Wyjątkowe ściany w łazience
Pięknie wykończona łazienka zachęca do dłuższego przebywania w niej i relaksu, niczym w SPA. Dlatego wybór materiałów wykończeniowych jest ważny – mają zdobić ściany, ale też chronić przed wilgocią i zabrudzeniem. Jakie mamy możliwości?
Planując wykończenie ścian w łazience, w pierwszej kolejności myślimy o płytkach ceramicznych, i to jest bardzo dobry wybór – ale jest wiele innych rozwiązań, równie ciekawych, więc rozważmy kilka z nich. Zanim jednak przystąpimy do wyboru materiału wykończeniowego warto sobie przypomnieć, że musi on być odporny na wilgoć, dobrze gdy będzie trwały (łazienkę remontujemy zazwyczaj co kilka a nawet kilkanaście lat) i łatwy w utrzymaniu czystości. Nie wszystkie preparaty i okładziny spełniają te kryteria, zobaczmy co pomoże nam w stworzeniu funkcjonalnego i ładnego wnętrza.
Niezawodna płytka
Płytki ceramiczne to doskonały wybór do łazienki ze względu na ich właściwości – są wodoodporne, trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i występują w różnej kolorystyce, wzorach i kształtach. Nie ma się co dziwić, że chętnie właśnie nimi wykańczamy ściany w tym wnętrzu. Pamiętajmy, że pod pojęciem „płytka ceramiczna” kryje się wiele produktów, więc wykończone w ten sposób ściany mogą mieć różnorodny wygląd. Przede wszystkim poszczególne produkty różnią się wielkością pojedynczego elementu. Zupełnie inaczej na ścianie wyglądają małe płytki, np. mozaika, a zupełnie inaczej wielkoformatowe. Wykończona nimi powierzchnia różni się ilością spoin, które mogą być problematyczne (szybciej się brudzą, a na ich powierzchni może rozwijać się grzyb), ale też często są dekoracyjne, podkreślając ciekawy kształt samej płytki.
Na ilość spoin ma też wpływ wykończenie brzegów kafelka. W ofercie producentów są tzw. płytki rektyfikowane, mające tak obcięte lub zeszlifowane brzegi, że poszczególne elementy można ułożyć bardzo blisko siebie, zmniejszając tym samym powierzchnię fugi. Wybierając płytki ceramiczne, warto też zwrócić uwagę na sposób wykończenia – matowy lub w połysku. Pierwszy pochłania światło, tworząc głębię i podkreślając naturalny kolor kafelka, płytki w połysku natomiast odbijają światło, mogą zatem optycznie powiększyć przestrzeń łazienki, nawet gdy są w ciemnej kolorystyce.
Uroda kamienia
Oryginalnym wykończeniem ścian w łazience jest kamień. W tym wnętrzu możemy zastosować granit (najbardziej odporny), marmur lub trawertyn. Każdy z nich powinien dobrze znieść wilgoć, łatwo je też utrzymać w czystości. Warto jednak materiał ten dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi preparatami. Oprócz naturalnego kamienia w łazience można wykorzystać spieki kwarcowe lub konglomeraty. Mają one wygląd zbliżony do naturalnego surowca, ale zazwyczaj są tańsze i nieco lżejsze. Innym sposobem na uzyskanie „kamiennej” ściany są płytki betonowe imitujące kamienną okładzinę. W łazience sprawdzą się np. produkty przeznaczone na elewacje budynków.
Farbą malowana
Prostym i stosunkowo tanim wykończeniem ściany w łazience jest jej pomalowanie. Już od wielu lat w ofercie sklepów są farby przeznaczone do tych pomieszczeń i właśnie takie najlepiej wybrać. Cechuje je duża odporność na wilgoć oraz szorowanie. Niektóre preparaty mają w swoim składzie substancje powstrzymujące rozwój pleśni i grzybów, nawet gdy są zastosowane w pomieszczeniach bardzo wilgotnych. W ofercie producentów spotkamy też farby hydrofobowe (wodoszczelne), powierzchnie nimi pomalowane nie chłoną płynów, więc są bardzo odporne nawet na zaplamienia spowodowane zalaniem wodą lub detergentem. Należy jednak podkreślić, że większość farb wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni – wygładzenia, odpylenia oraz zagruntowania.
Wyjątkowa tapeta
Ta okładzina znów jest w modzie, często ją wykorzystujemy do dekoracji nie tylko salonu i sypialni, ale też bardziej wymagających pomieszczeń jak przedpokój czy właśnie łazienka. Warto rozważyć tę opcję, bo może ona stworzyć wyjątkowy klimat i nadać temu wnętrzu charakter pokoju kąpielowego. Jednak nie wszystkie rodzaje tapet możemy wykorzystać w łazience, najlepszą opcją tu są produkty winylowe, zarówno tapety jak i grafiki wielkoformatowe.
Tapeta – dobry wybór do łazienki
- Jeśli chcemy zastosować tapetę w łazience, to sprawdzi się tam wilgocioodporna tapeta winylowa. Winyl jest materiałem w 100% odpornym na wodę, więc nie ma obaw, że tapeta zawilgotnieje lub przemoknie na skutek obecnej w pomieszczeniu wilgoci. Co ważne – nie zalecamy stosowania tapet winylowych w bezpośrednim sąsiedztwie wody, jak również w miejscach narażonych na zalanie nią, na przykład w kabinach prysznicowych. W każdym innym miejscu w łazience, również w sąsiedztwie umywalki czy wanny, gdzie kontakt z wodą jest sporadyczny, tapety winylowe sprawdzą się bardzo dobrze. Istotną ich zaletą jest też łatwość czyszczenia i pielęgnacji – można je myć, a nawet, w razie potrzeby, szorować. Ważne, aby wszelkie zabrudzenia usuwać na bieżąco. Niektóre tapety winylowe mają dodatkowe zabezpieczenia, np. nasze produkty pokryte są antybakteryjną powłoką Biomaster, dzięki której ściany będą jeszcze bardziej higieniczne. - BARBARA ŁUKASIAK dyrektor handlowy Muraspec Polska.
Naturalne drewno
Wbrew powszechnej opinii można zastosować je łazience, zwłaszcza twarde gatunki rodzime (np. dąb) lub drewno egzotyczne. Z pewnością ten materiał sprawi, że wnętrze będzie przytulne i nabierze charakteru eko. Oczywiście należy je dobrze zabezpieczyć, np. zaolejować lub wybrać specjalnie przygotowane do tego rodzaju wnętrz tzw. termodrewno. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani co do funkcjonalności takich ścian, można zastosować materiały imitujące drewno, bardziej odporne na wilgoć, np. panele winylowe lub płytki ceramiczne.
Ponadczasowa cegła
W łazience ładnie zaprezentuje się cegła, zarówno ta odkryta, jak i klinkierowe lub ceglane płytki (nowe lub z odzysku). W obu przypadkach powierzchnię takiej ściany należy pokryć specjalnie dla cegły przeznaczonym impregnatem, który zabezpieczy je nie tylko przed działaniem wilgoci, ale też zanieczyszczeniami. Alternatywą dla prawdziwej cegły są płytki betonowe, które również warto zabezpieczyć impregnatem, o ile nie zrobił tego producent.
Surowy beton
Nadaje łazience industrialny klimat i pięknie komponuje się z innymi materiałami, np. drewnem lub cegłą. Jego surowa uroda długo się utrzyma, jeśli wybierzemy beton architektoniczny, który nie chłonie wody i nie kruszy się z upływem lat. Dostępny jest jako preparat, który nakładamy na ścianę szpachlą albo w formie płyt mocowanych na kotwy lub klej. Oba produkty można kupić w różnych kolorach, a płyty dodatkowo występują w różnych formatach. Beton warto pokryć lakierem lub impregnatem, wówczas stanie się odporniejszy na plamy po wodzie czy kosmetykach.
Dobry pomysł
Aranżując ściany łazienki, możemy postąpić w sposób niekonwencjonalny i wykorzystać inne materiały. Ciekawym pomysłem jest stworzenie zielonej ściany, niekoniecznie z żywych roślin. Można użyć paneli z mchu, np. chrobotka. Innym wartym uwagi materiałem jest metal, np. w formie mozaiki. Na uwagę zasługują też wszelkiego rodzaju panele ścienne. Przeważnie wykonane są z tworzyw sztucznych odpornych na działanie wilgoci, więc idealnie sprawdzą się w łazience.
- Więcej o:
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Jak suszyć ubrania zimą? Praktyczny poradnik na chłodniejsze miesiące
Łazienka doskonała
10 trendów łazienkowych na 2025 rok – co będzie modne?