Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ray i Charles Eamesowie: zawsze tam, gdzie ty

Tekst Anna Grużewska, zdjęcia serwisy prasowe firm

Małżeństwo zawarte w atmosferze skandalu mogło położyć się cieniem na ich dalszym życiu i karierze. Tymczasem oni zatryumfowali.

Ten związek nie zaczął się dobrze. Charles dla Ray rzucił żonę, zdolną projektantkę Catherine Woermann. Małżeństwo zawarte w atmosferze skandalu mogło położyć się cieniem na ich dalszym życiu i karierze. Tymczasem oni zatryumfowali. Stworzyli duet idealny. Razem spędzali praktycznie cały czas. Właściwie nie ma projektów ich autorstwa, których nie wykonaliby wspólnie. Marzeniem Eamsów było stworzenie powszechnie dostępnych, dobrze zaprojektowanych przedmiotów. „Ofiarować jak najwięcej najlepszych rzeczy, jak największej liczbie ludzi, za jak najmniejsze pieniądze” mawiali pytani o to, jaki jest ich cel. Niestety, meble i dodatki ich autorstwa produkowane do dziś przez znane firmy meblowe do tanich nie należą. W większości zyskały status „ikon designu” i jako takie stały się synonimem prestiżu. Największą sławę zyskał szezlong Lounge Chair, zresztą nader często kopiowany.

Ray i Charles Eamesowie

 


Ray Eames (1912--1988) i  Charles Eames (1907-1978). Pracowali razem ponad pięćdziesiąt lat. Dzielili z sobą te same pasje, np. filmową. Stworzyli otwarty dom, w którym wychowywali córkę Charlesa z pierwszego małżeństwa. Dziś jej syn, Eames Demetrios, opiekuje się spuścizną po słynnych dziadkach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ray i Charles Eamesowie: zawsze tam, gdzie ty