Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wykończenie mieszkania w Warszawie - przegląd cen

sponsorowany

Od dłuższego czasu rosną nie tylko ceny nieruchomości, ale również – koszt ich wykończenia. To skutek drożejących materiałów budowlanych i rosnących stawek ekip budowlanych. Ile obecnie kosztuje wykończenie mieszkania w stolicy?

Wykończenie mieszkania w Warszawie - przegląd cen
Wykończenie mieszkania w Warszawie - przegląd cen
Gethome.pl

Wykończenie mieszkania: od czego zależy koszt?

Koszt wykończenia nieruchomości z rynku pierwotnego jest uzależniony od kilku czynników. Po pierwsze – od lokalizacji. Zazwyczaj jest to znacznie bardziej kosztowne w największych miastach Polski – takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk. Częściowo jest to powiązane także z ceną mieszkania – a to właśnie w stolicy średnie ceny nieruchomości są najwyższe w całym kraju.

Oprócz tego koszt wykończenia mieszkania w Warszawie – i jakimkolwiek innym mieście – zależy także od tego, co faktycznie obejmował standard deweloperski. Zazwyczaj różnice dotyczą instalacji elektrycznej, wykończenia ścian pokoi, łazienek, sufitów czy osadzenia parapetów wewnętrznych. Tym samym koszt wykończenia mieszkania z rynku pierwotnego może znacząco wzrosnąć, jeśli nowy właściciel mieszkania musi na własną rękę zająć się np. dodatkowo tynkowaniem sufitów czy zamontowaniem parapetów.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz w 2021 r.?

Wykończenie mieszkania pod klucz obejmuje najczęściej szpachlowanie ścian oraz sufitów i ich malowanie, ułożenie płytek w łazience i kuchni/aneksie kuchennym, montaż paneli i listew przypodłogowych, a także montaż parapetów okiennych, armatury łazienkowej, instalacji elektrycznej i ościeżnic drzwiowych.

Osoby, które chcą wykończyć pod klucz mieszkanie od dewelopera mogą wybrać jedną z trzech opcji – zrobić to samodzielnie, zlecić zewnętrznej firmie (lub ekipie budowlanej) albo – skorzystać z takiej usługi bezpośrednio u dewelopera (o ile jest w jego ofercie). Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że zazwyczaj deweloperzy oferują kilku- lub nawet kilkunastoprocentowe zniżki dla klientów, którzy kupili mieszkanie w ich inwestycji i teraz chcą skorzystać z usługi wykończenia pod klucz.

Obecnie szacuje się, że średni koszt wykończenia mieszkania pod klucz wynosi od 1000 do nawet 2250 zł za metr kwadratowy w mieszkaniach o powierzchni 25-45 m2, natomiast w mieszkaniach o większej powierzchni – od 800 do 1500 zł za m2. Przy doliczeniu mebli koszt wzrasta do ok. 2000 zł za m2 (w przypadku mieszkań powyżej 50 m2). Wiele zależy jednak od materiałów, których właściciel chce użyć do wykończenia nieruchomości oraz od ceny mebli. Dodatkowo należy też pamiętać, że konieczne jest też doliczenie ceny sprzętów AGD/RTV.

Warto też zwrócić uwagę na rozpiętość cenową – można śmiało założyć, że w przypadku mieszkania w Warszawie koszt wykończenia będzie oscylował wokół maksymalnej stawki za metr kwadratowy. Dodatkowym problemem może być też fakt, że obecnie ceny mogą rosnąć z miesiąca na miesiąc – co jest związane z ogromnymi podwyżkami na rynku materiałów budowlanych i rosnącymi kosztami robocizny. Powyższe wyliczenia mogą być zatem nieaktualne już za kilka miesięcy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wykończenie mieszkania w Warszawie - przegląd cen