Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wystrój we wnętrzach prowansalskich

Redakcja Pressland

Jednym z bardziej znanych stylów wnętrzarskich jest styl prowansalski. Domy urządzone w stylistyce prowansalskiej określane są jako jasne i przytulne. Nawiązują do kolorystyki doliny lawendowej we Francji. Ciepłe akcenty stylu prowansalskiego wprowadzają przyjemny klimat w mieszkaniu, aczkolwiek należy zachować pewien umiar, by "nie przesłodzić" i nie wprowadzić kiczu.

Główne cechy stylu prowansalskiego

Styl prowansalski w kilku słowach? Dużo bieli, brązowe, niebieskie i fioletowe akcenty, kwieciste wzory, drewniane lub żeliwne meble, umiejętnie dobrane oświetlenie wnętrza.
Styl prowansalski poprawia nastrój domowników zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Wiosną i latem nadaje zaś większej świeżości. Styl prowansalski wyróżnia się również naturalnymi materiałami: kamieniami, postarzanym drewnem, ceramiką. Dla stylu tego charakterystyczne są także: podbarwiany tynk strukturalny na ścianach, kredensy „babcine”, przeszklone witryny. Podłogi w domach urządzonych w klimacie prowansalskim najczęściej wykonane są z drewna bądź z betonu i kamienia. Nie bez znaczenia jest również to,
jakie dodatki zostaną wybrane do wystroju wnętrz. Mogą to być: wzorzyste poduszki, kapy na kanapach i łóżkach, plecione dywaniki, ceramiczne doniczki z suszonymi ziołami, czy ozdobne karafki.

Poza salonem, styl prowansalski można również wprowadzić do sypialni. Jasne kolory ścian i mebli pozwolą zrelaksować się domownikom. Obszerne drewniane łóżko i toaletka na wygiętych nogach to znak rozpoznawczy sypialni urządzonej w klimacie Prowansji. Wskazany trend designerski można zastosować również w łazience i kuchni. W jaki sposób? Wypalane kafle w matowych kolorach, czy drewniane elementy wyposażenia okażą się dobrym posunięciem aranżacyjnym. Dla tego stylu charakterystyczne są także tkaniny lniane lub z kretonu w jasnych kolorach. Mogą pełnić rolę naturalnych zasłon, czy też przytulnych koców.

Styl prowansalski na pewno przypadnie do gustu miłośnikom spokoju, zarówno
w codziennym życiu, jak i w wystroju wnętrz. Najlepiej poszczególne elementy sprawdzą się w dużych domach jednorodzinnych, chociaż w mniejszych mieszkaniach też można wprowadzić aranżacje prowansalskie. Każdy, kto lubi podkreślić kontakt z naturą będzie mógł czerpać z wnętrz urządzonych we wskazanym stylu. Tym bardziej, jeśli na tarasie lub na balkonie zrobi prowansalski ogród z kwiatami, ziołami, czy roślinami doniczkowymi.
Bez wątpienia, styl prowansalski pozwala zapomnieć o natłoku spraw codziennych.

Konkretne wskazówki aranżacyjne

Urządzenie domu w stylu prowansalskim z jednej strony nie jest niczym trudnym,
aczkolwiek należy pamiętać o tym, by nie przesadzić z dodatkami, jak już wcześniej wspomniano. Szybki przepis na sprawdzone wnętrza nawołujące do „lawendowych pól”? To proste: pastelowe kolory, dekoracyjne tkaniny, „wiekowy” wygląd mebli, zdobycze z pchlego targu, suszone kwiaty i dodatki z motywem lawendy.

Podczas urządzania wnętrz należy szczególną uwagę zwracać na dobór mebli. Jeśli ktoś jest miłośnikiem targu staroci, to powinien wiedzieć, że to właśnie w takich miejscach znajdzie sporo mebli wartych wykorzystania. Drewniane, postarzane stoły i szafy, łóżka z żelaznymi ramami, kute żyrandole, okazałe świeczniki.

Nie można też zapominać o tym, że to detale ostatecznie wpływają na charakter stylu prowansalskiego. Prowansalskie wnętrza z motywami lawendy, pęku suszonych ziół
i winogron od razu kojarzą się naturalnie. W takich miejscach znacznie chętniej też się przebywa. Dopełnieniem wnętrz będą też wiklinowe kosze, tace i osłony doniczek.
Styl prowansalski nadal jest chętnie wybierany, ze względu na to, że bez trudu można go dopasować do nowoczesnych wnętrz. Wystarczy ściany w kuchni otynkować na biało, a posadzkę wyłożyć terakotą. Stylizowane na „stare” duże lustra także znajdą swoje miejsce we wnętrzach prowansalskich. O ile tylko dysponujemy dużą przestrzenią i wpada do niej sporo światła to możemy sobie pozwolić na eksperymenty aranżacyjne idące w kierunku stylu prowansalskiego.

Skomentuj:

Wystrój we wnętrzach prowansalskich