Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiem, z czego buduję: okna elewacyjne i dachowe

redakcyjny

Jakie okna kupić? To jedno z podstawowych pytań, które zadajemy przed budową czy remontem domu. Od tego, co wybierzemy, zależeć będzie wygląd budynku, a także charakter wnętrz. Jakie więc okna wybrać do domu, aby nie żałować decyzji? Zaproszeni przez nas eksperci starają się w tym pomóc, odpowiadając na pytania dotyczące stolarki okiennej.

Okna do domu
Okna do domu
WIŚNIOWSKI
EKSPERCI. OKNA
EKSPERCI. OKNA
red.

Nowoczesny design – jak wygląda współczesne okno?

Andrzej Polijaniuk: Kierunek rozwoju współczesnych okien najlepiej opisuje stwierdzenie „więcej światła, więcej komfortu”. Oznacza to nie tylko większe formaty przeszkleń, lecz także wysoką wygodę użytkowania. Bardzo modne są obecnie aluminiowe okna blokowe z ukrytą ramą skrzydła, a także okna i drzwi przesuwne o panoramicznym wyglądzie. Taki efekt uzyskuje się dzięki zastosowaniu ekstremalnie wąskich ram, a w przypadku drzwi przesuwnych także ich całkowitej zabudowie w ścianach, stropie i posadzce. W ten sposób powstają transparentne przeszklenia, które maksymalnie doświetlają pomieszczenia, zapewniają komfortowe przechodzenie dzięki zerowym progom oraz pozwalają kreować modny efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem. W ten trend wpisują się również panoramiczne drzwi przesuwne z PVC-U czy zupełnie nowe na rynku okna hybrydowe, które wewnętrzną część mają wykonaną z PVC-U, a zewnętrzną – z aluminium. Innowacyjna konstrukcja o wysokiej stabilności umożliwia projektowanie okien większych niż standardowe oraz modnych pasm okiennych o eleganckim, aluminiowym wyglądzie.
W obecnych czasach kryzysu klimatycznego i energetycznego niezwykle ważnym aspektem jest również wysoka izolacyjność cieplna stolarki, co przekłada się nie tylko na komfort termiczny, lecz także oszczędność energii i ochronę przed coraz wyższymi kosztami ogrzewania. Nowoczesne, transparentne systemy okienne z aluminium i PVC-U spełniają z nawiązką wszelkie wymagania w tym zakresie, dlatego mogą być stosowane w domach wysoko energooszczędnych czy nawet pasywnych.
Kolejnym bardzo ważnym trendem, coraz częściej widocznym także w Polsce, jest automatyzacja okien i drzwi oraz łączenie ich z systemami typu Smart Home. Inteligentna automatyka w połączeniu z czujnikami nie tylko zwiększa komfort obsługi coraz większych i cięższych skrzydeł, lecz także umożliwia sterowanie głosowe czy aktywację zaawansowanych funkcji oszczędzania energii, jak np. samoczynne zamykanie okien w przypadku pogorszenia się pogody. To bardzo przyszłościowy kierunek, który będzie rozwijany w kolejnych latach. Na przykład niedawno wprowadziliśmy na rynek nowe drzwi przesuwne z PVC-U z całkowicie ukrytym napędem elektrycznym, co do tej pory było możliwe tylko w systemach aluminiowych.

Na jakie parametry okien należy zwrócić uwagę? W jakie okna warto inwestować?

Marcin Mamos: Przede wszystkim w cieplejsze, cichsze, wygodniejsze, ładniejsze.

Cieplejsze. Jednym z najważniejszych czynników, na jaki warto zwrócić uwagę przy wyborze okien, jest termika, czyli współczynnik przenikania ciepła. Obowiązujące przepisy, wprowadzone od stycznia 2021 r. określają, że wartość Uw okna pionowego nie może przekraczać 0,9 W/(m2K). Aluminiowe systemy okienne z naszej oferty, a szczególnie system Genesis 75 ze swoimi parametrami doskonale wpisuje się w obowiązujące wymogi. System ten ma wysokiej jakości innowacyjne wypełnienia izolacyjne, które w połączeniu z nowoczesnymi pakietami szklanymi (dwu- i trzykomorowymi z zastosowanymi „ciepłymi ramkami” o obniżonym ψ) bardzo dobrze chronią budynek przed utratą ciepła.

Cichsze. W budynkach narażonych na podwyższony poziom hałasu, np. położonych w pobliżu lotnisk, torów kolejowych, autostrad czy też w centrach dużych miast, okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej pozwalają na znaczne wyciszenie zewnętrznego zgiełku, choć całkowicie od niego nie izolują. Projektując nasze systemy aluminiowe przeznaczone do szeroko rozumianych konstrukcji okienno-drzwiowych, fasadowych, w tym także m.in. przegród wewnętrznych w budynkach użyteczności publicznej, zwracamy szczególną uwagę na ich izolacyjność akustyczną. System okienny Star w swojej izolacyjności akustycznej osiąga parametr Rw = 48 (-2,-5) dB, Superial – Rw = 47 (-1,-3) dB, Genesis 75 – Rw = 45 (-1;-3) dB. Polecany do zabudowy wewnętrznej system Office osiąga Rw = 42 (-2,-7) dB.

Wygodniejsze. Oprócz wymienionych cech, istotne są także wysokie parametry fizykomechaniczne (wygodna klamka w odpowiednim miejscu, lekko pracujące mechanizmy otwierająco-zamykające, odpowiednie wymiary skrzydeł).

Ładniejsze. Bogata gama kolorystyczna (pełna paleta RAL, kolory metaliczne, anoda, bikolor), estetyczny kształt profila, możliwość doboru systemowych szprosów.
Podsumowując: okna powinny być, szczelne, ciepłe, ładne, bezpieczne, wygodne w użytkowaniu i trwałe. Dobre okna balansują wymienione cechy tak, aby uzyskiwać najlepsze rezultaty na każdym polu.

Co to obecnie znaczy, że okna są energooszczędne?

Gabriela Gusztyn-Popławska: Energooszczędność to podstawowy trend w branży budowlanej. Wybór coraz bardziej energooszczędnych produktów determinują obecnie nie tylko obowiązujące przepisy i normy, ale także, w dobie szalejących cen energii, wzmożona troska o budżety domowe czy firmowe. Energooszczędne okna to bowiem produkty o niskim współczynniku przenikania ciepła, które ograniczają straty energii cieplnej i tym samym wpływają na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Charakteryzują się wielokomorową budową profili, odpowiednio dobranym systemem uszczelnienia oraz termoizolacyjnymi pakietami szybowymi, które wypełnione są gazem szlachetnym: argonem lub kryptonem. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki od stycznia 2021 współczynnik przenikania ciepła dla okien pionowych nie może być większy niż 0,9 W/(m2K).
W swojej ofercie mamy okna systemu IGLO Energy (Uw = 0,79*)) oraz IGLO Energy Classic (Uw = 0,81*)). Są one wyposażone w szybę dwukomorową oraz ramkę tworzywową i spełniają wspomniane normy, gwarantując przy tym doskonałe właściwości w zakresie energooszczędności.
Warto pamiętać, że okna to inwestycja na lata. W obliczu rosnących kosztów ogrzewania wybór naszych okien to świetne rozwiązanie dla osób ceniących wysokiej jakości produkty, zapewniające komfort i ciepło. Szczególnie w połączeniu z odpowiednimi drzwiami oraz żaluzjami lub roletami fasadowymi z naszej oferty.

*) wynik dla okna referencyjnego o wymiarach 1230 x 1480 mm

Co zyskamy, kupując okna energooszczędne?

Ireneusz Wierciak: Statystycznie nawet 30% ciepła tracimy przez okna. Troska o ich szczelność jest więc troską o to, by w przyszłości zagwarantować sobie niższe rachunki za energię. Warto postawić na produkty spełniające warunki programu Czyste Powietrze, takie jak okna PRIMO marki WIŚNIOWSKI. Współczynnik przenikania ciepła naszych okien z dużym zapasem spełnia najbardziej rygorystyczne normy, a sam produkt wpisany został na „Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów” Instytutu Ochrony Środowiska. Wspomniane okna to nie tylko oszczędność energii zimą, ale też mniejsze nagrzewanie pomieszczeń latem, kiedy najwięcej energii zużywamy na klimatyzowanie pomieszczeń. Odpowiednio przygotowana konstrukcja naszych okien zapewnia wysoką odporność na włamania w klasie RC2, a sam proces produkcji otrzymał certyfikat jakości QUALITY SILVER wydany przez najbardziej uznany na świecie Instytut Techniki Okiennej IFT Rosenheim.
Za szczelność okien odpowiada jednak nie tylko jakość zastosowanego produktu, ważna jest również jakość samego montażu. By zminimalizować straty ciepła, warto postawić na szczelny montaż z zastosowaniem specjalnych folii okiennych, pamiętając o trzech warstwach uszczelniających: zewnętrznej (folie paroprzepuszczalne), środkowej (piana poliuretanowa) oraz wewnętrznej (paroszczelna folia okienna). Wysoka jakość okna w połączeniu z tak zwanym ciepłym montażem to rozwiązanie energooszczędne, a co za tym idzie ekonomiczne i ekologiczne.

Jaka jest różnica między oknami energooszczędnymi a pasywnymi?

Mike Żyrek: Wiele osób stosuje wymiennie pojęcia okno „pasywne” i „energooszczędne”. Nic dziwnego, bo jedno wynika z drugiego. Jednak dobrze znać różnicę, dlatego ją przedstawię. Przede wszystkim pamiętajmy, że termin „okno pasywne” to pewne uproszczenie. Prawidłowo należy mówić o oknach posiadających takie właściwości użytkowe, jakie pozwalają, aby je zastosować w tzw. domach pasywnych, co regulują odpowiednie normy.
Domy pasywne to obiekty tak budowane, by zmniejszały zapotrzebowanie na dostarczanie energii koniecznej do ich ogrzewania. W tym celu tak dobiera się stosowne rozwiązania technologiczne i elementy budowlane, by zapewniały jak najwyższą termoizolacyjność oraz umożliwiały bierne, czyli pasywne, wykorzystywanie do ogrzewania domu energii promieniowania słonecznego.
Elementem istotnie wpływającym na poziom strat energii w budynku są zawsze drzwi i okna. Dlatego, aby dom mógł być nazywany pasywnym, musi być wyposażony w specjalne okna – tzw. okna pasywne, jakie zapewniają odpowiednio niski stopień przenikania ciepła Uw. Tę cechę oraz inne właściwości użytkowe okien pasywnych określają normy Passive House Institute w Darmstadt. Warto zaznaczyć, że normy te są różne w zależności od strefy klimatycznej, w jakiej wznoszony jest budynek pasywny i kształtują się od Uw ≤ 0,40 dla strefy arktycznej (np. Norwegii), do Uw ≤ 1 dla strefy gorącej (np. Brazylii). W Polsce, leżącej w strefie umiarkowanie chłodnej, okno pasywne musi wykazywać współczynnik przenikania ciepła Uw ≤ 0,8 (W/(m2K) w przypadku zastosowania szyby zespolonej o współczynniku przenikania ciepła szyby Ug ≤ 0,70 W/(m2K). I tu przechodzimy do okien energooszczędnych.
Okna energooszczędne, jak mówi ich nazwa, to takie, które służą oszczędzaniu energii i zapewniają wysoką termoizolacyjność. Jednak nieco niższą w stosunku do okien pasywnych – wartość Uw okien energooszczędnych to nie więcej niż 1,1 W/(m2K). Poza wartością Uw okna energooszczędne zwykle różnią się od okien pasywnych rozmiarem.
Natomiast dzięki profilom można pozwolić sobie na większe wymiary okien oraz jednolitość przeszklonej powierzchni, co zwiększa walory estetyczne budynku. Jak obserwujemy, wielkie przeszklenia, a dzięki nim i jasne wnętrza, stają się już trendem tak w wyborach konsumentów, jak i biur architektonicznych.
Jak widzimy, okna energooszczędne od pasywnych różnią liczby – czyli stopień wartości Uw oraz zastosowanie – wyłącznie okna pasywne są dopuszczone do stosowania w budynkach pasywnych. Natomiast, czy to oznacza, że mieszkając w budynku niepasywnym nie możemy wstawić okna pasywnego? Ależ skąd! Gdy zależy nam na energooszczędności w domu, kierujmy się wysokością współczynników Uw okien oraz innymi rozwiązaniami zastosowanymi w nich dla zwiększenia termoizolacyjności.
Jedyną barierą niech będą dla nas te architektoniczne czy budżetowe. Producenci okien mają rozwiązania okienne chroniące ciepło w naszych domach na każdą kieszeń i projekt. W ofercie OKNOPLAST mamy np. tak okno pasywne Wienergetic Premium Passive o pakiecie szybowym Ug = 0,5 (W/(m2K) oraz profile energooszczędne, takie jak nasza nowość, system PAVA, o Uw zaledwie 0,73 W/(m2K) dla okna referencyjnego. Zawsze kierujmy się energooszczędnością, zwłaszcza obecnie, gdy w dobie aktualnych zwyżek cen energii, stolarka okienna o wysokich parametrach termoizolacyjnych liczy się coraz bardziej, a jej koszt zwraca coraz szybciej.

O ile ciepła ramka dystansowa zwiększa efektywność energetyczną okna?

Adam Krzemiński: Ciepła ramka dystansowa stosowana w oszkleniach okiennych wykonana jest z materiałów cechujących się wysokim stopniem izolacji o ściśle określonych parametrach. Zazwyczaj zbudowana jest tworzyw sztucznych, dzięki czemu zyskuje jeszcze większy efekt izolacyjności. Metalizowana folia od spodu ramki gwarantuje utrzymanie gazu w szybie zespolonej – najczęściej jest to argon, a także nie pozwala na wnikanie wilgoci do wewnątrz.
Głównym zadaniem ramki dystansowej w pakiecie szybowym jest utrzymanie poszczególnych tafli szkła w odpowiednim od siebie odstępie, co istotnie wpływa na parametry izolacyjne gotowego zespolenia. Badanie przeprowadzone przez Instytut Domów Pasywnych PHI z Darmstadt potwierdza, iż w naszym klimacie stosując ciepłe ramki dystansowe z firmy SWISSPACER jesteśmy w stanie zaoszczędzić ponad 8% strat ciepła. Dodatkowo redukujemy zjawisko kondensacji pary wodnej na krawędzi oraz możliwość powstania pleśni, co znakomicie zwiększa komfort życia. Takie rozwiązanie w nowoczesnych oknach z szybami dwukomorowymi to już standard.

Czym powinny odznaczać się okna antywłamaniowe?

Jarosław Wodzisławski: Musimy być świadomi, że okien w 100% antywłamaniowych właściwie nie ma. Tak naprawdę, mówiąc o oknach antywłamaniowych, mówimy o oknach mniej lub bardziej odpornych na włamania. Jednak łatwiej posługiwać się takim sformułowaniem – mając na myśli dodatkowe wyposażenie okien, które odstraszy włamywacza lub utrudni w znaczący sposób próby nieupoważnionego otwierania okien.
Okna chronione przed włamaniem bazują na dobrej jakości okuciach, które mają odpowiednią klasę antywłamaniową (np. RC2, RC3 – im wyższa, tym lepsze zabezpieczenie). Jednak niezależnie od klasy antywłamaniowej szyb i okuć, dobrze jest wyposażyć okna w takie zabezpieczania, jak na przykład dodatkowe punkty ryglujące, blachy zaczepowe, specjalne profile i wkręty, a także klamki z kluczykiem. Możemy też pomyśleć o podpięciu okien do alarmu. Wówczas stosujemy kontaktrony, czyli niewielkie elementy, niewidoczne z zewnątrz. Można w nie wyposażyć każde okno, które zostało włączone do systemu alarmowego i systemu zarządzania oknami. Użytkownik za pośrednictwem aplikacji w telefonie może łatwo sprawdzić, czy okno jest zamknięte czy otwarte.
Ponadto, mówiąc o oknach antywłamaniowych, powinniśmy wziąć pod uwagę również te największe, czyli okna i drzwi tarasowe, które najczęściej ulokowane są od strony ogrodu, niewidocznej z ulicy, a więc atrakcyjnej dla złodzieja. Jeśli nie mają one solidnych zabezpieczeń, mogą być słabą przeszkodą na drodze włamywacza. Jednak nie muszą, jeśli postawimy na produkty wykonane w wysokiej klasie antywłamaniowej, wyposażone w zabezpieczenia, których złodziej się nie spodziewa.
Najprostszymi rozwiązaniami antywłamaniowymi w drzwiach tarasowych HS – w przypadku okien otwieranych mechanicznie – są: listwa przeciwwyważeniowa, która praktycznie uniemożliwia podniesienie skrzydła, oraz system okuć wyposażony w dodatkowe zaczepy (punkty ryglowania). W drzwiach tarasowych możemy także zamontować szyld z półwkładką (np. BKS Janus) z zabezpieczeniem przeciw jej rozwierceniu.
W przypadku drzwi tarasowych HS z napędem (np. HS Master lub HS ePOWER), który został podłączony do modułu sterującego i centrali zarządzającej domem inteligentnym – za pośrednictwem aplikacji w telefonie również możemy sprawdzić, czy drzwi tarasowe są zamknięte czy otwarte. Podobnie jest z drzwiami HS podpiętymi do domowego alarmu – po wprowadzeniu kodu aktywującego alarm system zweryfikuje, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Jeśli nie, alarm nie aktywuje się, dlatego konieczne będzie sprawdzenie okien i drzwi oraz ich zamknięcie.
Rozwiązań antywłamaniowych do okien jest obecnie naprawdę dużo. Ich odpowiednie dopasowanie sprawi, że z pewnością będziemy mogli spać spokojniej.

Jakie okna będą najlepsze do dachu płaskiego?

Monika Kupska-Kupis: Okna do płaskiego dachu pozwalają doprowadzić światło do centralnej części pomieszczenia i precyzyjnie skierować światło tam, gdzie najbardziej go potrzebujemy np. nad blatem roboczym w kuchni czy biurkiem w gabinecie. Można je montować w dachach o kącie nachylenia od 0° do 15°. Oferta okien w tym segmencie jest bardzo szeroka. Inwestorzy mogą wybierać spośród modeli nieotwieranych, otwieranych manualnie, elektrycznie, antywłamaniowych lub jako wyłaz dachowy. Jedną z innowacyjnych propozycji jest nowa generacja produktów – sferyczny moduł szklany z zakrzywionym szkłem i płaski moduł szklany. Te okna doprowadzają do wnętrza nawet do 52% więcej światła dziennego, w porównaniu z produktami poprzedniej generacji. Wybierając okno do płaskiego dachu zwracajmy uwagę na rozwiązania, które ułatwiają czyszczenie, np. zastosowanie zakrzywionego szkła umożliwia łatwe odprowadzanie wody deszczowej z powierzchni. W ten sposób okno doprowadza do pomieszczenia jeszcze więcej światła. Ważna jest także energooszczędność – najlepsze parametry będą miały okna wyposażone w pakiety 3-szybowe – oraz dobra izolacja akustyczna, która umożliwia redukcję hałasu zewnętrznego, w tym deszczu i gradu. Pamiętajmy, że okna do płaskiego dachu również można wyposażyć w przesłony solarne – markizy przeciwsłoneczne lub rolety zaciemniające, które pomogą regulować ilość światła wpadającego do wnętrza.

Jak ważny jest montaż okien i na czym polega?

Radosław Makowczyński: Jeżeli postawimy pytanie, jak ważny jest montaż okien, śmiało możemy odpowiedzieć, że jest ważniejszy niż samo okno. Odważna teza, która jednak, jeżeli spojrzymy przez pryzmat wyzwań, jakie stawiane są poprawnemu montażowi, łatwo zrozumiemy, że nie jest przesadzona. W dobie, kiedy każdy szanujący się producent okien dostarcza na rynek stolarkę wykonaną co najmniej poprawnie, a nierzadko perfekcyjnie, ważne jest, aby przy montażu niczego nie pominąć i wykonać go z dbałością o najmniejsze szczegóły. Tylko tak wykonany gwarantuje poprawne funkcjonowanie okien przez długie lata.
Montaż składa się z dwóch etapów: montażu mechanicznego i uszczelnienia. Oba są równie ważne i nie można żadnego z nich potraktować po macoszemu. Montaż mechaniczny odpowiada za właściwe przymocowanie okna do muru. Opcji jest wiele, od montażu na kotwy (na blachy łączące okno z murem) poprzez dyble (śruby przechodzącemprzez ramę) aż po montaż poza obrysem muru na specjalnych elementach, które wystawiają okno na zewnątrz względem muru. Każdy z powyższych jest prawidłowy. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na właściwie rozmieszczenie elementów mocujących. Zgodnie z poradnikiem montażu fabrycznego EUROCOLOR oraz z właściwymi normami jest to co najmniej 150 mm od narożnika okna oraz co każde 700 mm (zalecane co 500 mm). Pamiętajmy również o klinach nośnych, które muszą pozostać w szczelinie montażowej. Kliny te nie powinny być drewniane, gdyż to na nich w sporej mierze będzie spoczywać stolarka (właściwe rozmieszczenie klinów również można znaleźć w naszym poradniku montażu fabrycznego).
Kolejnym równie ważnym etapem jest uszczelnienie stolarki względem muru. Rozwiązań jest bardzo dużo, chciałoby się rzec tyle, ile włosów na głowie. Tak więc na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim montaż musi być trójwarstwowy. Co to znaczy? Oznacza to tyle, że musimy zapewnić mu trzy warstwy patrząc od środka: paroizolacyjną (realizowaną zazwyczaj za pomocą odpowiedniej taśmy termoizolacyjnej, zazwyczaj piany PUR) oraz paroprzepuszczalną (również w postaci odpowiedniej taśmy). Bezwzględnie należy pamiętać, że tak zwany montaż „na pianę” jest montażem niepełnym i w żadnym wypadku nie należy go stosować! Właściwe trójwarstwowe uszczelnienie stolarki ma zagwarantować likwidację mostków termicznych oraz zlikwidować możliwość powstawania szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Kompletne informacje na temat montażu można znaleźć w takich opracowaniach jak Instrukcja montażu ITB, Instrukcja RAL (Niemiecki instytut Jakości i Odznaczeń) czy wspomniana instrukcja montażu fabrycznego EUROCOLOR.

Na którym etapie budowy montować okna? Kiedy najlepiej je zamówić?

Piotr Dejnarowicz:W nowoczesnym budownictwie okno tworzy wizerunek budynku, zapewnia dostęp światła, stanowi element wyposażenia wnętrza. Jego parametry mają zapewniać odpowiednią izolację termiczną oraz izolację akustyczną. Dlatego szczególnego znaczenia nabrał jego prawidłowy montaż oraz etap budowy, na którym ten montaż powinien nastąpić.
Kolejność prac zależy od wielu czynników: warunków atmosferycznych oraz pory roku, w której prowadzone są prace, organizacji prac na budowie, dostępności okien, a także możliwości finansowych inwestora. W miarę możliwości montaż okien powinien nastąpić możliwie jak najpóźniej. Co to znaczy? Oznacza to, że prawidłowy montaż okien powinien nastąpić nie tylko po wybudowaniu stanu surowego budynku, lecz po zakończeniu tzw. prac mokrych, czyli najlepiej po otynkowaniu ścian i przygotowaniu glifów pod okna bez ich finalnego wykończenia oraz wylaniu warstwy nośnej posadzki.
Dlaczego rekomendujemy montaż okien po wcześniejszym zakończeniu prac mokrych w środku i na zewnątrz? Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, łatwiejsze odparowywanie tynków (niż po zamontowaniu szczelnych okien), a tym samym odpowiednie osuszenie budynku. Mamy też większą pewność, że w trakcie prac mokrych nasze okna nie zostaną uszkodzone (np. porysowane czy zapylone). Takie, wydawałoby się, drobne uszkodzenia mogą wpłynąć na pogorszenie funkcjonalności i zmniejszenie żywotności stolarki okiennej.
Wiele jest w rękach montażysty. Warto podkreślić, że niektóre okna wymagają szklenia na budowie podczas instalacji, gdyż ze względu na sposób montażu szyby i konstrukcja są dostarczane osobno. Należą do nich duże przeszklenia stałe oraz przesuwne okna balkonowe typu HST i smart slide.
Pamiętajmy zatem, że ostatecznie to prawidłowy montaż, odpowiedni moment owego montażu oraz, w przypadku niektórych okien wielkoformatowych, czynności związane z tzw. szkleniem stanowią o efekcie finalnym, zapewniając pełne wykorzystanie parametrów wspołczesnego okna.
Kiedy więc najlepiej zamówić okna? Okna najlepiej zamawiać dopiero, gdy na budowie są już gotowe otwory. Warto jednak odpowiednio wcześniej dowiedzieć się o możliwości wyboru i terminy realizacji. Pozwoli to ominąć wiele problemów, które mogą wystąpić na etapie stanu surowego.
Warto pamiętać, że kupowanie okien zbyt wcześnie – na zapas – często kończy się przeróbkami. Bywa bowiem, że wykonawca nie utrzyma założonych wymiarów lub w trakcie budowy zapragniemy zmienić wielkość i kształt okna.

Na czym polega ciepły/szczelny montaż okien połaciowych?

Sławomir Kwarciak: Montaż okna dachowego FAKRO jest łatwy i szybki. Niezbędnym elementem pozwalającym na prawidłowe zamontowanie okna w połaci dachowej jest kołnierz uszczelniający. Precyzyjnie zaprojektowane, systemowe elementy kołnierza pozwalają na trwałe i szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym. Wybierając kołnierz w wersji Thermo, poprawiamy dodatkowo termoizolacyjność okna. Samo okno też możemy ocieplić. Wtedy korzystamy ze specjalnego pakietu kołnierzy izolacyjnych. Podczas ich montażu należy zwrócić uwagę na staranne ułożenie ocieplenia wokół okna oraz zabezpieczyć go przed zawilgoceniem.
Materiał termoizolacyjny wykonany jest z naturalnej wełny owczej, którą przed wilgocią od wewnątrz chroni kołnierz paroszczelny. Z zewnątrz wełna owcza chroniona jest przez kołnierz paroprzepuszczalny, który służy do połączenia okna z membraną dachową zastosowaną w konstrukcji dachu. Tak zabezpieczony materiał termoizolacyjny doskonale będzie sprawował swoją funkcję przez wiele lat. Zastosowanie kołnierza uszczelniającego w wersji Thermo oraz pakietu kołnierzy izolacyjnych ogranicza tworzenie się mostków termicznych wokół okna, chroni więc przed stratami ciepła w zimie, a korzyści z tej inwestycji z pewnością odczujemy zimą w naszym portfelu.

Czy osłony zewnętrzne skutecznie chronią przed ciepłem i zimnem?

Sabina Gustof: Roleta zewnętrzna to nasz sprzymierzeniec w walce ze stratami ciepła. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że budynek traci energię cieplną trzema głównymi drogami: wentylacją, przez ściany oraz poprzez okna i drzwi. Zwłaszcza te ostatnie elementy przyczyniają się do straty nawet 25% ciepła, a latem przepuszczają około 60% energii promieniowania słonecznego, co powoduje przegrzewanie się pomieszczeń. Dlatego mimo, że posiadamy stolarkę okienną cechującą się wysokimi parametrami izolacyjności termicznej, powinniśmy pomyśleć także o montażu rolet zewnętrznych. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych, stanowią one bowiem skuteczną barierę, zabezpieczającą okna przed utratą ciepła nawet o kilkadziesiąt procent. Dzieje się tak dlatego, że pomiędzy szybą okna a pancerzem rolety tworzy się swoistego rodzaju poduszka powietrzna, stanowiąca doskonałą izolację. Co więcej, zautomatyzowanie rolet pozwala na precyzyjną kontrolę procesu wymiany cieplnej, redukując tym samym obciążenia sieci energetycznej zarówno zimą z uwagi na intensywne dogrzewanie mieszkań, jak i latem ze względu na pracę klimatyzacji.
Niezwykle pomocne są tutaj wszelkiego rodzaju czujniki pogodowe, które kontrolują różne procesy jak np. temperaturę, poziom nasłonecznienia, deszcz lub wiatr. Przykładowo w chłodny, ale słoneczny dzień automatyka pogodowa może podnieść kurtynę rolety zewnętrznej od tej strony budynku, którą najintensywniej dogrzewa słońce, co umożliwia akumulację ciepła wewnątrz pomieszczenia. Gdy poziom nasłonecznienia oraz temperatura na zewnątrz ulegną obniżeniu, rolety automatycznie się zamykają, co zapewnia zwiększenie izolacji cieplnej. Wykorzystanie naturalnej energii stanowi z kolei gwarancję oszczędności dla budżetu domowego.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wiem, z czego buduję: okna elewacyjne i dachowe