Senat RP oddaje hołd prof. Wandzie Telakowskiej – pionierce polskiego wzornictwa przemysłowego
Podczas 33. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej senatorowie jednogłośnie przyjęli uchwałę upamiętniającą prof. Wandę Telakowską – założycielkę Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, jedną z najważniejszych postaci w historii polskiego designu. Inicjatorką była senator Halina Bieda. Uchwała stanowi wyraz uznania dla zasług Telakowskiej na rzecz rozwoju kultury, edukacji artystycznej oraz wzornictwa w Polsce.

Piękno na co dzień dla wszystkich
– Motto Wandy Telakowskiej: „Piękno na co dzień dla wszystkich” nie jest tylko pięknym hasłem. To zasada, która przypomina, jak wielkie znaczenie ma design dla jakości życia, innowacyjności i rozwoju gospodarki – powiedział Adrian Musiał.
Podkreślił przy tym, że uchwała Senatu to nie tylko gest pamięci, ale także zobowiązanie, by wizja i dorobek prof. Telakowskiej nadal inspirowały kolejne pokolenia projektantów.
Wanda Telakowska – architektka myślenia o designie
Wanda Telakowska w 1950 roku założyła Instytut Wzornictwa Przemysłowego – pierwszą tego typu instytucję w Polsce, która do dziś pozostaje najważniejszym ośrodkiem kształtowania świadomości projektowej w kraju. Telakowska wyprzedzała swoje czasy, budując fundamenty pod nowoczesne, odpowiedzialne i demokratyczne podejście do designu – jako dziedziny łączącej estetykę z funkcjonalnością, sztukę z codziennością.
Dziedzictwo, które nadal kształtuje polski design
Instytut Wzornictwa Przemysłowego nieustannie rozwija idee swojej założycielki. Prowadzi m.in. konkurs Young Design, który umożliwia młodym twórcom zaistnienie na rynku zawodowym, a także prestiżowy konkurs Dobry Wzór – najstarszy polski plebiscyt promujący najwybitniejsze projekty wzornicze. Celem tych działań jest nie tylko wspieranie krajowych talentów, ale również budowanie pozycji polskiego designu na arenie międzynarodowej.
Senator Halina Bieda zapowiedziała także, że trwają rozmowy, aby w przyszłości część dorobku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego mogła zostać zaprezentowana w gmachu Senatu RP.
Kilimy i kobiety w parlamencie
IWP współpracuje również z Sejmem RP przy okazji konkursu na projekt kilimu „Utkane z wolności”, organizowanego z inicjatywy Kancelarii Sejmu z okazji 100. rocznicy Międzynarodowej Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu. Konkurs ten ma na celu uczczenie Zofii Moraczewskiej – jednej z pierwszych kobiet zasiadających w polskim parlamencie – oraz przypomnienie kilimu jako ważnego elementu dekoracyjnego polskich domów w okresie międzywojennym.
Działalność Instytutu Wzornictwa Przemysłowego podtrzymuje i rozwija dziedzictwo prof. Wandy Telakowskiej, pokazując, że design to nie tylko kwestia estetyki, ale też świadomego wpływu na społeczeństwo, gospodarkę i tożsamość kulturową kraju.
- Więcej o:
Senat RP oddaje hołd prof. Wandzie Telakowskiej – pionierce polskiego wzornictwa przemysłowego
Nowa wersja sklepu internetowego Bernstein – wymarzona łazienka jeszcze bliżej!
Woodeco, Ludism i NOKE Architects na Salone del Mobile 2025
Spotkania z cyklu DOMOdesign w warszawskiej Domotece 16-17 maja 2025 r.
Konferencja Geberit Mastering Water: technologie przyszłości w branży sanitarnej
Nowości produktowe od Laminam na targach Salone del Mobile 2025
Targi Rzeczy Ładnych już 12-13 kwietnia w gdańskim AMBEREXPO
Rusza sprzedaż Thermomix® TM7! Nowa era gotowania z innowacyjnym urządzeniem od Vorwerk