Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rolety zewnętrzne - jakie wybrać? Rodzaje i sposoby sterowania

Monika Karda

Rolety zewnętrzne są popularnym rodzajem osłon okiennych, zapewniają dobrą izolację termiczną. Chronią przed płowieniem materiałów wykończeniowych oraz blaknięciem farb czy tapet na ścianach. Jak wybrać najlepsze? Na jaki rodzaj rolet się zdecydować? Jaki sposób sterowania będzie dla nas najlepszy?

Rolety zewnętrzne - jakie wybrać? Rodzaje i sposoby sterowania
Rolety zewnętrzne - jakie wybrać? Rodzaje i sposoby sterowania
Fot. shutterstock

Rolety zewnętrzne chronią przed gwałtownymi podmuchami wiatru oraz przeciągami. Odpowiednio opuszczona lub podniesiona roleta pozwala sterować ilością powietrza dostającego się do domu. Zasłonięte rolety zewnętrzne zapewniają zarówno pełne zaciemnienie, jak i lekki półmrok, odsłonięte umożliwiają pełen dostęp promieni słonecznych. Rolety zewnętrzne zimą chronią przed nadmierną ucieczką ciepła, latem - chronią pomieszczenia przed przegrzaniem.

Rolety zewnętrzne - rodzaje

Różne rodzaje rolet sprawiają, że można je zamontować zarówno w domach nowo budowanych, jak i już istniejących. Rolety oferowane są z różnymi skrzynkami (kasetami) i płaszczami o różnych grubościach i kolorach, co ułatwia znalezienie optymalnego rozwiązania. Rolety zewnętrzne mogą mieć też listwy płaszcza, w których są perforacje zapewniające przewietrzanie pomieszczeń przy opuszczonej rolecie. Rolety zewnętrzne mogą także być zintegrowane z moskitierami, chroniącymi latem przed uciążliwymi owadami.

Zobacz też: Rolety zewnętrzne - przed czy po dociepleniu?

Rolety zewnętrzne - sterowanie

Do zasłonięcia przeszkleń o dużej powierzchni potrzebne są duże rolety. Ich unoszenie oraz opuszczanie wymaga znacznego wysiłku. Nie powinno się to odbywać ręcznie. Każda roleta może mieć osobny przycisk pozwalający opuszczać lub podnosić jej płaszcz. Jednak to przestarzałe rozwiązanie, nawet jeśli chodzi o małe okna. Przed zainstalowaniem napędów warto się zastanowić, jaki będzie najwygodniejszy sposób sterowania nimi. Obecnie najpopularniejsze jest zdalne sterowanie za pomocą pilota. W tym celu rolety zewnętrzne wyposaża się w siłowniki, a te w zintegrowane sterowanie radiowe. Można też wybrać system, który będzie zasłaniał i odsłaniał okna według pewnego scenariusza, na przykład symulującego obecność domowników podczas ich nieobecności, unoszącego i opuszczającego rolety o różnych porach dnia.

Systemy sterowania roletami zewnętrznymi mogą mieć czujniki nasłonecznienia, prędkości wiatru, opadów atmosferycznych oraz temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu, które ułatwiają „zarządzanie” osłonami zewnętrznymi.

Zobacz też: Rolety zewnętrzne. Co warto o nich wiedzieć?>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Rolety zewnętrzne - jakie wybrać? Rodzaje i sposoby sterowania