Łódź Design Festiwal 2009 - relacja, cz. II

Marta Lubaszewska

Trzy główne wystawy kuratorskie, czynne do końca października, to tylko część tego co można było zobaczyć w Łodzi podczas Festiwalu Designu.

7187765 https bi

Każdy, kto nie zdążył zobaczyć na własne oczy, tego co w tym roku oferował Festiwal powinien żałować. Ogromna ilość wystaw towarzyszących z dziedziny wzornictwa, grafiki, mody czy architektury rozprzestrzenionych w różnych miejscach miasta, sprawiła, że Łódź stała się prawdziwą stolica designu.

 

Przegląd Polskiego Designu

 

To wystawa, która odbyła się w starych pomieszczeniach fabryki Karola Scheiblera. Industrialny klimat świetnie współgrał z przedstawionymi przedmiotami. Jedyne co doskwierało to....zbyt niska temperatura, która przeszkadzała w swobodnym oglądaniu prac.Na wystawie zaprezentowano najciekawsze projekty polskiego designu. Min. Oskara Zięty, Pink Pug Design, Gosi Golińskiej, Kosmos Projekt czy Kolektywu Projektowego PLecy ( Aze Design & Beton)

 

Łódź Design Festiwal 2009 - Przegląd polskiego Designu

fot. Marta Lubaszewska - Przegląd polskiego designu

 

Wystawa pokonkursowa make me!

 

Zaprezentowano na niej wszystkie nominowane do konkursu projekty. Można było z bliska obejrzeć laureata nagrody głównej - (Wy)mydelniczkę projektu Pauliny Lis. Ponadto projekty mniej lub bardziej funkcjonalne, ale wszystkie zaskakujące i świeże.

 

Łódź design festiwal 2009 - wystawa make me!

fot. Marta Lubaszewska - wystawa pokonkursowa make me!

 

 Przegląd Szkół

 

To bardzo ciekawa wystawa w ramach, której pokazano dokonania Polskich i zagranicznych szkół związanych z wzornictwem. Prezentacja każdej szkoły to przedstawienie zarówno programu nauczania jak i wystawy prac najlepszych studentów.

W wystawie wzięły udział min. ASP z Łodzi, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Katowic, Politechnika Śląska - Wydział Architektury oraz Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi. Zagraniczne szkoły przyjechały z Łotwy, Niemiec, USA, Francji, Izraela, Finladii i Włoch. Niesamowity przekrój zdolności i możliwości młodych ludzi, których pasja jest projektowanie.

 

Łódź Design Festiwal 2009 - Przegląd szkół

fot. Marta Lubaszewska, Przegląd Szkół w ramach Łódź Design Festiwal 2009

 

Mój świat jest EKO

 

To akcja skupiająca wokół siebie świadomych i odpowiedzialnych designerów, którym bliska jest proekologiczna wizja świata. Na wystawie można było obejrzeć ich projekty, w których ogromną rolę odgrywa ożywianie materii, nadanie życia "martwym", bezużytecznym (czy bardziej - zużytym) przedmiotom, tworzenie otaczającej nas przestrzeni z... "niczego".

Moda na Trash design to dobra moda, zmuszająca do zastanowienia i refleksji.  Jak się okazuje także w tej dziedzinie wzornictwa świetnie miewa się Eko recykling.

 

Łódź Design Festiwal 2009 - Mój świat jest eko

fot. Marta Lubaszewska - Mój świat jest eko

 

 

Re.transmisja z Re.produktu

 

Ta wystawa to projektu Fundacji SPOT, prezentujący fragmenty wystawy re.produkt, która odbywała się w Poznaniu w dniach 17.09 - 25.10.2009.

 

Łódź design Festiwal 2009 - re.transmisja z re.produktu

fot. Marta Lubaszewska - re.transmisja z re.produktu

 

Celem ekspozycji jest przedstawienie szerokiej publiczności przykładów rozwiązań projektowych, które są próbami stworzenia produktów przyjaznych środowisku.

 

Łódź Design Festiwal trwa do końca października. Niestety można już tylko oglądać wystawy główne.

Szczegóły na stronie festiwalowej>>

Zobacz więcej zdjęć z Festiwalu >>

Skomentuj:

Łódź Design Festiwal 2009 - relacja, cz. II