Wyposażenie wyspy kuchennej
Wolno stojąca zabudowa kuchenna, czyli po prostu wyspa, to bardzo wygodne miejsce, przy którym cała rodzina może wspólnie gotować lub jeść. Zobacz jak ją urządzić, by była wygodna i funkcjonalna.
Wielu o niej marzy, ponieważ dobrze zaplanowana może poprawić funkcjonalność kuchni, powiększyć nie tylko przestrzeń roboczą, ale też tę do przechowywania. Poza tym wyspa kuchenna to jest idealne miejsce na wspólne spędzenie czasu, np. podczas gotowania, jedzenia lub spotkań towarzyskich. Aby jednak jak najlepiej spełniała swoją funkcję warto zapoznać się z kilkoma zasadami jej projektowania.
Idealne miejsce
Zanim zdecydujesz się na wyspę kuchenną, sprawdź czy jej budowa nie zakłóci swobodnej komunikacji w pomieszczeniu. Dla jej zapewnienia wokół zabudowy powinno pozostać min. 120 cm wolnej przestrzeni. W takiej sytuacji, nawet jeśli jedna osoba będzie stała przy wyspie, druga swobodnie obok niej przejdzie. Łatwo więc obliczyć, że przy zabudowie 60 x 60 cm (to minimalne wymiary, jakie powinna mieć wyspa kuchenna) miejsce na wyspę powinno mieć 200 x 200 cm. Zazwyczaj jednak taka zabudowa jest o wiele większa, a jej wymiary zależą w głównej mierze od tego w co zostanie wyposażona.
Miejsce do przechowywania
Szafki tworzące zabudowę wyspy to idealne miejsce na przechowywanie kuchennych akcesoriów. Warto w nich zamontować wygodne szuflady z organizerami, które uporządkują przestrzeń. Innym równie dobrym rozwiązaniem są systemy cargo, które można całkowicie wysunąć z szafek. Jeśli wyspa stoi w kuchni otwartej na salon, od strony pokoju można zaplanować otwarte półki na książki lub bibeloty. Wyspa z miejscem do przechowywania nie musi być duża, wystarczy wspomniane 60 x 60 cm.
Strefa gotowania
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest montaż na wyspie płyty grzejnej. Urządzenia indukcyjnych oraz elektryczne będą do działania potrzebowały zasilania, w zależności od modelu) 230 V lub 400 V (instalacja trójfazowa). Doprowadzenie takiej instalacji nie jest trudne – wystarczy przewody umieścić pod posadzką. Taka instalacja przyda się też do innych urządzeń, warto więc w zabudowie zrobić kilka dodatkowych gniazdek. Jeśli nad kuchenką umieszczony będzie okap lub wyciąg, prąd musi być również doprowadzony do sufitu. Do okapu należy doprowadzić też elastyczny przewód wentylacyjny. Warto pamiętać, by nie był on dłuższy niż 5 m oraz, by zainstalować go bez zbędnych zakrętów i pod lekkim skosem (przy wyspie niżej, a przy kominie wentylacyjnym wyżej).
Trochę trudniejszy do zrealizowania jest montaż płyty gazowej. Przepisy zabraniają trwałego zabudowywania rur z gazem, więc nie można ich ukryć pod posadzką. W takim przypadku rozwiązania są dwa – zamienić wolnostojącą wyspę na półwysep i w zabudowie ukryć instalację lub zdecydować się na gaz płynny z butli. Należy jednak pamiętać, że możemy z drugiego rozwiązania korzystać, tylko wówczas gdy w budynku nie ma innej instalacji gazowej.
Projektując wyspę jako strefę gotowania należy zadbać o odpowiednią jej wielkość. Wokół płyty warto pozostawić po obu stronach min. 40 cm wolnego miejsca, by mieć gdzie odstawiać naczynia podczas gotowania.
Strefa zmywania
Jeśli marzy ci się zlewozmywak lub zmywarka na wyspie kuchennej, pierwszą rzeczą jaką musisz sprawdzić to grubość posadzki, ponieważ właśnie w niej musi być ukryta rura kanalizacyjna, która ma szerokość 5 cm i instaluje się ją z co najmniej 3-4 cm spadkiem (różnica poziomu 3-4 cm na długości metra). Mniej kłopotliwe jest doprowadzenie wodociągu, - tu nie tylko przewody są cieńsze, ale też można je montować w poziomie. Taka zabudowa musi być wyposażona również w prąd.
Wygodna strefa zmywania wymaga dużej przestrzeni, więc taka zabudowa nie może być mała. Przy zlewozmywaku najczęściej obrabiamy żywność, więc przyda się blat o szerokości ok. 60 cm. Taką samą przestrzeń potrzebujemy na zmywarkę, jeśli ma być ona zamontowana obok zlewu.
Kącik jadalniany
Wyspa to dobre miejsce na wspólne spędzanie czasu, warto więc urządzić przy niej kącik jadalniany, dla całej rodziny. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to pozostawienie blatu na tym samym poziomie, wówczas do siedzenia posłużą hokery. W tym przypadku trzeba pamiętać o tym, by wysunąć blat na ok. 40 cm, tak, aby pod nim zmieściły się nogi. Drugim pomysłem jest obniżenie blatu w części jadalnianej, dzięki czemu można usiąść wygodnie na zwykłych krzesłach.
Planując taką przestrzeń trzeba wziąć też pod uwagę ilość miejsca na blacie, dla jednej osoby potrzebny jest fragment o wielkości 40 x 60 cm.
- Więcej o:
Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Franke K-Link - technologia w służbie inteligentnego gotowania
Wyposażenie kuchni. Jak wybrać meble i sprzęt AGD na lata?
Meble modułowe do kuchni – nowoczesne rozwiązanie na miarę potrzeb
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Czarne AGD – elegancja i nowoczesność w aranżacji kuchni
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem
Kawa na wiele sposobów - parzenie i podawanie