Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trzy pomysły na sofę

Tekst: Edyta Jabłońska

Ten mebel jest w niemal każdym mieszkaniu, ale poszczególne modele potrafią się od siebie bardzo różnić, i to nie tylko wyglądem, ale również funkcjonalnością.

sofa
Miloo Home - kolekcja Modern
mat. prasowe

Kiedy urządzamy kąt wypoczynkowy w salonie zazwyczaj pada pytanie jaką sofę kupić. Wybór jest ogromny,  począwszy od rozmiaru po kolor i rodzaj tapicerki. Jednak to nie jedyne kwestie do rozstrzygnięcia. W pierwszej kolejności warto zastanowić się czy będzie potrzebne dodatkowe miejsce do spania. Jeśli tak należy wybrać model rozkładany. Dopiero teraz warto zastanowić się nad rozmiarem, a w kolejnym kroku nad kształtem – może to być model zwykły lub narożny, a nawet w kształcie litery „Z”. Kształt i wielkość można też zaplanować samodzielnie, pod warunkiem, że zdecydujemy się na sofę modułową.

sofa
Komplet wypoczynkowy Aros, 2598 zł (z fotelem), eltap.pl
mat. prasowe

Najprostszy wybór

Sofy nierozkładane to zazwyczaj meble o lekkiej konstrukcji i często finezyjnym kształcie (wyobraźni projektantów nie ogranicza mechanizm rozkładający). Wybierając ją warto zwrócić uwagę, nie tylko na wygląd, ale też rozmiar. Wielkość tę należy dobrać do ilości osób, które będą korzystały z mebla oraz posiadanej przestrzeni. Najpopularniejsze modele są dwu- i trzyosobowe. To stosunkowo nieduże meble, więc zmieszczą się w małych wnętrzach. Jeśli jednak potrzebujemy więcej miejsc do siedzenia warto zastanowić się nad narożnikiem lub zakupem dwóch mniejszych modeli i ustawić je w dogodnym miejscu.

Sofa na dobry sen

Oprócz funkcji wypoczynkowej sofa może też pełnić rolę miejsca do spania. Może ono służyć właścicielom jako własne łóżko lub być okazjonalnym posłaniem dla gości. Wybierając taki mebel warto zwrócić uwagę na mechanizm. Do wyboru są m.in. sofy, które rozkłada się wysuwając stelaż do przodu lub podnosząc siedzisko do góry i ponownie składając (jak w tradycyjnej kanapie). Zarówno jeden jak i drugi system są dość wygodne i łatwe w obsłudze. Ważne jest też czy po rozłożeniu materac ma równą powierzchnię – tylko taka pozwoli nam się dobrze wyspać. Warto też taki mebel wypróbować w sklepie pod względem miękkości materaca.

Mebel jak klocki

Stosunkową nowością są sofy modułowe, które można dowolnie konfigurować. Dostępna jest ona w elementach, np. pojedyncze siedzisko, moduł narożny lub szezlong. Zakup takiej sofy polega na zaplanowaniu ostatecznego wyglądu, a następnie dobraniu modułów i złożeniu jej już na docelowym miejscu. Takie sofy mogę też nigdy nie mieć ostatecznego wyglądu, ponieważ można go dowolnie   zmieniać, a nawet rozłączać, podczas całego czasu jej użytkowania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Trzy pomysły na sofę