Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rodzaje dachów – na co się zdecydować?

Blachy Pruszyński

Minimalizm wciąż jest na czasie. Dachy dwuspadowe są obecnie najczęściej wybieranymi konstrukcjami. Proste konstrukcje zdecydowanie bardziej nadają się do instalacji paneli fotowoltaicznych. Wybór kształtów dachów jest jednak szeroki i nie musimy się podążać za trendami. Co jeszcze zobaczymy na polskich domach?

dach dachy dach stromy dachy strome trendy pokrycie dachowe budowa domu 2021 blachodachówka blacha na dach blachodachówki modułowe blachodachówki moduły panele panelówki
Blachodachówka Rubin
Fot. Blachy Pruszyński

Dach to jeden z decydujących elementów domu. Oprócz oczywistych funkcji praktycznych wnosi również walory estetyczne. Kształt dachu warunkuje często rodzaj pokrycia jaki należy użyć, sposób jego montażu oraz koszty budowy. Wybór mamy dosyć szeroki – od dachów prostych, dwuspadowych, po pokrycia mansardowe i wielopołaciowe. Pamiętajmy, że im prostsza konstrukcja, tym mniej będzie kosztować nas montaż pokrycia.

Dach płaski

Niemodne jeszcze do niedawna, teraz powróciły na rynku budowlanym. Coraz częściej można spotkać proste bryły domów jednorodzinnych z płaskim dachem, który wpisuje się w minimalistyczne trendy. Konstrukcja nośna dachów płaskich to warstwa żelbetowa, na której układane jest ocieplenie i dopiero wtedy pokrycie dachowe. Istnieją różne rozwiązania konstrukcyjne tego typu dachów. Mogą być dachy wentylowane, niewentylowane oraz odwrócone. Niewentylowane stropodachy to najprostsze do wykonania, jednak najbardziej wadliwe rozwiązanie. Z tego względu najczęściej stosuje się je w budynkach gospodarczych lub nad nieogrzewanymi pomieszczeniami. Wentylowane dachy płaskie mają za zadanie odprowadzić wilgoć z elementów ociepleniowych. Udaje się to dzięki szczelinie wentylacyjnej pozostawionej pomiędzy stropem z ociepleniem, a wyższymi warstwami dachu. Jeszcze innym rodzajem dachu płaskiego jest dach odwrócony, który często można zagospodarować na ogród. W takim przypadku pierwszą warstwą jest hydroizolacja, a na nią montowana jest warstwa termiczna. Aby obciążyć wierzchnią warstwę, możemy rozsypać żwir, który skutecznie ochroni konstrukcję przed opadami i zwiększy powierzchnię parowania. Pamiętajmy jednak, że dach płaski nie jest zupełnie płaski. Jego nachylenie powinno wynosić od 5 do 20o . W ten sposób woda deszczowa jest odpowiednio odprowadzana.

Dach stromy

Pod tym określeniem kryją się wszystkie pozostałe rozwiązania – jednospadowe, dwuspadowe, wielospadowe. Decydujące zdanie ma w tym przypadku projekt przygotowany przez architekta oraz jego akceptacja ze strony inwestora. Przyjrzyjmy się bliżej najbardziej popularnym wariantom.

Dach jednopołaciowy (jednospadowy, pulpitowy) – jak nazwa wskazuje, posiada tylko jedną, prostokątną połać. Takie rozwiązanie proponowane jest przy domach o rozpiętości między ścianami mniejszymi niż 6 m. Rzadziej spotkamy taki dach na domu jednorodzinnym, za to często stosowany jest do przybudówek i garaży.

Dach dwupołaciowy ( dwuspadowy) – tak jak zostało zaznaczone to wcześniej, jest to obecnie najbardziej popularny rodzaj konstrukcji dachowej. Takie pokrycie stosuje się zarówno w domach parterowych, jak również wielokondygnacyjnych. Składa się z dwóch prostokątnych połaci. Dwuspadowa konstrukcja sprzyja zagospodarowaniu poddasza użytkowego, a koszty budowy są tańsze niż w przypadku większej ilości połaci. Aby ciekawiej rozwiązać dach dwuspadowy, warto przyjrzeć się asymetrycznym i symetrycznym dachom kolebkowym, które oparte są na łuku.

Dach czteropołaciowy (dach czterospadowy) – składa się z czterech skośnych połaci, dwa trapezy i dwa trójkąty (najczęściej o tym samym kącie nachylenia). Dachy czterospadowe są efektowne, jednak wymagają większego nakładu pracy - a co za tym idzie – większych kosztów budowy. Również potencjał poddasza użytkowego spada, ze względu na cztery ściany skośne, które mogą być trudne do zagospodarowania. Dachem czterospadowym jest także dach kopertowy i namiotowy (składający się z czterech trójkątnych połaci). Dachy kopertowe najlepiej prezentują się na domach parterowych.

Dach mansardowy zazwyczaj składa się z dwóch lub czterech połaci. Każda z nich jest załamana pod innym kątem nachylenia. Górne części połaci posiadają nieduży kąt, dolne za to są znacznie bardziej strome. W ten sposób poddasze może zostać wykorzystane w większym stopniu – jego umeblowanie będzie prostsze. Budowa takiej konstrukcji jest jednak bardziej skomplikowana, a więc wzrośnie również cena takiego dachu.

Dach naczółkowy – jest to w zasadzie dach dwuspadowy, którego narożniki są ścięte pod kątem i tworzą naczółki.

Dach wielopołaciowy to najbardziej skomplikowany dach. Połaci występują w różnych kształtach i wielkościach. Będzie to najdroższy rodzaj dachu.

 

Pokrycie dachowe

Wybór dachu sprowadza się do upodobań i możliwości finansowych inwestora. Najczęstszym wyborem okazują się blachodachówki. Stalowe pokrycie dachowe prezentuje się bardzo elegancko dzięki odpowiednim powłokom dekoracyjno-ochronnym, a ponadto odznacza się trwałością i odpornością na korozję. Nie straszne są im zimy, deszcze czy silne wiatry, a powłoki są odporne na odbarwienia. Producenci blachodachówek oferują szeroki wybór przetłoczeń i kolorów, więc z łatwością można dopasować odpowiedni kształt do własnego projektu. Dobrym wyborem są panelówki, które dzięki swojej modułowości są dostępne praktycznie od ręki, łatwe w montażu  i ekonomiczne – ograniczenie zbędnych odpadów do minimum. Należy jednak zwracać uwagę skąd pochodzi stal i jakie są warunki gwarancji. Warto postawić na renomowanego producenta, aby w razie jakichkolwiek problemów mieć sprawdzone źródło, do którego możemy wrócić z pytaniami lub dodatkowymi zamówieniami.

 

dach dachy dach stromy dachy strome trendy pokrycie dachowe budowa domu 2021 blachodachówka blacha na dach blachodachówki modułowe blachodachówki moduły panele panelówki
Blachodachówka Optima
Fot. Blachy Pruszyński
dach dachy dach stromy dachy strome trendy pokrycie dachowe budowa domu 2021 blachodachówka blacha na dach blachodachówki modułowe blachodachówki moduły panele panelówki
Blachodachówka płaska
Fot. Blachy Pruszyński
    Więcej o:

Skomentuj:

Rodzaje dachów – na co się zdecydować?