Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wystawa prac Jakuba Szczęsnego w Muzeum Miasta Gdyni 2.07.2023-2.06.2024

mat. prasowe

W dniach 1-9 lipca 2023 r. odbyło się prawdziwe święto polskiego designu - Gdynia Design Days. Festiwal zainaugurował wernisaż wystawy twórczości Jakuba Szczęsnego w Muzeum Miasta Gdyni, dziewiąta odsłona cyklu “Polskie Projekty Polscy Projektanci”. W przygotowanych specjalnie na tę wystawę pracach Szczęsny wykorzystał sklejkę, a wykonane z niej instalacje w sentymentalny dla autora sposób przenoszą odbiorców do czasów dzieciństwa. Partnerem wystawy jest PAGED, jeden z największych producentów sklejki w Europie.

Wystawa prac Jakuba Szczęsnego w Muzeum Miasta Gdyni 2.07.2023-2.06.2024
Wystawa prac Jakuba Szczęsnego w Muzeum Miasta Gdyni 2.07.2023-2.06.2024
fot. Bogna Kociumbas-Kos / Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa twórczości Szczęsnego ukazuje przenikanie się architektury z dizajnem. Dzięki nietuzinkowej aranżacji można podziwiać zestawienie unikatowego Domu Kereta i powtarzalnych mikro domków modułowych. Projekty Szczęsnego stanowią performance w przestrzeni publicznej, przez co zwracają uwagę na społeczny wymiar projektowania.

Głęboko wierzę, że dizajn może być dla wszystkich. Moją inspiracją w tworzeniu tej instalacji był sentymentalny powrót do dzieciństwa, rodzaj retrospektywy, a także odniesienie do budowania czegoś zupełnie nowego z klocków. To właśnie one dawały mi niegdyś poczucie stwarzania własnego świata i uczyły kreatywności projektowania oraz tworzenia. Wykorzystałem w tym celu medium, jakim jest sklejka. To niesamowity materiał, który daje wolność kształtowania różnego rodzaju rzeczy i przedmiotów, także sztuki. Plasuje się gdzieś między papierem, ze względu na cienkość a drewnem, przez swoją niesamowitą wytrzymałość. W moim odczuciu to bardzo uniwersalne medium, a przy tym zróżnicowane, co idealnie wpasowuje się w charakter całej wystawy.

mówi Jakub Szczęsny, projektant i dyrektor artystyczny w Paged Meble.

Forma i materiał instalacji Jakuba Szczęsnego są swoistą inspiracją dla odwiedzających, a także dają im przestrzeń do interakcji z jego twórczością. Projektant nie tylko stawia na kreatywne rozwiązania, które mają wymiar społeczny i funkcjonalny, ale również zwraca ogromną uwagę na odpowiedzialne projektowanie i nadawanie przedmiotom drugiego życia. Sam projekt staje się więc ramą do znacznie szerszych, odpowiedzialnych społecznie działań.

Muzeum to ludzie, a projektowanie to pewnego rodzaju narzędzie integracji społecznej. Dlatego przygotowując się do tegorocznej edycji wystawy, wspólnie z odwiedzającymi będziemy szukać odpowiedzi na pytania, jaką rolę pełni dizajn i jak wpływa na każdego z nas. Projekty Jakuba Szczęsnego są dla nas wyjątkową okazją do podjęcia dyskusji na ten temat i poszerzenia horyzontów w obrębie dotychczasowego postrzegania dizajnu. Serdecznie zapraszamy na wystawę, która jest dostępna od 1 lipca przez cały rok.

mówi Anna Śliwa, kuratorka wystawy “Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci” i kierowniczka Działu Sztuki w Muzeum Miasta Gdyni.

Na wystawie będzie można zobaczyć także część najnowszej, tegorocznej kolekcji PAGED Alter Ego 2023, która miała swoją premierę na targach w Mediolanie. Stół Plato oraz szkatułka Totem to część użytkowego dizajnu, który zaprojektował Jakub Szczęsny w ramach wspomnianej kolekcji. Ekspozycję dopełnią elementy multimedialne, w tym m.in. film o projektancie.

Wystawa jest prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni od 2.07.2023 do 2.06.2024.

Retrospektywa Jakuba Szczęsnego na rozpoczęcie Gdynia Design Days 2023
Retrospektywa Jakuba Szczęsnego na rozpoczęcie Gdynia Design Days 2023
mat. prasowe
Jakub Szczęsny
Jakub Szczęsny
fot. Bartek Warzecha
    Więcej o:

Skomentuj:

Wystawa prac Jakuba Szczęsnego w Muzeum Miasta Gdyni 2.07.2023-2.06.2024