Oskar Zięta stworzył rzeźbę "Wir" do nowo otwartej Galerii Północnej w Warszawie
"Wir" - tak nazywa się najnowsze dzieło Oskara Zięty, które stanęło w centralnym punkcie Galerii Północnej - nowego centrum handlowego na warszawskim Tarchominie.
Galeria Północna to nowe warszawskie centrum handlowe, które otworzyło swoje drzwi dla klientów 14 września. Za powstaniem centrum stoi inwestor GTC, który w wystroju gmachu postawił na sztukę i współpracę ze znanym designerem Oskarem Ziętą.
Oskar Zięta to absolwent Politechniki Szczecińskiej, który zasłynął na całym świecie opracowaną przez siebie autorską metodę FiDU, polegającą na nadmuchiwaniu blachy, co znalazło zastosowanie m.in. w produkcji mebli. Projektant specjalnie z myślą o Galerii Północnej stworzył rzeźbę "Wir”. Inspiracją był wir wodny, który w formie stalowej konstrukcji przechodzi przez wszystkie poziomy centrum handlowego. Projekt powstał w oparciu o krzywe Béziera, które nabierały docelowych kształtów najpierw na ekranie komputera, a potem w modelach drukowanych na drukarce 3D. Montaż poprzedzały liczne symulacje, mające zapewnić bezpieczeństwo i stabilność okazałej konstrukcji.
Ostateczna struktura mierzy 22 metry i pierwotnie miała być częścią fontanny. Zamiast fontanny powstało oczko wodne, które stwarza efekt odbicia w tafli wody i chroni rzeźbę przed uszkodzeniami. Lokalizacja rzeźby, iluminacja świetlna i aranżacja otoczenia zostały zaprojektowane tak, aby stworzyć przestrzeń do kontemplacji sztuki z dala od zakupowego zgiełku.
W tej nietypowej współpracy najbardziej cieszy fakt, że wysokiej jakości współczesna sztuka wkracza do przestrzeni publicznej.
- Więcej o:
- sztuka
Choinka FIDU
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote
Galeria EL w Elblągu - galeria sztuki w gotyckim kościele. Otwarto ją w 1961 roku
Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców
Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej