Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

„TŁUM III” Magdaleny Abakanowicz najdroższym dziełem sztuki sprzedanym w Polsce!

mat. prasowe Desa Unicum

Na czwartkowej aukcji „Rzeźba i Formy Przestrzenne” w DESA Unicum padł rekord, który zapisał się w historii polskiego rynku sztuki. Składająca się z 50 obiektów instalacja „Tłum III” z 1989 roku autorstwa Magdaleny Abakanowicz została sprzedana za 13,2 mln zł, stając się najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Polsce.

Magdalena Abakanowicz, Tłum III 50 figur
Magdalena Abakanowicz, Tłum III 50 figur
mat. prasowe Desa Unicum

To pierwsze dzieło, które osiągnęło kwotę ponad 10 mln zł. Praca jest również najdroższą kompozycją tej artystki na świecie. „Tłum III”, wraz z pozostałymi pracami Abakanowicz oraz „Kainem” Mirosława Bałki i „Torsem” Igora Mitoraja przyczyniły się do osiągnięcia ponad 20 mln zł całkowitego obrotu z aukcji. Była to najlepsza pod względem obrotu aukcja rzeźby w historii polskiego rynku sztuki.

„Tłum III” Magdaleny Abakanowicz

„Tłum III” to 50 wydrążonych od środka figur z jutowego płótna, przypominających ludzką sylwetkę do wysokości torsu. Każda postać mierzy sto siedemdziesiąt centymetrów wysokości i była indywidualnie kształtowana przez artystkę, co czyni każdy z elementów niepowtarzalnym. Po raz pierwszy praca zaprezentowana została na indywidualnej wystawie artystki w Marlborough Gallery w Nowym Jorku w 1989 roku, a następnie na ekspozycjach w Japonii, m.in. w Nagano i Hiroszimie. Dotychczas najdroższą pracą artystki była instalacja „Caminando” składająca się z 20 figur. Została sprzedana w 2019 r. za ponad 8 mln zł również w DESA Unicum.

„TŁUM III” Magdaleny Abakanowicz najdroższym dziełem sztuki sprzedanym w Polsce
„TŁUM III” Magdaleny Abakanowicz najdroższym dziełem sztuki sprzedanym w Polsce
mat. prasowe Desa Unicum

Na aukcji sprzedano również inną, aluminiową rzeźbę tej samej autorki – „Ucello” z 2008 roku za 960 tys. Wysokie ceny osiągnęły dwie rzeźby z 1987 roku: „Kain” Mirosława Bałki (2,4 mln zł, co oznacza trzykrotne przekroczenie estymacji) oraz „Tors” Igora Mitoraja (672 tys. zł).

Rzeźba „Głowa” niedawnego rekordzisty, Zdzisława Beksińskiego, cieszyła się nie mniejszym zainteresowaniem. Jej finalna cena wyniosła 336 tys. zł. Niedawna aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”, na której obraz „Postać” tego artysty stała się rekordem z ceną 1,9 mln zł, wskazuje na wciąż rosnące zainteresowanie kolekcjonerów surrealizmem.

Zainteresowaniem cieszyła się także rzeźba modernistyczna i międzywojenna. Wczesną pracę Wacława Szymanowskiego, „Wiatr” („Le Vent”) z okresu paryskiego sprzedano za 72 tys. zł. Projekt pomnika Fryderyka Chopina autorstwa Augusta Zamoyskiego osiągnął cenę 114 tys. zł, zaś dzieło klasyka sztuki międzywojennej Stanisława Jackowskiego, pt. „Zaplatająca warkocz” - 102 tys. zł.

Igor Mitoraj, Tors
Igor Mitoraj, Tors
mat. prasowe Desa Unicum

Skomentuj:

„TŁUM III” Magdaleny Abakanowicz najdroższym dziełem sztuki sprzedanym w Polsce!