Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zakup nieruchomości na firmę — jak to rozliczyć?

sponsorowany

Decyzja o zakupie nieruchomości na firmę będzie miała wpływ nie tylko na bieżące finanse przedsiębiorstwa, ale również na jego strategię rozwoju i możliwości inwestycyjne. Przed sfinalizowaniem transakcji warto więc wiedzieć, jak prawidłowo ją rozliczyć. Jak dokonywać odpisów amortyzacyjnych? Czy można odliczyć podatek VAT? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

Zakup nieruchomości na firmę — jak to rozliczyć
Zakup nieruchomości na firmę — jak to rozliczyć
Orange

Czy warto kupować nieruchomość na firmę?

Decyzja o zakupie nieruchomości na firmę otwiera nowe możliwości dla rozwoju biznesu. Własna siedziba, kolejne biuro, większa powierzchnia magazynowa, nowoczesna hala produkcyjna, lokal handlowy dokładnie dopasowany do świadczonych w nich usług — to tylko niewielka próbka tego, co znajduje się w ofercie nieruchomości Orange i jakie korzyści może przynieść inwestycja w odpowiednią nieruchomość. Przede wszystkim takie działanie niesie ze sobą następujące korzyści:

- pozwala na elastyczne zarządzanie przestrzenią zgodnie z bieżącymi potrzebami i planami rozwoju;

- oferuje dodatkowe zabezpieczenie finansowe, bo nieruchomość jest aktywem, którego wartość może znacząco wzrosnąć;

- umożliwia lepszą kontrolę nad kosztami związanymi z prowadzeniem działalności, eliminuje ryzyko nieprzewidywalnych wzrostów czynszów i innych opłat najmu. Dzięki temu długoterminowe planowanie budżetu może być łatwiejsze.

Chociaż kupno firmowej nieruchomości wiąże się ze znacznym obciążeniem finansowym, to istnieją możliwości złagodzenia go dzięki korzyściom podatkowym, takim jak odpisy amortyzacyjne i odliczenie VAT.

Zakup nieruchomości na firmę a VAT

W cenie nieruchomości kupowanej od innego przedsiębiorcy (także od dewelopera) zawarty jest podatek VAT. Dla lokali oraz budynków o powierzchni do 150 m2 wynosi on 8%., dla nieruchomości o większej powierzchni stawka VAT wzrasta do 23%. Jeśli nieruchomość została zakupiona w celu prowadzenia w niej działalności gospodarczej, istnieje możliwość odliczenia podatku VAT. Dotyczy to również sytuacji, gdy lokal lub budynek został kupiony do wynajmu krótkoterminowego, ale już nie przypadku, gdy ma on służyć celom mieszkaniowym. Podatku VAT nie można również odliczyć od nieruchomości kupionych od osób prywatnych.

Podstawą do odliczenia kwot naliczonego podatku są m.in. faktury otrzymane z tytułu nabycia towarów i usług, które zawierają sumę kwot podatku (art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). Taką fakturę można wpisać w koszty uzyskania przychodów. Zwrot może nastąpić poprzez przelew na konto przedsiębiorcy albo poprzez późniejsze obniżenie podatku VAT.

Amortyzacja firmowych budynków i lokali

Drugim sposobem na zmniejszenie obciążenia podatkowego związanego z zakupem nieruchomości na firmę jest amortyzacja. Odpisów amortyzacyjnych można dokonywać po wpisaniu środka trwałego, jakim jest budynek, budowla albo lokal będący odrębną własnością do ewidencji środków trwałych.

Odpisy mają charakter liniowy przy zastosowaniu stawki z wykazu stawek amortyzacyjnych, które wynoszą:

- 2,5% wartości początkowej dla budynków i lokali niemieszkalnych,

1,5% wartości początkowej dla budynków i lokali mieszkalnych.

Ustawodawca zakłada również możliwość ustalenia stawki indywidualnej.

Odpisy amortyzacyjne powinny być prowadzone do momentu, kiedy ich suma osiągnie wartość zakupu nieruchomości, lub do czasu jej sprzedaży czy zlikwidowania.

Zgodnie z art. 22f.4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli tylko część nieruchomości lub lokalu użytkowego jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, wynajmowana lub wydzierżawiana, to odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości lub lokalu, odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, wynajmowanej lub wydzierżawianej do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości lub lokalu.

Jak bezpiecznie kupić nieruchomość na firmę?

Planując zakup nieruchomości na firmę, warto skontaktować się z profesjonalnym doradcą. Takim, który nie tylko pomoże w znalezieniu idealnej oferty ale też będzie służył wsparciem w procesie zakupu i po jego zakończeniu. Każdy zakup warto jednostkowo skonfrontować z zapisami ustawy o VAT aby sprawdzić, jakie są możliwości w zakresie ulg podatkowych. Na wszelkie pytania dotyczące oferty nieruchomości Orange chętnie odpowiedzą profesjonalni doradcy.

Na stronie Nieruchomości Orange można też przeczytać więcej na temat zakupu nieruchomości na firmę: Zakup nieruchomości na firmę, a koszty i vat.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Zakup nieruchomości na firmę — jak to rozliczyć?