Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trend: surowe drewno w aranżacjach

Redakcja

Współczesny design docenił urodę drewna, i to w jego niedoskonałej formie. Sęki, pęknięcia, słoje w różnych odcieniach brązu są nie tylko tolerowane, lecz wręcz pożądane.

Trend: surowe drewno w aranżacjach
Trend: surowe drewno w aranżacjach
Followtheflow/Shutterstock

Modny element wyposażenia wnętrz

Wciąż panuje moda na meble i dodatki wykonane z jak najmniej obrobionego drewna. Najpierw zachwyciliśmy się stolikami zrobionymi z pni. Najpiękniej wyglądały te najmniej obrobione, jeszcze z korą. Producenci zaczęli coraz częściej eksponować niedoskonałą urodę drewna, i tak pojawiły się w sklepach stoły z popękanymi blatami, komody z sękami na frontach, lampy z desek z odzysku czy świeczniki z wyprawionego przez morze kawałka pnia czy korzenia. 

Kojący wpływ drewna

Człowiek ma naturalną potrzebę otaczania się przyrodą. Zbyt krótko żyjemy w betonowych miastach, aby dobrze się w nich czuć. Dużo lepiej jest nam na łonie natury - zwłaszcza w lesie. Być może właśnie ten fakt wpływa na to, że i w domu chcemy mieć drewniane meble, które są nie tylko ładniejsze, ale też zdrowsze (zawierają mniej szkodliwych dla zdrowia substancji), zwłaszcza te, które są wykończone ekologicznymi preparatami, np. olejami.

Niezwykły stół z drewnem liczącym 50 tysięcy lat

Stół o nazwie Earth (ang. ziemia) to propozycja od firmy Riva 1920. Ten włoski producent mebli słynie z zamiłowania do drewna i klasycznego designu. Kilka lat temu podczas targów meblarskich w Kolonii zaprezentował wyjątkowy model stołu. W okrągłym blacie z żywicy zatopiono fragmenty drzewa Kauri. Jest to antyczne drzewo z Nowej Zelandii, którego wiek szacuje się na 50 tysięcy lat. Drewno wygląda jakby swobodnie unosiło się na powierzchni. Taki efekt uzyskano dzięki zastosowaniu przeźroczystej żywicy. Blat podtrzymuje podstawa z rurek zaprojektowana przez włoskiego architekta Renzo Piano.

Stół Earth to połączenie ekspresji autentyzmu z doskonałością rzemiosła. Fragmenty drewna i przeźroczystej żywicy wprowadzają też intrygującą grę światła i cienia. Historia stołu i fakt wykorzystania niezwykle rzadkiego drewna dodatkowo pobudza wyobraźnię widza.

Stół marki Riva 1920 wpisuje się w szerszy trend zainteresowania projektantów naturalnym drewnem i łączeniem go z transparentnymi materiałami, takimi jak żywica czy szkło. Wystarczy wspomnieć stoły brytyjskiego studia Duffy London. Przeczytaj o nich więcej w artykule: Stoły inspirowane głębią oceanu >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Trend: surowe drewno w aranżacjach