Wełna czesankowa - co to jest? Co można z niej zrobić?
Wełna czesankowa to wełna owcza stosowana do produkcji miękkich, gładkich materiałów. Charakterystyczną cechą wełny czesankowej są szczególnie mocne włókna o długości od 8 do 24 cm, co sprawia, że wełna tego typu wyróżnia się jedwabistością i wytrzymałością. W zależności od gęstości materiału powstają z niej sukienki, garnitury, płaszcze.
Wełna czesankowa - historia pochodzenia
Materiał powstaje z wełny różnych gatunków owiec. Włókna zbierano przez czesanie zwierząt grzebieniem. W starożytnym Rzymie obywatele nosili togi wykonane z owczej wełny. W średniowieczu tkaniny tkano z przędzy wełnianej, której włókna były starannie czesane. Od XII wieku angielska wioska Worstead produkowała mocną, gęstą, miękką czesaną przędzę o błyszczącym połysku. Była najpopularniejszym wówczas materiałem na męskie garnitury.
Do początku XVIII wieku tkaniny wełniane wykonywano w domu lub w warsztatach rzemieślniczych. Produkcja fabryczna rozpoczęła się po pojawieniu się maszyn, rozwoju chemii. W XIX wieku pojawiły się duże fabryki produkujące materiał, jakim jest wełna czesankowa. Powstaje najczęściej z merynosa australijskiego, ale materiałem może być też wełna, którą noszą alpaki.
Wełna czesankowa - skład tkaniny i jej właściwości
Na wełnę czesankową składają się włókna z naturalnej wełny i z włókien mieszanych. Do wełny dodaje się: poliester, nitron, elastan, wiskozę, kapron.
Przykładowe składy procentowe to:
• Wełna - 44, poliester - 54, elastan – 2.
• Wełna - 70, włókno wiskozowe – 30.
• Wełna - 75, poliester - 25.
Wełna czesankowa ma wiele zalet: jest gęsta, miękka, trwała i odporna na zużycie, cechuje ją niska przewodność cieplna, nie marszczy się i nie mechaci, jest odporna na zabrudzenia, odpycha kropelki wody - ale dobrze pochłania parę wodną, przepuszcza powietrze, jest miła w dotyku.
Większość materiałów czesankowych jest gładka, w paski lub w kratkę, ze splotem skośnym, lnianym i drobno wzorzystym w różnych kolorach. Przykładami są boston, cheviot. W ostatnim czasie aby poprawić wygląd i właściwości tkanin mieszanych są one stabilizowane termicznie, impregnowane substancjami niebrudzącymi, zmiękczającymi, antystatycznymi. Wełna czesankowa występuje w kilku rodzajach kategorii, w zależności od przeznaczenia produktu. Przykładowo materiały na odzież wiosenną i zimową różnią się gęstością.
Przeznaczenie wełny czesankowej
Tkaniny dzielą się pod względem gęstości g/m2. W zależności od rodzaju przędzenia najmniej gęste materiały (130-230) są stosowane do szycia sukienek. 230-350 - kostium, a 350-550, na płaszcze. Z najgęstszych tkanin wytwarza się pledy czy koc.
Tkaniny czesankowe są wytwarzane z przędzy czesankowej. Na powierzchniach materiałów nie dochodzi do filcowania, sploty tkackie są wyraźnie widoczne. Szyte są z nich też garnitury oraz mundury. W produkcji stosuje się przędzę z jednolicie barwionych włókien. Przed wirowaniem są starannie czesane na maszynie, odrzucając zbyt długie lub krótkie włosy. Drobno wzorzysty splot dzieli się na dwa rodzaje:
• Pochodne to proste sploty: matowe, rypsowe, skośne. Tą metodą wykonuje się tkaniny na suknie i garnitury. Niekiedy stosuje się ją do produkcji koca.
• Łączone to sploty ozdobne, krepowe, ukośne i tłoczone. Sukienki, garnitury i płaszcze szyte są z materiałów tkanych w sposób łączony.
Sposoby pielęgnacji materiałów
Odzież z wełny czesankowej należy czyścić miękkimi szczotkami. Można je czyścić na sucho i mokro. Prać ręcznie w ciepłej wodzie, a także w pralce w cyklu wełny. Wolno stosować wyłącznie środki piorące do wełny. Rzeczy nie można długo moczyć, mocno ściskać, skręcać. Po praniu połóż je płasko do wyschnięcia w cieniu, z dala od kaloryfera. Możliwe jest pranie chemiczne spodni, kurtek, płaszczy. Pranie z innymi tkaninami jest niedopuszczalne. Temperatura prania nie powinna przekraczać 30-40 stopni i 1-1,5 godziny. Należy też odpowiednio wybrać detergent, wyłącznie ten przeznaczony do materiałów z wełny. Nie wolno stosować środków do wybielania. Dozwolone jest 10-minutowe wirowanie odzieży, ale wyłącznie przy niskiej prędkości. Odzież należy przechowywać w miejscu chronionym przed światłem i wilgocią. Umieść w pobliżu środek odstraszający mole.
Zobacz także:
- Więcej o:
Dekoracje na Halloween: koszyk na słodycze
Masa solna - przepis, jak zrobić? Co można zrobić z masy solnej?
Zestaw do robienia na drutach
Pisanki - wzory. Nowe sposoby na dekoracje jajek na Wielkanoc
Jak zrobić kartkę wielkanocną? Krok po kroku
Ozdoby wielkanocne z papieru
Wianek wielkanocny na drzwi - jak zrobić? DIY
Ozdoby wielkanocne ręcznie robione - najciekawsze pomysły