Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rodzaje dachów – na co się zdecydować?

Red.

Współczesne trendy stawiają na prostotę i minimalizm, a jednym z elementów, który odgrywa kluczową rolę w wyglądzie każdego domu, jest jego dach. W dzisiejszych czasach, wybór dachu nie tylko wpływa na walory estetyczne, ale także ma praktyczne znaczenie dla funkcjonalności i kosztów budowy. Wielość dostępnych opcji może przyprawić o zawrót głowy, jednak niekoniecznie musimy podążać za panującymi trendami. Jakie rodzaje dachów warto rozważyć, wybierając konstrukcję nad naszym domem?

dach dachy dach stromy dachy strome trendy pokrycie dachowe budowa domu 2021 blachodachówka blacha na dach blachodachówki modułowe blachodachówki moduły panele panelówki
Blachodachówka Rubin
Fot. Blachy Pruszyński

Dach dwuspadowy

Dach dwuspadowy od lat cieszy się ogromną popularnością i stanowi wybór licznych inwestorów. Jego prosta forma jest nie tylko estetyczna, ale także doskonale nadaje się do instalacji paneli fotowoltaicznych. Niemniej jednak, w dzisiejszych czasach wybór dachów jest szeroki i zróżnicowany, więc warto przyjrzeć się bliżej dostępnym opcjom.

Dach płaski

Dach płaski, choć do niedawna uważany za niemodny, powraca teraz na rynek budowlany. Wzrasta liczba domów jednorodzinnych o minimalistycznym charakterze, których płaskie dachy wpisują się w nowoczesne trendy. Konstrukcja dachu płaskiego opiera się na warstwie żelbetowej, na której umieszczone jest ocieplenie, a dopiero później pokrycie dachowe. Oferowane są różnorodne rozwiązania konstrukcyjne dla tego rodzaju dachów, włączając w to dachy wentylowane, niewentylowane oraz odwrócone. Przy wyborze konstrukcji warto zwrócić uwagę na potrzeby wilgoci i wentylację, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo dachu płaskiego.

Dach stromy

Natomiast dach stromy to szeroka kategoria obejmująca dachy jednospadowe, dwuspadowe oraz wielospadowe. Wybór zależy w dużej mierze od projektu architektonicznego i preferencji inwestora. Dach jednospadowy to rozwiązanie dla domów o mniejszych rozmiarach, podczas gdy dach dwuspadowy jest obecnie jednym z najpopularniejszych wyborów ze względu na swoją wszechstronność. Dachy wielospadowe i mansardowe oferują z kolei dodatkową przestrzeń użytkową na poddaszu, choć wiążą się z większymi kosztami budowy.

Dach jednopołaciowy (jednospadowy, pulpitowy) – jak nazwa wskazuje, posiada tylko jedną, prostokątną połać. Takie rozwiązanie proponowane jest przy domach o rozpiętości między ścianami mniejszymi niż 6 m. Rzadziej spotkamy taki dach na domu jednorodzinnym, za to często stosowany jest do przybudówek i garaży.

Dach dwupołaciowy (dwuspadowy) – tak jak zostało zaznaczone to wcześniej, jest to obecnie najbardziej popularny rodzaj konstrukcji dachowej. Takie pokrycie stosuje się zarówno w domach parterowych, jak również wielokondygnacyjnych. Składa się z dwóch prostokątnych połaci. Dwuspadowa konstrukcja sprzyja zagospodarowaniu poddasza użytkowego, a koszty budowy są tańsze niż w przypadku większej ilości połaci. Aby ciekawiej rozwiązać dach dwuspadowy, warto przyjrzeć się asymetrycznym i symetrycznym dachom kolebkowym, które oparte są na łuku.

Dach czteropołaciowy (dach czterospadowy) – składa się z czterech skośnych połaci, dwa trapezy i dwa trójkąty (najczęściej o tym samym kącie nachylenia). Dachy czterospadowe są efektowne, jednak wymagają większego nakładu pracy - a co za tym idzie – większych kosztów budowy. Również potencjał poddasza użytkowego spada, ze względu na cztery ściany skośne, które mogą być trudne do zagospodarowania. Dachem czterospadowym jest także dach kopertowy i namiotowy (składający się z czterech trójkątnych połaci). Dachy kopertowe najlepiej prezentują się na domach parterowych.

Dach mansardowy zazwyczaj składa się z dwóch lub czterech połaci. Każda z nich jest załamana pod innym kątem nachylenia. Górne części połaci posiadają nieduży kąt, dolne za to są znacznie bardziej strome. W ten sposób poddasze może zostać wykorzystane w większym stopniu – jego umeblowanie będzie prostsze. Budowa takiej konstrukcji jest jednak bardziej skomplikowana, a więc wzrośnie również cena takiego dachu.

Dach naczółkowy – jest to w zasadzie dach dwuspadowy, którego narożniki są ścięte pod kątem i tworzą naczółki.

Dach wielopołaciowy to najbardziej skomplikowany dach. Połaci występują w różnych kształtach i wielkościach. Będzie to najdroższy rodzaj dachu.

dach dachy dach stromy dachy strome trendy pokrycie dachowe budowa domu 2021 blachodachówka blacha na dach blachodachówki modułowe blachodachówki moduły panele panelówki
Blachodachówka Optima
Fot. Blachy Pruszyński
dach dachy dach stromy dachy strome trendy pokrycie dachowe budowa domu 2021 blachodachówka blacha na dach blachodachówki modułowe blachodachówki moduły panele panelówki
Blachodachówka płaska
Fot. Blachy Pruszyński

Pokrycie dachowe

Wybór pokrycia dachowego także ma swoje znaczenie. Blachodachówki stalowe to częsty wybór, oferujący elegancję, trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Coraz częściej inwestorzy sięgają po panelówki, ze względu na ich modułowość i ekonomiczność.

Podsumowując, wybór rodzaju dachu to kluczowa decyzja podczas planowania budowy domu. Różnorodność konstrukcji i pokryć dachowych pozwala na dopasowanie do indywidualnych preferencji i potrzeb, zapewniając zarówno estetykę, funkcjonalność, jak i trwałość przez wiele lat.

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Rodzaje dachów – na co się zdecydować?