyć buty.

Jeśli planujemy wyprać buty w pralce, pamiętajmy, że praniu będzie towarzyszyć głośne pukanie w ściany bębna. Urządzenie jest wystarczająco trwałe, aby wytrzymać takie obciążenia, więc nie powinieneś się martwić o kondycję urządzenia. Uwaga - przy delikatnym zabrudzeniu wystarczy krótki czas prania obuwia (krótki program).

Pranie butów w pralce
Suszenie upranych butów
Shutterstock

Jak usunąć nadmiar wilgoci z butów? Suszenie butów po praniu

Bez względu na to, czy chcemy prać buty ręcznie, czy wyprać je w pralce, potem należy zadbać, by jak najszybciej wyschły. Latem jest to wyjątkowo proste. Wystarczy wyciągnąć z butów "języki" i postawić je w przewiewnym miejscu - najlepiej na balkonie lub tarasie (w przypadku ich braku można otworzyć okno i postawić buty na wewnętrznym parapecie, ale w cieniu, nie na słońcu). Pamiętajmy, że wkładki do butów suszymy oddzielnie - wkładamy je do butów dopiero, jak dokładnie wyschną.

Od jesieni do wiosny, kiedy aura za oknem nie sprzyja suszeniu na świeżym powietrzu, można wykorzystać kaloryfer. Ważne! Aby obuwie nie uległo zniszczeniu, należy ustawić niezbyt wysoką temperaturę grzania - grzejnik powinien być ciepły, ale nie gorący. Inny sposób suszenia wypranych butów to... papier, a dokładniej - niepotrzebne gazety. Wystarczy zgnieść taką ilość kartek, jaka pozwoli na wypełnienie butów - i odstawienie ich na bok. Po pewnym czasie warto sprawdzić, czy papier wchłonął wilgoć - i wymienić go na suchy. Tak suszone buty będą pozbawione nieprzyjemnego zapachu wilgoci.

Pranie ręczne białych butów. Jak należy prać białe trampki?

Białe buty wyglądają pięknie, kiedy są nowe, szybko jednak - w kontakcie z brudem - zmieniają kolor. Jak prać białe buty? Takie obuwie sportowe będzie wymagało ręcznego prania w ciepłej wodzie, z wykorzystaniem szarego mydła i małej szczoteczki z gęstym włosiem. Ręczne czyszczenie jest nieco uciążliwe, ale skuteczne. Obuwie należy czyścić szczoteczką tak długo, aż wróci biały kolor.

Oczywiście przed praniem wyjmij sznurowadła. Możesz też na początku namoczyć obuwie w mydlinach - dzięki temu uda się szybciej oczyścić buty. A co zrobić, kiedy potrzebujemy dezynfekcji obuwia? Do tego celu przyda się soda oczyszczona, która jest szczególnie polecana do białych butów - dzięki niej ich czyszczenie będzie jeszcze bardziej skuteczne. Zamiast proszku możemy użyć pasty - połączyć sodę z wodą i szorować mieszanką podeszwę i boki butów.

Pranie butów w pralce
Pranie butów
Shutterstock

Pranie skórzanych butów i zamszowych

Pamiętajmy, aby nie traktować w ten sposób butów skórzanych oraz butów zamszowych. Można tak za to prać trampki i prać buty sportowe (o ile nie są to skórzane buty). Buty zamszowe czyścimy ręcznie na sucho - polecane jest szczotkowanie (ważne - bez względu na to, jakich butów zamszowych dotyczy czyszczenie, nie używamy szczoteczki do zębów - nie nadaje się do tego). Buty skórzane czyścimy ręcznie wilgotną delikatną ściereczką, wycieramy szybko do sucha i impregnujemy (drugą ściereczką) z użyciem specjalnego preparatu przeznaczonego do pielęgnacji skóry.

  Więcej o:

Skomentuj:

Pranie butów w pralce. Sprawdzone rady i sposoby czyszczenia butów