Smart home na co dzień
Już niemal połowa z nas korzysta z różnego rodzaju rozwiązań typu smart home. Coraz śmielej planujemy też rozszerzanie systemów w mieszkaniach o kolejne funkcje. Zgodnie z tym trendem producenci inteligentnej technologii dostarczają coraz bardziej przyjazne użytkownikom rozwiązania. Rosnąca popularność smart home nie umyka uwadze deweloperów, którzy oferują tę technologię w standardzie oddawanych inwestycji.
Stosowanie w mieszkaniach systemów smart home wynika z potrzeby zwiększonego poczucia komfortu, chęci korzystania z nowoczesnych technologii, możliwości poczynienia oszczędności oraz troski o bezpieczeństwo i ekologię. Szacuje się, że do 2025 roku z technologii 5G będzie korzystało już ponad miliard użytkowników na całym świecie, a w związku z tym coraz więcej inteligentnego sprzętu AGD i RTV pojawi się w naszych domach. Na co więc należy zwrócić uwagę wybierając smart home do swojego mieszkania?
Polacy coraz chętniej inwestują w inteligentne systemy zarządzania oświetleniem czy ogrzewaniem swoich mieszkań i domów.
System kablowy lub bezprzewodowy
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, jednak montaż części z nich wymaga pomocy profesjonalnego instalatora, zwłaszcza w przypadku rozwiązań kablowych. Z kolei system bazujący na rozwiązaniach bezprzewodowych zazwyczaj można zainstalować i skonfigurować samodzielnie.
Zaletą systemów przewodowych z pewnością jest fakt, że ich działanie jest odporne na ewentualne zakłócenia transferu danych. Jest to też rozwiązanie, które umożliwia rozbudowywanie systemu o dodatkowe funkcje. Rozwiązania przewodowe są zwykle stosowane w nowo powstających domach jednorodzinnych oraz przez deweloperów, którzy planują rozwiązania smart home już na etapie projektowania.
W zamieszkałych budynkach, w których system automatyki, nie został zaplanowany na etapie projektu, sprawdzą się urządzenia bezprzewodowe. Zazwyczaj nie są one skomplikowane w montażu i nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Ich funkcjonowanie zapewnia centrala podłączona do zasilania, natomiast wszelkie elementy systemu zasilane są bateriami (pastylkowymi i paluszkami AA), których wymiana jest konieczna mniej więcej raz na 2 lata. Niestety, bezprzewodowe systemy smart home mają swoje wady, np. nie można ich rozbudować o komponenty odpowiedzialne za sterowanie dopływem wody.
Niezależny energetycznie monitoring okien
Okna są integralnym elementem systemów bezpieczeństwa w budynku, dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na stolarkę w optymalnej klasie odporności na włamanie RC2, lecz także inteligentne rozwiązania jej monitoringu. Teraz na rynku można znaleźć bezprzewodowy system monitoringu zamknięcia okien SensTrack Wireless, który współpracuje z systemami inteligentnego domu, jak np. Somfy czy Loxone. Niezależny energetycznie zaczep stale monitoruje stan zamknięcia okna i wysyła powiadomienia o każdej zmianie do urządzenia odbiorczego, jak na przykład smartfon z odpowiednią aplikacją.
Rozbudowa systemu smart home
Przed wyborem konkretnego systemu ważne jest wcześniejsze sprawdzenie, jakie obszary rozbudowy zapewnia technologia danego producenta. Pierwszym z obszarów jest bezpieczeństwo, czyli m.in. czujniki ruchu, kamery i alarmy, system weryfikacji obecności w mieszkaniu, możliwość sterowania dopływem wody czy też czujnik chroniący przed zalaniem mieszkania. Drugim jest komfort. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na możliwość np. korzystania z asystenta głosowego, sterowanie nagłośnieniem oraz oświetleniem. Trzecim obszarem jest zrównoważone zarządzanie energią cieplną i elektryczną. Obejmuje on m.in. regulację temperatury w mieszkaniu oraz sterowanie zasilaniem w poszczególnych gniazdach elektrycznych, bądź w pomieszczeniach.
Aby dodać do inteligentnego domu urządzenie, czyli pozwolić na jego sterowanie zdalnie potrzeba albo je zintegrować z istniejącym systemem, albo przejąć jego pracę z wykorzystaniem sygnałów sterujących. Sygnałami sterującymi np. mechanizmu otwierającego bramę w garażu może być specjalne wejście cyfrowe sterujące bramą przy założeniu, że moduł sterujący ma taką opcję. Innym sposobem sterowania bramą garażową, wjazdową, żaluzjami czy markizami jest przejęcie kontroli nad ich zdalnymi pilotami, wykorzystywanymi do automatycznego „wciskania” przycisków na danym pilocie.
Smart home od dewelopera
Choć samodzielne wprowadzenie inteligentnych rozwiązań do mieszkania jest możliwe, na rynku pojawia się coraz więcej lokali, w których smart home stanowi wyposażenie w momencie odbioru.
Systemy pozwalają np. jednym przyciskiem zmniejszyć ogrzewanie, odciąć dopływ prądu do gniazdka czy wyłączyć urządzenia, które podczas naszej nieobecności niepotrzebnie zużywają energię elektryczną. Ponadto zintegrowana z systemem, intuicyjna w obsłudze aplikacja umożliwia bieżące monitorowanie parametrów zużycia energii elektrycznej i zdalne zgaszenie włączonego światła czy obniżenie temperatury ogrzewania podczas nieobecności domowników, praktycznie z każdego miejsca na świecie.
Niektóre aplikacje pozwalają użytkownikom na bieżąco i zdalnie śledzić zużycie wody oraz energii cieplnej w mieszkaniu, a także związaną z nimi emisję CO2. Tym samym mieszkańcy mogą świadomie i w zrównoważony sposób korzystać z energii, a w konsekwencji płacić niższe rachunki za jej zużycie.
Przyszłość inteligentnej technologii
W Polsce, w 2020 roku, wartość rynku rozwiązań inteligentnych wzrosła o 20%, a według analityków – do 2026 roku światowy rynek inteligentnych rozwiązań osiągnie wartość na poziomie 317 mld dolarów, czyli o 5% więcej niż prognozowano przed wybuchem pandemii*).
*) dane wg https://mobiletrends.pl/polski-rynek-smart-home-w-ciagu-ostatniego-roku-wzrosl-o-prawie-20/?fbclid=IwAR07zoKhQd-7ZE8UFwZxyNpRB4AHeVNmKm3ZgEHOh7J0gsRYvY9zbAaheOo
Inteligentne produkty
Kamera do monitoringu. Głównym zadaniem nowoczesnej obrotowej kamery Wi-Fi do monitoringu domowego jest zapobieganie włamaniom. Kamerę można skierować na drzwi wejściowe, garażowe czy wejście do piwnicy, aby zapewnić bezpieczeństwo domownikom i zabezpieczyć posesję. Gdy kamera wykryje ruch, natychmiast otrzymasz powiadomienie, które może być zarówno zapowiedzią kuriera, jak i nieproszonego gościa. Tego drugiego można skutecznie odstraszyć włączając alarm dźwiękowy i świetlny.
Taka kamera pozostanie czujna przez całą noc. Tryb nocny z nagrywaniem w podczerwieni obsługuje automatyczny filtr przełączania barwy przy słabym oświetleniu, wykrywając każdy ruch w odległości do 9 metrów. Obraz w rozdzielczości 3 Mpx sprawi, że wszystkie nagrania będą niezwykle wyraźne i płynne. Dzięki temu można kontrolować, co dzieje się w domu i sprawdzać, czy np. dzieci są bezpieczne podczas zabawy. Obraz z kamery pozwala sprawdzić, czy opiekunka odpowiednio się nimi zajmuje, a dwukierunkowa transmisja audio umożliwia przypomnienie maluchom, że o nich pamiętasz. Możesz też wykorzystać kamerę do drobnych upomnień.
Po włączeniu trybu prywatnego soczewki obiektywu kamery zostaną zasłonięte, by zapewnić pełną prywatność. Kamera automatycznie nagrywa obraz w oparciu o wyznaczony harmonogram, niezależnie od tego, czy wykryje w tym czasie ruch.
Urządzenie smart plug. Urządzenie Mini Smart Plug Wi-Fi z kontrolą zużycia energii pozwala z łatwością włączać i wyłączać podłączony sprzęt gdziekolwiek jesteśmy. W tym przypadku można skonfigurować harmonogram, by automatycznie zarządzać sprzętem. Pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie urządzeń o różnych porach, by zamaskować swoją nieobecność w domu. Programator czasowy pozwala na ustawienie odliczania czasu pracy podłączonej elektroniki. Urządzeniem smart plug można sterować poprzez polecenia głosowe z Amazon Alexa lub Asystentem Google.
Oświetlenie smart. Żarówka Smart Wi-Fi ze zmiennym kolorem pozwala dostosować oświetlenie do sytuacji i pory dnia, dobierając odpowiedni poziom jasności i kolor – do wyboru mamy aż 16000000 różnych odcieni.
Żarówka LED zapewnia możliwość przyciemniania w zakresie 1-100%. Działanie żarówki można ustawić automatycznie, zgodnie z harmonogramem. Bez problemu można ją połączyć ze swoją siecią bezprzewodową, nie używając do tego żadnego dodatkowego sprzętu. Możliwa jest też kontrola głosem łącząc się z Alexa Amazon lub Asystentem Google. Światło żarówki można kontrolować, niezależnie od tego gdzie się znajdujemy, używając do tego odpowiedniej aplikacji.
Również specjalna taśma LED Smart Wi-Fi może być zarządzana przy użyciu asystentów głosowych, centrali smart home lub za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji.
Nowoczesny i funkcjonalny dom to ten wyposażony w inteligentne systemy, ułatwiające codzienne czynności.
Inteligentne rolety rzymskie sterowane telefonem
Postęp technologiczny umożliwia wyposażenie domu w rozmaite rozwiązania, które ułatwiają codzienne życie. Często idą one w parze z najnowszymi trendami, łącząc w sobie to, co modne z tym, co funkcjonalne. Dekoratorzy i architekci coraz częściej wykorzystują więc w swoich projektach najnowocześniejsze rozwiązania, które pozwalają stworzyć bardzo oryginalne, a przy tym praktyczne aranżacje. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się na przykład dekoracje okienn, które reguluje się zarówno poprzez tradycyjny łańcuszek, jak i za pomocą smartfona.
- Więcej o: