Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wystawa MIEJSCA ŻYWE I WYOBRAŻONE: 5–28.04.2024 r., Łódź

mat. prasowe

Myślenie o miejscu to rodzaj wspólnego bycia, budowania z miejscem więzi trwałych, stabilnych i mocnych, a czasem zupełnie lekkich, wyimaginowanych, w oparciu o zaawansowane procesy wyobraźni. Aglomeracje, siedliska, strefy zamieszkiwania wymagają trwałej, systematycznej obserwacji, ale i poznania zarówno indywidualnego, jak i zbiorowego. Są wynikiem społecznego zaangażowania klasy kreatywnej, która potrafi kreować wyobrażenia o danej przestrzeni oraz wpływać na jej planowanie.

Wystawa MIEJSCA ŻYWE I WYOBRAŻONE: 5–28.04.2024 r., Łódź
Wystawa MIEJSCA ŻYWE I WYOBRAŻONE: 5–28.04.2024 r., Łódź
mat. prasowe

Wystawa zasadza się na opowieści o przestrzeni, która jest miejscem swobodnych przepływów i punktów liminalnych. Ciało uczestnika owego miejsca poddawane jest bodźcom i oswajane ze stanami oczywistymi tylko w momencie uwolnienia wyobraźni lub zetknięcia z solidnymi nieustępliwymi faktami. To sytuacja bliska Adamowi z publikacji początku XXI wieku „Perfekcyjna niedoskonałość. Pierwsza tercja Progresu” Jacka Dukaja. Próba przebywania i w konsekwencji oswojenia iluzji zbiega się ze spotkaniem z ograniczającym wyobraźnię Komputerem Ostatecznym, który jest możliwy do nowego zaprojektowania tylko we wszechświecie o innych stałych fizycznych. Adam ma świadomość możliwości całkowitej przebudowy własnej osoby. Jednym z ważniejszych pytań wydaje się być: czego dokona, gdy odnajdzie się w innym, niż dotąd, miejscu?

Planowanie w projektowaniu przestrzeni jest na początku XXI wieku jak tabula rasa, a zaplanowane rozwiązania trwają krótką chwilę. Coraz trudniej o prognozy lub hipotezy. Poszukiwanie antidotum w postaci reakcji czy indywidualnego działania może być zgubne. Kreacja sięga zdecydowanie głębiej, czyli w umysły społeczności i kolektywów. Kolektywna wyobraźnia jest połączona z kreacją zbiorową, ale jednocześnie nie przestaje należeć do jednostki. Nie ma też jednolitego podziału pomiędzy tym, co indywidualne, a tym, co kolektywne. Kreacja to cząstka wyobraźni.

Jakiego typu miejsca byłyby spełnieniem oczekiwań kolektywów żywej wyobraźni? Kreatorzy wystawy poruszają się w swobodnej fuzji wyobrażeń. Podnoszą temat planowania miejsca do mieszkania na styku dwóch różnych przestrzeni, pojęcie miejsc tranzytowych, galerii powielonej we wewnętrzu galerii, domu w szczelinie, domu – bytu stowarzyszonego, osobliwej relacji kobiety ze światem, po złudzenie poruszania się w przestrzeni wynikającego ze zmiany promptu (krajobrazu wybranego w wyniku głosowania FB), czyli obiektywnej przestrzeni AI?

Autorzy/rki: Mateusz Adamczyk, Konrad Basan, Adam Białobrzeski, Karol Boguś, Łukasz Chmiel, Katarzyna Chobot, Katarzyną Ditrich-Paturalska, Patryk Domałeczny, Rafał Dziedzic, Anna Gregorczyk, Miłosz Jaksik, Adam Jastrzębski IXI COLOR, Agnieszka Kurkowska, Katarzyna Kruszenko, Marcin Lech, Emilia Łapko, Bartosz Łukasik, Przemo Łukasik, Monika Mamzeta, Adrian Mikos, Grzegorz Orłowski, Piotr Pasiewicz, Michał Pieczonka, Przemek Potyka, Ra2nski, Wojciech Radwański, Dominik Sielski, Smallna, Kinga Stanowska, Juliusz Sokołowski, Michał Sokołowski, Magda Tokarska, Piotr Tokarski, Michał Tomczak, Kajetan Wichrowski, Jacek Wichrowski, Jan Wichrowski, Maciek Wichrowski, Marcin Woźniak, Agata Woźniczka, Szymon Wrodarczyk, Łukasz Zagała.

 • Identyfikacja wizualna: Beata Nikolajczyk-Miniak.
 • Kuratorka: Magdalena Komborska-Łączna.
 • Wernisaż: 5 kwietnia 2024 r. o godz.18.00 / P0_Akademickie Centrum Designu.
 • Termin wystawy: 5–28.04.2024 r.
 • Organizatorzy: Akademickie Centrum Designu i Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.

Partnerzy: Akademia Sztuki w Szczecinie, Politechnika Bydgoska, Bud Cud, FAAB, Medusa Group, FAAB, Smallna, TTAT.

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, PRIORYTET: VII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, DZIAŁANIE: 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

PROGRAM Konferencji Naukowej

Akademickie Centrum Designu, P1, sala konferencyjna

Piątek, 5 kwietnia:

 • 09.30 – rejestracja uczestników konferencji
 • 10.00 – otwarcie konferencji
 • kawa
 • 10.10  – 14.30 konferencja naukowa – wystąpienia prelegentów
 • prelekcje i prezentacje prac projektowych i artystycznych dydaktyków i gości 
 • 14.30  – 30 mini lunch

P0_Akademickie Centrum Designu - Księży Młyn 13/15, Łódź (wejście od ul. Księży Młyn)

 • wt., czw. 11.00–15.00
 • pt., sob. i nd. 12.00–19.00

(wejście od ul. Księży Młyn)

Wstęp wolny.

  Więcej o:

Skomentuj:

Wystawa MIEJSCA ŻYWE I WYOBRAŻONE: 5–28.04.2024 r., Łódź