Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co to jest szkło laminowane i czym się różni od klasycznego?

MP

Szkło laminowane, czyli niewidzialne zabezpieczenie domu na wakacje...Sezon urlopowy nabiera rozpędu. Piękna aura i długie, ciepłe dni skłaniają nas do wyjazdów pozwalających podładować akumulatory na resztę roku. Niestety, gdy my wypoczywamy, niektórzy nie próżnują. To bowiem okres, w którym bardzo często dochodzi do włamań – wszak domy pozostają puste i nie są odpowiednio chronione pod naszą nieobecność. Najłatwiejszą furtką dla nieproszonych gości stają się okna. Na ratunek przychodzą jednak okna ze szkłem STADIP® PROTECT z portfolio Saint-Gobain Glass. W jaki sposób stoją na straży naszych czterech kątów?

Szkło laminowane
Szkło laminowane
Fot. Saint-Gobain Building Glass

Co to jest szkło laminowane?

Szkło laminowane to alternatywa dla zwykłego szkła. Jest zbudowane z dwóch warstw szkła, które są ze sobą połączone warstwami pośrednimi. Warstwy pośrednie wspierają i utrzymują szkło, tworząc mocną, jednolitą warstwę. Szkło laminowane ma różne grubości i może być tworzone przy użyciu różnych kombinacji szkła lub powłok.
Szkło laminowane tworzy bardzo mocną, a jednocześnie przezroczystą warstwę, która stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego szkła. Doskonale nadaje się na okna do firm lub domów, gdzie występuje podwyższone ryzyko włamania. 

Dlaczego warto wybrać okna ze szkła laminowanego? 

Przeszklenia odgrywają w naszym życiu coraz istotniejszą rolę. Nowatorskie rozwiązania stosowane w procesach produkcji szkła sprawiają, iż wyróżnia go jeszcze większa liczba wyjątkowych funkcji. Szyby są w stanie aktywnie kreować atmosferę we wnętrzach czy zarządzać dostępem promieni słonecznych i temperaturą. Oprócz tego przyczyniają się do zwiększenia naszego poczucia bezpieczeństwa oraz spokoju – i tu kluczową rolę odgrywa szkło laminowane. Czym wyróżnia się to rozwiązanie?

Szkło laminowane STADIP® PROTECT ma za zadanie chronić dom i dbać o bezpieczeństwo użytkowników. Szkło bezpieczne STADIP® PROTECT w zależności od wariantu składa się z co najmniej dwóch tafli szkła oraz jednej lub kilku warstw specjalnej folii PVB umieszczonej między nimi. Taki rodzaj szkła zamontowanego w stolarce okiennej, chroni mienie a w przypadku rozbicia, folia utrzymuje fragmenty szkła na miejscu, co znacząco utrudnia sforsowanie przeszkody i dostanie się do wnętrza budynku. Niezależnie jednak od wybranego wariantu, wszystkie rozwiązania z funkcją ochronną, czyli posiadające w swojej oficjalnej nazwie określenie „bezpieczne”, takie jak m.in. STADIP® PROTECT, muszą być zgodne z obowiązującą w budynkach użyteczności publicznej i mieszkalnych normą PN-EN ISO 12543-2 „Szkło w budownictwie – Szkło laminowane i szkło bezpieczne laminowane – Część druga: Szkło bezpieczne laminowane.

Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

Szkło bezpieczne laminowane posiada różne klasy ochrony. Aby je zilustrować, najlepiej posłużyć się przykładem.

Poszczególne typy szkła STADIP® PROTECT przechodzą testy wytrzymałości, opisane w normie PN-EN 356. I tak, klasa P2A potwierdzana jest poprzez trzykrotne upuszczenie na szkło laminowane stalowej kuli o masie 4,11 kg z wysokości 3 metrów. Najwyższa klasa – P8B sprawdzana jest poprzez co najmniej 70-krotne uderzenie siekierą w taflę szkła. Warto zaznaczyć, iż zaledwie jedno takie uderzenie wyzwala energię ok. 300 J. Potwierdza to, iż odpowiedni typ przeszklenia może stanowić swojego rodzaju „pancerz ochronny” dla domu.

 

Wielkoformatowe przeszklenia ze szkła laminowanego?Mały problem!

Wielkoformatowe przeszklenia stają się coraz popularniejsze wśród prywatnych inwestorów. Gwarantują bowiem korzystne doznania estetyczne, kreują nowoczesny design bryły budynku, a także doświetlają wnętrza, umożliwiając jednocześnie niezakłócone podziwianie widoków po drugiej stronie szyby. Salony, tarasy, kuchnie, łazienki i sypialnie – przeszklenia XXL sprawdzą się praktycznie wszędzie. Jeśli są wykonane ze szkła o niskiej odporności na akty wandalizmu, mogą stanowić furtkę dla włamywaczy. Nie warto jednak rezygnować z marzeń o pięknym, otwartym na świat domu – należy odpowiednio go zabezpieczyć. A w tym kontekście szkło laminowane sprawdzi się perfekcyjnie.

Czy przeszklenia ze szkła laminowanego są bezpieczniejsze od klasycznych?

Najpopularniejsze obecnie rozwiązania architektoniczne mają najczęściej jeden wspólny mianownik – multifunkcyjność. Pełnią bowiem szereg ról, które ostatecznie przekładają się na bezpośrednie korzyści dla użytkowników, a coraz częściej także dla otoczenia. Właśnie w tym duchu projektowane są przeszklenia laminowane, oferowane przez Saint-Gobain Glass.

STADIP® PROTECT, choć już samo w sobie stanowi pierwszą linię ochrony naszych domów, może mieć dodatkowe funkcje. Jest to możliwe poprzez komponowanie go z innymi rodzajami przeszkleń lub folii. Jednym z przykładów jest STADIP® PROTECT SILENCE, gdzie zastosowano specjalną folię PVB SILENCE, która skutecznie tłumi hałas.

Monika Naczeńska
Szkło laminowane
Szkło laminowane
Fot. Saint-Gobain Building Glass

Bezpieczeństwo to niewątpliwie jedna z najbardziej pożądanych cech, jaką powinien charakteryzować się nowoczesny budynek. Na szczęście dzięki wysokiej jakości pakietom szybowym, nawet tym w rozmiarze XXL, możemy ze spokojem planować wakacyjne aktywności poza domem i nie martwić się o to, co zastaniemy po powrocie z urlopu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Co to jest szkło laminowane i czym się różni od klasycznego?