Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Schody ogrodowe - jak zbudować?

Pressland, MP

Schody ogrodowe powinny być funkcjonalne i wygodne. Można je wykonać samemu, tylko należy przestrzegać kilku fundamentalnych zasad budowy. Zobaczcie jak powinny wyglądać dobrze zaprojektowane schody

Schody ogrodowe
Schody ogrodowe
Fot. Pixabay/Couleur

Schody ogrodowe wymiary

Według obowiązujących przepisów ((Dz.U. Poz. 926 z 2013 r.).) szerokość użytkowa schodów zewnętrznych do budynku powinna wynosić co najmniej 1,2 m - przy czym nie może być mniejsza niż szerokość użytkowa biegu schodowego w budynku. W wypadku domów jednorodzinnych szerokość biegu i spocznika schodów wewnętrznych nie może być mniejsza niż 80cm. Oprócz tego, liczba stopni w jednym biegu schodów zewnętrznych nie powinna wynosić więcej niż 10.

Schody ogrodowe. Jakie schody wybrać do ogrodu?

Wygodne schody ogrodowe

Tyle mówią przepisy. Nie jest to jednak wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Jest jeszcze wzór, który pozwoli określić wygodną wysokość i długość stopnia: 2h+s=60-65cm – czyli suma podwójnej wysokości stopnia plus jego długość powinna mieścić się w granicach między 60 a 65cm. Nieco może mniej fundamentalna, ale równie istotna jest zasada, aby przy schodach zewnętrznych przyjmować większe wartości szerokości stopnia kosztem jego wysokości, czyli po polsku - dla naszej wygody lepsze na zewnątrz są schody dłuższe, lecz bardziej płaskie. Bardzo wygodne są na przykład stopnie o wymiarach 30-35cm (długość) na 15cm (wysokość). Długość stopnia w żadnym wypadku nie powinna być natomiast mniejsza niż 20-25cm – poniżej tej wartości schody robią się nie tylko niewygodne, ale wręcz niebezpieczne. Schody skonstruowane zgodnie z podanym wzorem umożliwiają wygodne chodzenie bez zmiany tempa, długości i rytmu kroków. To bardzo ważne, szczególnie jeśli będą znajdowały się w miejscu, które będziemy pokonywać wielokrotnie w ciągu dnia, na przykład przed wejściem do budynku.

Schody ogrodowe: jak je poprawnie zaprojektować i wykonać

Schody ogrodowe - ilość stopni

Ze względu na ergonomię i komfort użytkowania znaczenie ma również liczba stopni. Naturalny rytm chodzenia człowieka zazwyczaj jest nieparzysty (bardziej naturalne jest dla nas wykonanie nieparzystej liczby kroków), stąd też dobrze, jeśli liczba stopni w biegu również jest nieparzysta.

Schody ogrodowe projekt

Porównanie różnych proporcji schodów zewnętrznych, spełniających wymagania norm i ergonomiczne.

Schody ogrodowe
Schody ogrodowe
Rys. Buszrem
  1. Długość kroku dorosłego człowieka mieści się z reguły w zakresie 60-65cm. W tym wypadku – 65cm.
  2. Schody o wymiarach 10x45cm, bardzo łagodne, doskonałe jako tarasowe.
  3. Schody 15x35cm. Z reguły stosowane jako główne schody zewnętrzne, np. wejściowe do budynku.
  4. Schody 18x30cm. Proporcje stosowane czasem wewnątrz budynków, dość strome jak na schody zewnętrzne. Możliwe do zastosowania na przykład jako zejście techniczne.

Schody ogrodowe - jak wykonać?

Różnica poziomów 120cm pokonana za pomocą 12 stopni o wymiarach 10x45cm. W połowie biegu zastosowano spocznik o tak dobranej długości, aby nie łamał rytmu kroków .

Schody ogrodowe
Schody ogrodowe
Rys.Buszrem
  1. Pierwszy bieg schodowy
  2. Spocznik
  3. Drugi bieg schodowy. Ważne jest aby biegi składały się z takiej samej liczby stopni.
  4. Poziom docelowy.
  5. Długość kroku przyjęta jako 65cm

Schody „widokowe” o wymiarach 6x53cm. Wzór na wymiary stopnia został zachowany (2x6+53=65cm), jednak ze względu na niewielką wysokość i dużą szerokość stopnia w naturalny sposób wymuszają spowolnienie kroków. Również zwiększona szerokość biegu sprzyja spacerowemu tempu i rozglądaniu się dookoła .

Schody ogrodowe
Schody ogrodowe
Rys.Buszrem

Skomentuj:

Schody ogrodowe - jak zbudować?