Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tomasz Augustyniak o designie dla dzieci

red.

Czym jest design dla dzieci? Jak projektuje się z myślą o najmłodszych? Tomasz Augustyniak, jeden z najbardziej znanych polskich projektantów, odpowiedział na nasze pytania.

Czy design dla dzieci jest ekstremalny? Czy projektowanie zgodnie z potrzebami najmłodszych sprawia, że trzeba się na chwilę z powrotem stać dzieckiem?

Dobre projektowanie dla dzieci wymaga przede wszystkim pokory i wnikliwej obserwacji. Dzieci są wolne od schematów, z natury niezwykle kreatywne. Do dobrego rozwoju potrzebują przede wszystkim miłości, poczucia bezpieczeństwa i wolności, swobody w kreatywnym działaniu. Zatem dobry projekt dla dzieci to taki, który pobudza do działania, do samodzielności, do odkrywania świata w najprostszych czynnościach, a nie schematyzuje.

Czy są jakieś ikoniczne projekty dla dzieci? Przykłady designu, który idealnie wstrzelił się w potrzeby najmłodszych, ale także takiego, który pasował do ich upodobań estetycznych?

Każda dziedzina życia, z którą mają do czynienia najmłodsi, wymaga dobrego zaprojektowania i w każdej z nich można znaleźć dobre przykłady. Od kompleksowego zaprojektowania przestrzeni zabawy i nauki, przedszkoli, szkół, szpitali i prywatnych mieszkań, aż po najdrobniejsze produkty.

Przykładami takich produktów mogą być klocki. LEGO, przykład może banalny, ale taki, który łączy w sobie cechy dobrego projektu dla dzieci: bezkompromisową jakość wykonania, bezpieczeństwo, kreatywność, estetykę oraz komunikatywność ponadczasową i globalną lub zwykłe, drewniane, kolorowe klocki, idealne w swojej prostocie. Jedne i drugie to też przykłady wyjątkowej estetyki, która „łączy pokolenia”, bowiem częściej bywa tak, że najmłodszym podoba się to co powszechnie przez dorosłych uznawane jest za kicz.

V edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla DzieciZapraszamy na V edycję Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci>>

Czy design wspiera odpowiedzialną edukację? Jak powinny być zaprojektowanie przestrzenie dla dzieci, jak wyglądać szkoły, przedszkola?

Dobry design wspiera odpowiedzialną edukację. Przestrzenie dla dzieci powinny tworzyć dobrą atmosferę. Powinny uwzględniać różne możliwości i potrzeby najmłodszych. Zasadniczym kryterium dobrego projektu powinno być eliminowanie wszelkiego rodzaju wykluczeń z uwagi na naturalne różnice. To wymaga szczególnej wrażliwości i wyobraźni projektantów. Nadmiar bodźców zewnętrznych w codziennym otoczeniu dzieci wskazuje na potrzebę tworzenia harmonii i ładu, estetycznego spokoju.

TOMASZ AUGUSTYNIAK ur 1967. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Od 1993r. pracuje jako niezależny projektant. W latach 1997-2005 współpracował z Autorskim Bankiem Projektów WZORNIK. Od lat projektuje dla polskich fabryk mebli m.in. COMFORTY, NOTI, PROFIm, MIKOMAX, VOX, DELIVIE, MARBET STYLE, NAP, PIU DESIGN.

Jest autorem wielu kolekcji mebli biurowych i domowych. Prowadzi konsultacje w zakresie wzornictwa przemysłowego. Zakres jego działalności obejmuje również projektowanie przedmiotów codziennego użytku oraz architekturę wnętrz. Jest laureatem wielu nagród. W roku 2010 otrzymał tytuł designer roku przyznawany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

www.tomekaugustyniak.pl

Skomentuj:

Tomasz Augustyniak o designie dla dzieci