Wanna z prysznicem

ES

Wanna czy prysznic? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, wykańczając łazienkę. Dziś zwolenników tych odmiennych rozwiązań można pogodzić. Wystarczy zdecydować się na wannę z prysznicem. Dzięki temu niedużym kosztem i bez konieczności posiadania dużej łazienki można korzystać i z kąpieli w wannie, i szybkiego prysznica.

Wanna z prysznicem
Wanna z prysznicem to praktyczne rozwiązanie do niewielkich łazienek
Ravak

Kiedy sprawdzi się rozwiązanie 2w1?

Wanna z prysznicem sprawdzi się przede wszystkich w małej łazience, gdzie nie ma możliwości zainstalowania wanny i kabiny. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej jest zaaranżować pomieszczenie, gdyż zaoszczędzamy miejsce na inne sprzęty. Wanna z prysznicem jest też lepszym rozwiązaniem niż sama kabina w przypadku, gdy w domu jest dziecko. Zdecydowanie łatwiej jest je wykąpać w wannie, nie rezygnując jednocześnie z prysznica dla starszych domowników. To dobry pomysł również w sytuacji, gdy domownicy mają odmienne preferencje dotyczące kąpieli – zadowoleni będą i zwolennicy szybkiego prysznica, i dłuższego relaksu w wodzie.

Wanna z prysznicem
Zestaw natryskowy zamontowany na ścianie pozwala na szybką kąpiel
Shutterstock.com

Wanna do zabudowy z parawanem

To rozwiązanie spotykane najczęściej. Polega ono na tym, że na wannie montujemy specjalny panel, np. szklany, który spełnia jednocześnie funkcję kabiny prysznicowej. Tego typu panel może rozsuwać się na całej długości brzegu wanny lub być zamocowany tylko w jednym jej końcu. Standardowa osłona nawannowa składa się ze ścianek oraz profili. Ścianki najczęściej produkuje się z tworzywa sztucznego lub hartowanego szkła o podwyższonej twardości. Ich powierzchnię możesz dopasować do stylistyki, w której jest utrzymana łazienka (przezroczyste, matowe, mleczne lub ze wzorem). Do wykonywania profili wykorzystuje się najczęściej aluminium dopasowane kolorystycznie do wystroju łazienki. Parawany możemy podzielić na: wahadłowe – składają się z jednego elementu, który obraca się wokół własnej osi; można je montować jedynie na wannach prostokątnych; harmonijkowe – składają się z kilku elementów, których liczbę można dobrać do wielkości wanny; cechuje je prosty montaż niewymagający prowadnic; przesuwne – można je dopasować do każdej wanny, niezależnie od jej kształtu. Wanny ze szklanym parawanem doskonale prezentują się na tle jasnej ceramiki, która dodają wnętrzom przestronności. Sprawdzają się tu zarówno gładkie, jak i strukturalne płytki o różnym stopniu połysku. Jeśli wolimy bardzie awangardowe aranżacje, możemy wybrać szklany parawan z podkreślonymi, czarnymi profilami. Będzie pięknie harmonizował z innymi  elementami wystroju – ramami luster, barwą armatury i kontrastowej ściany. Taki parawan pasuje do wystroju minimalistycznego i stylu industrialnego.

Wanna z parawanem
Szklana osłona chroni przed rozchlapywaniem wody i estetycznie wydziela strefę kąpieli
Shutterstock.com
Wanna z parawanem
Częściowa osłona wygląda lekko i świetnie spełnia swoją funkcję
Ravak

Wanna z zasłoną prysznicową

Jeśli nie chcemy montować stałego lub ruchomego parawanu przy wannie, możemy zamontować zasłonę rozpiętą na drążku lub stalowym druciku. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne - zasłonę prysznicową łatwo wyprać w pralce. Taka zasłona może być też ciekawym dodatkiem, który korzystnie wpłynie na aranżację łazienki. Ze względu na niską cenę ten element można zmieniać w zależności od potrzeb i nastroju.

Wanna z zasłoną prysznicową
Zasłona prysznicowa stanowi ciekawy dodatek we wnętrzu
Shutterstock.com

Wanna narożna z prysznicem

Wanna narożna z prysznicem to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy instalować parawanu czy zasłony. Wanna narożna jest zazwyczaj na tyle duża, że woda z deszczownicy czy słuchawki prysznicowej ścieka bezpośrednio do zbiornika wanny. Dzięki temu nie trzeba instalować barier chroniących przed chlapaniem.

 

Wanna narożna z prysznicem
W wannie narożnej nie jest konieczne montowanie osłon, gdyż ryzyko rozchlapywania wody jest mniejsze
Shutterstock.com

Wanna wolno stojąca z prysznicem

W dużych łazienkach nie trzeba koniecznie montować oddzielnie kabiny natryskowej i wanny. Można zachować dużo miejsca w pomieszczeniu, nie rezygnując z obu funkcji. Wystarczy zamontować panel natryskowy na ścianie i umieścić pod nim wolno stojącą wannę. Zaoszczędzone w ten sposób wolne miejsce można zagospodarować wedle uznania.

Wanna wolno stojąca z prysznicem
Wanna wolno stojąca z prysznicem to bardzo efektowne rozwiązanie
Luxum

Wanna z deszczownicą

Deszczownica ma bardzo małe i gęsto rozmieszczone otwory, dzięki czemu woda z niej płynąca przypomina deszcz. Dostępne są dwa rodzaje deszczownic: podtynkowe i natynkowe. Pierwszy typ to armatura nowocześniejsza, choć nieco mniej funkcjonalna – przytwierdzana jest na stałe, a dopływ wody znajduje się pod tynkiem. Jedynie sama słuchawka znajduje się powyżej poziomu ściany. Do wanien lepiej jest wybrać deszczownice natynkowe – prysznicowe, czyli takie, które zastępują zwykłą słuchawkę prysznicową. W przypadku wanien im mniejsza wielkość deszczownicy tym lepiej. Dostępne są modele o bardzo małych rozmiarach, przypominających bardziej słuchawki prysznicowe – mają jedynie 16 cm średnicy. Podobnie jest z wysokością – te montowane pod sufitem sprawią, że woda będzie rozlewać się po całej łazience. Deszczownica natynkowa montowana przy drążku pozwoli regulować nie tylko wysokość, ale także kąt nachylenia strumienia.

Zestaw natryskowy z deszczownicą
Zestaw natryskowy z deszczownicą zapewnia komfortową i przyjemną kąpiel
Ferro
Deszczownica podtynkowa
Deszczownica podtynkowa pasuje do minimalistycznej łazienki
Shutterstock.com

Skomentuj:

Wanna z prysznicem