Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

,,To zmiana stylu życia młodego pokolenia wpłynęła na rozwój rynku instytucjonalnego”. Wywiad z Magdaleną Tarnowską z Decoroom

mat. prasowe Decoroom

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce (Private Rented Sector) rozwija się niezwykle dynamicznie. Jest to spowodowane m.in. aktualnymi potrzebami i stylem życia młodego pokolenia. Wśród osób rozpoczynających samodzielne życie, będących na początku drogi zawodowej, obserwuje się brak zainteresowania zakupem nieruchomości. Generacja Z odchodzi od potrzeby posiadania i stawia na trend mobilności oraz elastyczności przez co najem staje się powszechną i ekonomiczną alternatywą dla zakupu własnego mieszkania. O inwestycjach budowanych na wynajem opowiada Magdalena Tarnowska, Dyrektor Działu Projektowego Decoroom.

Realizacja projektu Decoroom
Realizacja projektu Decoroom
mat. prasowe Decoroom

Jak aktualnie wygląda rynek mieszkań na wynajem? Skąd wziął się taki trend?

Młodzi ludzie coraz częściej wstrzymują się z wzięciem kredytu na zakup własnego mieszkania. Stawiają na mniej zobowiązującą opcję, jaką jest wynajem. Wśród przedstawicieli generacji Z zmienia się podejście do posiadania własności. Chcą mieszkać w miejscu, gdzie oprócz podstawowych pomieszczeń mają do dyspozycji również siłownię czy inne strefy takie jak co-workingowe. To zmiana stylu życia młodego pokolenia wpłynęła na rozwój rynku instytucjonalnego. Jak wynika z ,,Przewodnika po PRS”, który stworzyliśmy wspólnie z ThinkCo, wielkość tego zasobu w ciągu 7 lat wzrośnie nawet do 90 tys. lokali.

Jakie są największe plusy takiego wynajmu?

Sektor nieruchomości na wynajem oferuje komfortowe i doskonale skomunikowane mieszkania zlokalizowane w największych miastach Polski. Trend ten jest więc niezwykle korzystny dla młodych ludzi, którzy szukają możliwości zatrudnienia i rozpoczęcia kariery. Wynajem to również brak zobowiązań wynikających z obciążającego finansowo kredytu czy stałego przywiązania do miejsca zamieszkania. Mobilność daje możliwość stałego rozwoju i poszerzania horyzontów. Obiekty najmu projektowane są z myślą o potrzebach najemców. Występują w nich przestrzenie wspólne i udogodnienia dostępne dla ogółu mieszkańców. Ponadto zapewniony jest serwis w przypadku awarii lub usterki czy łatwość w opłacaniu – jedna cena z mediami.

Realizacja projektu Decoroom
Realizacja projektu Decoroom
mat. prasowe Decoroom

Kto wynajmuje mieszkania w inwestycjach PRS? Jakie są oczekiwania takiego najemcy?

Polski najemca to przede wszystkim singiel poniżej 30 roku życia. Jest osobą pracującą, mobilną ze względu na naukę bądź pracę. Często zaczyna swoją karierę przeprowadzając się do nowego miasta. Ofertą wynajmu zainteresowane są również bezdzietne pary lub młode rodziny, które nie traktują wynajętego mieszkania jako stałego miejsca, mają możliwość zmiany, przeprowadzki. Dla najemców istotne są przede wszystkim koszty i lokalizacja blisko centrum miasta, miejsca pracy lub nauki. Zwracają oni również uwagę na standard mieszkania i wyposażenie odpowiadające im potrzebom. Średni metraż mieszkania zależy od indywidualnych potrzeb – zazwyczaj jest to 45 m2.

Jak projektowane są mieszkania z sektora PRS?

Z pozoru wydaje się, że budynek na wynajem nie różni się od standardowego obiektu na sprzedaż. W rzeczywistości jednak można zauważyć, że inwestycje mieszkaniowe z sektora PRS wyróżniają się odpowiedzią na wyjątkowe zapotrzebowania, nieznane w innych segmentach rynku mieszkaniowego. Projektowane są z największą precyzją przez specjalistów z branży tak, aby zapewnić najlepsze doświadczenia użytkowania oraz obniżyć jego koszty – poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii zmniejszających zużycie wody, ciepła bądź energii elektrycznej. W projektowaniu PRS najważniejsza jest funkcjonalność i uniwersalność lokali. Wnętrza na wynajem opierają się na prostocie, trwałości, ponadczasowości oraz neutralności z możliwością samodzielnego spersonalizowania przestrzeni przez samych najemców.

Realizacja projektu Decoroom
Realizacja projektu Decoroom
mat. prasowe Decoroom

Jakie materiały wykończeniowe sprawdzą się w mieszkaniach na wynajem?

Materiały wykorzystane do wykończenia mieszkań na wynajem muszą wspierać jego długowieczność. We wnętrzach stosuje się więc wysokiej jakości materiały o dużych formatach, gładkich powierzchniach, odpornych na wilgoć i zalania np. wielkoformatowe płytki, podłogi winylowe. Elementy powinny być odpowiednio wytrzymałe, łatwe w serwisowaniu. W łazienkach często stosuje się baterie natynkowe, baterie z perlatorami, spłuczki z funkcją stop. Sprawdzą się tutaj również rozwiązania mniej awaryjne, takie jak zastąpienie drzwi przesuwnych – rozwieranymi. W potrzeby inwestycji PRS idealnie wpisują się produkty takich marek jak: Geberit, Grohe, IKEA, Porta, Samsung, Tarkett oraz Tubądzin.

Na co warto zwrócić uwagę projektując i wykańczając mieszkania pod wynajem? Czym różni się taki projekt od projektu mieszkania dla docelowego właściciela?

Wykańczając inwestycję pod wynajem nie wiemy, kto będzie docelowym lokatorem, nie znamy jego indywidualnych potrzeb ani gustu czy preferencji. Projekt musi więc być uniwersalny i neutralny – stonowana kolorystyka, odpowiedni dobór wyposażenia i materiałów wykończeniowych. Główną cechą charakterystyczną mieszkania z sektora PRS musi być funkcjonalność. Ważny jest podział na konkretne strefy: sypialnianą, dzienną, miejsce do pracy, w pełni wyposażoną kuchnię oraz wygodną łazienkę. Prywatny inwestor może pozwolić sobie na mniej standardowe rozwiązania, jeśli chodzi o układ funkcjonalny lub funkcje pomieszczeń np. wanna wolnostojąca w salonie. Może również zdecydować się na użycie bardziej odważnych kolorów, aby zwrócić uwagę swojej nieruchomości na tle innych ofert.

Realizacja projektu Decoroom
Realizacja projektu Decoroom
mat. prasowe Decoroom

Uniwersalizm czy projektowanie zgodnie z obowiązującymi trendami? Jakich rozwiązań oczekują inwestorzy sektora PRS?

Sektor PRS projektowany jest według określonego kanonu. Obowiązuje pewna baza materiałów wykończeniowych skupiająca się wokół neutralnej, ponadczasowej stylistyki. Jasna kolorystyka wnętrz stanowi bazę czystego, schludnego mieszkania. Jednak nie odchodzimy od aktualnych trendów, znajdują one swoje odzwierciedlenie w meblach oraz dodatkach.

Jak na postrzeganie nieruchomości wpływa home staging? Czy przyśpieszy jego sprzedaż bądź wynajem?

Oczywiście, że przyśpieszy. Pierwsze wrażenie jest kluczowe. Interesująco zaaranżowane mieszkanie staje się atrakcyjną ofertą dla najemców. Designerskie wyposażenie, stylowe meble, wszelkiego rodzaju dodatki (zwłaszcza tekstylia) – dają wrażenie przytulności i ciepła. Osoba zainteresowana nieruchomością, może od samego wejścia do mieszkania poczuć się jak w domu. Dodatkowe elementy estetyczne podkreślają walory oraz możliwości aranżacyjne nieruchomości.

Realizacja projektu Decoroom
Realizacja projektu Decoroom
mat. prasowe Decoroom

Gdybyś miała doradzić inwestorowi – co powinien stworzyć w budynku PRS, aby jego inwestycja wyróżniała się na rynku i zdobyła serca młodych najemców?

Obiekty najmu z sektora PRS muszą wyróżniać się urozmaiconymi częściami wspólnymi oraz przestrzeniami komercyjnymi z dodatkowymi usługami. Budynek powinien stać się społecznością, która angażuje mieszkańców w życie poza prywatną przestrzenią mieszkalną. Warto postawić na stworzenie siłowni, stref co-workingowych, coffee spotów, chillout zone’ów czy codziennych udogodnień w postaci rowerowni lub portierni.

Czy chciałabyś zamieszkać w mieszkaniu w jednej z inwestycji PRS w Polsce?

Gdybym nie miała już własnego domu i była na innym etapie w życiu – jak najbardziej. Takie miejsca dają młodym ludziom ogromną szansę zawierania nowych znajomości. Są wygodne i pozwalają unikać wielu problemów, które w najmie detalicznym mają miejsce np. nagłe wypowiedzenie umowy czy nieustanne walki z wynajmującymi o zepsuty sprzęt i koszty naprawy. To również świetne rozwiązanie dla ludzi, który przeprowadzają się do Warszawy na określony czas. 

Realizacja projektu Decoroom
Realizacja projektu Decoroom
mat. prasowe Decoroom
Realizacja projektu Decoroom
Realizacja projektu Decoroom
mat. prasowe Decoroom

O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz DECOROOM jest obecna na rynku od 12 lat i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Swoich klientów zaprasza do wyjątkowego biura połączonego z showroomem w samym centrum Warszawy. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji i dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej. Wszyscy nieustannie dbają o to, aby dostarczać klientom jak najwyższy poziom obsługi. Firma współpracuje z czołowymi przedstawicielami branży wykończeniowej, a swój wizerunek w branży zbudowała dzięki wysokim standardom wykonywanej usługi jak i współpracy z klientem. W ofercie Decoroom znajdziemy 3 pakiety: Standard, Premium oraz Designer, które odpowiadają potrzebom najbardziej wymagających klientów.

Magdalena Tarnowska z Decoroom
Magdalena Tarnowska z Decoroom
mat. prasowe Decoroom
    Więcej o:

Skomentuj:

,,To zmiana stylu życia młodego pokolenia wpłynęła na rozwój rynku instytucjonalnego”. Wywiad z Magdaleną Tarnowską z Decoroom