Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl ekologiczny w wystroju wnętrz

Redakcja Pressland

Wraz z popularnością idei zrównoważonego rozwoju pojawił się trend skierowany ku ekologii. Ludzie wprowadzili go w wielu dziedzinach życia, także w wystroju wnętrz. Styl ekologiczny w aranżacji przejawia się dbałością o przyrodę, a poza tym pozwala na urządzenie mieszkania w harmonii z naturą.

Aranżacje ekologiczne: najważniejsze zasady

Styl ekologiczny w aranżacji wnętrz jest mocno powiązany ze styl życia w tej samej kanwie. Bazuje on na maksymalnym wykorzystaniu dobrodziejstw wynikających z natury.
Założenia stylu ekologicznego można też odnaleźć w stylu skandynawskim albo rustykalnym. Naczelną zasadą stylu ekologicznego jest troska o ochronę środowiska. Dlatego w aranżacji wnętrz wykorzystuje się naturalne materiały. Często pochodzą one z odnawialnych źródeł takich jak drewno lub bambus. Na pewno należy zrezygnować z tworzyw sztucznych, gdyż doprowadzają one do degradacji środowiska. Troska o środowisko przejawia się w energooszczędności, racjonalnym zużyciu wody, a także we właściwej segregacji śmieci. Aranżacje w stylu ekologicznym bazują na nowych, oszczędnych rozwiązaniach jakimi są na przykład lampy LED albo perlatory, a więc „spieniacze” wody zamontowane przy bateriach kuchennych i łazienkowych. Zwiększają one objętość wody, dlatego znacznie mniej zużywa się jej na co dzień. Osoby, które wprowadzają ekologię w aranżacji wnętrz to najczęściej takie osoby dla których ważne jest poszukiwanie harmonii z przyrodą. Dlatego powinny wykorzystywać naturalne materiały, motywy dekoracyjne związane ze światem przyrody, harmonijną paletę barw oraz muszą być skoncentrowane na tym, aby maksymalnie zużywać światło dzienne.

Najczęściej używaną barwą wykorzystywaną w stylu ekologicznym jest kolor biały. Może być zastosowany nie tylko na ścianach lub na podłogach. Może też znaleźć się na framugach okien. Biały kolor doskonale rozjaśnia wnętrza i doskonale odbija światło. Pozwala to na lepsze wykorzystanie światła słonecznego. W efekcie, rachunki za prąd są niższe. W stylu ekologicznym warto też stosować kolory drewna, kamienia, gliny albo cegły. Nie może też zabraknąć zieleni we wnętrzach. Energetyczne barwy takie jak czerwień i pomarańcz lepiej stosować z umiarem.

Wystrój mieszkania w stylu ekologicznym

Wystrój mieszkania zaaranżowanego ekologicznie powinien opierać się przede wszystkim na wykorzystaniu naturalnych materiałów. Podłoga powinna być zrobiona z drewna olejowanego lub woskowanego. Dobrze sprawdzają się posadzki z desek albo parkiety przemysłowe. Co ciekawe, drewno można wykorzystać nie tylko na podłogach, ale również na ścianach. Umeblowanie również powinno być drewniane, w oszczędnej formie. Meble mogą powstawać też z: wikliny, rattanu oraz z bambusa. Bambus uważany jest za wysoce ekologiczny surowiec z uwagi na to, że szybko rośnie i można go bez trudu pozyskać. W mieszkaniu zaaranżowanym ekologicznie doskonale sprawdzą się też kamień i cegła,
jako materiały wytwarzane w tradycyjny sposób. Dodatki do aranżacji wnętrza harmonizującego z przyrodą mogą być zrobione z ceramiki i szkła. Szklane elementy mogą być barwione na naturalne kolory. Warto ułożyć w salonie lub w sypialni szklane słoiki do których wsypie się kamyki, muszelki lub gałązki. Styl ekologiczny jest bardzo bliski idei „Do It Yourself”, czyli „zrób to sam”. To nie tylko świetny sposób na renowację niektórych elementów, ale także odpowiedź na założenia stylu ekologicznego. Można na przykład odrestaurować wiekową szafę, czy wykorzystać stare rzeczy do aranżacji nowoczesnego pomieszczenia. Ze stylem ekologicznym doskonale korespondują też decoupage, patchwork i kolaż. Inspirujące mogą okazać się meble z palet, z drewna z odzysku albo pomysłowe dekoracje. Pomysłów na inspiracje eko w wystroju wnętrz jest mnóstwo.
Tak naprawdę, jeśli komuś zależy na środowisku naturalnym i w takim klimacie chce utrzymać własny dom to nie powinien mieć problemu z wyszukaniem sposobów za pomocą których może to zrealizować. Jest to coraz popularniejsze, co oznacza, że będzie pojawiało się coraz to więcej pomysłów aranżacyjnych godnych wykorzystania.

Skomentuj:

Styl ekologiczny w wystroju wnętrz