Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zamek do drzwi - rodzaje zamków do drzwi

Artur Wieczorek

Dobry zamek to jedno z podstawowych zabezpieczeń i ochrona przed potencjalnymi włamywaczami. Z takim zamkiem w drzwiach będziemy we własnym domu czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Solidny zamek powinien pochodzić od renomowanego producenta i uwzględniać indywidualne potrzeby klienta
Solidny zamek powinien pochodzić od renomowanego producenta i uwzględniać indywidualne potrzeby klienta
Shutterstock.com

Jaki zamek do drzwi wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele modeli i typów zamków. Różnią się one i rozwiązaniami konstrukcyjnymi, i sposobem montażu oraz – oczywiście – ceną. Najprościej dzielimy zamki na wpuszczane, wielopunktowe i wierzchnie.

Zamki wpuszczane

Dzielą się na wewnętrzne (montowane wewnątrz drzwi, po włożeniu w specjalnie przygotowany otwór pozostają niemal niewidoczne) oraz podklamkowe, które montuje się poniżej klamki. Te ostanie mogą być np. hakowe (w nich rygiel przypomina masywny haczyk, którego wysunięcie się z puszki zamka odbywa się przez półobrót kluczem), bębenkowe, zasuwkowe, zapadkowe lub bezkluczowe.

Zamki wielopunktowe

Zwane inaczej skrzynkowymi. Mają kilka rygli, i w pionie, i w poziomie oraz ryglowanie dodatkowe drzwi np. w próg. Stosuje się je w drzwiach zewnętrznych, wejściowych. Dzięki temu drzwi z takim zamkiem są znacznie trudniejsze do sforsowania. W drzwiach zewnętrznych są właściwie dwa zamki: centralny i pomocniczy. Zamek centralny jest wpuszczany do drzwi. Obsługuje wiele punktów ryglowania po obwodzie skrzydła. Rygle wysuwają się w kilku różnych kierunkach. Najlepsze zamki otwierają się przynajmniej w trzech kierunkach i posiadają co najmniej 7-8 rygli. Zamek do drzwi dodatkowy, czyli tak zwany zamek pomocniczy, montuje się na skrzydle lub w jego wnętrzu.
         

Zamki wierzchnie

Zewnętrzne, nawierzchniowe. Montuje się na drzwiach, na ich skrzydle (z zewnętrznej strony drzwi otwieramy je kluczem, a od strony mieszkania - zasuwą lub gałką, możemy też pozostać przy opcji klucza). Są polecane do drzwi, które są zbyt cienkie, aby można było zastosować w nich zamek wpuszczany. Zamki wierzchnie najczęściej montuje się w drzwiach wewnętrznych (dla zapewnienia większej prywatności w pokoju) lub jako zamek dodatkowy do drzwi wejściowych.

            Drugi podział zamków opiera się na sposobie kodowania informacji. Z tego względu wyróżniamy zamki mechaniczne i elektromechaniczne.

Zamki mechaniczne

To zamki najczęściej wykorzystywane. Przesunięcie rygla następuje manualnie, po przekręceniu klucza. Tego rodzaju zamków do drzwi nie trzeba serwisować, nie są też one specjalnie drogie.

Zamki elektromechaniczne

To model zamka połączony ze sterowaniem elektronicznym. Nie mamy tu normalnego klucza, tylko kartę z zakodowaną informacją. Takie zamki wymagają zasilania albo przy pomocy baterii albo z sieci.

Niezależnie, czy będzie to zamek otwierany tradycyjne - przy pomocy klucza czy elektronicznie, powinien być on niezawodny i wytrzymały
Niezależnie, czy będzie to zamek otwierany tradycyjne - przy pomocy klucza czy elektronicznie, powinien być on niezawodny i wytrzymały
Shutterstock.com

Zamek antywłamaniowy

Taki zamek wraz z wkładką powinny mieć certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej oraz Komendy Głównej Policji. Ich otworzenie wymaga od włamywacza sporo czasu i użycia specjalnych narzędzi. Zamki te posiadają specjalne oznaczenia, mówiące o klasie antywłamaniowości. Najlepsze są zamki z oznaczeniem 7, choć za zamki antywłamaniowe uchodzą już modele z klasą 4.

Dla zamków określanych jako antywłamaniowe wymagany jest najwyższy poziom bezpieczeństwa
Dla zamków określanych jako antywłamaniowe wymagany jest najwyższy poziom bezpieczeństwa
Shutterstock.com

Zamek do drzwi – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Trzeba wiedzieć, iż sam zamek to za mało, aby można było czuć się w pełni bezpiecznym, ponieważ musimy osobno dokupić wkładkę. Wkładki są podstawowym elementem drzwi, w razie potrzeby wkładki możemy wymieniać bez konieczności demontażu całego zamka, dlatego nie musimy się martwić, jeśli np. zgubimy klucz. Większość zamków współpracuje z wkładkami bębenkowymi profilowymi - otwarcie zamka następuje po odblokowaniu specjalnego bębenka oraz jego obrót.  

 

Jak zmierzyć zamek do drzwi?

Jeśli za jakiś powodów zamierzamy wymienić cały zamek, to przed zakupem nowego trzeba  dokładnie zmierzyć rozstaw wymienianego zamka – czyli odległość między środkiem bolca obrotowego klamki, a środkiem otworu na klucz bądź wkładkę bąbelkową czy trzpień blokady w przypadku zamków łazienkowych. Kolejny krok to zmierzenie odległości pomiędzy czołem zamka do osi obrotu klamki. Oczywiście, pomiarów tych nie musimy robić, jeśli kupujemy zamek do nowych drzwi, które nie mają jeszcze otworów klamka-klucz.

Prawidłowy dobór zamka do drzwi pozwoli nam uniknąć późniejszych kłopotów z jego montażem
Prawidłowy dobór zamka do drzwi pozwoli nam uniknąć późniejszych kłopotów z jego montażem
Shutterstock.com

Jak zamontować zamek do drzwi?

Podstawowe zasady montażu wszystkich zamków są podobne. Po pierwsze, przy zakupie zamka trzeba zwrócić uwagę, aby kupić ten właściwy do drzwi prawych lub lewych (są wprawdzie zamki uniwersalne, ale lepiej nie ryzykować, bo ostatecznie może się okazać, iż ten model jednak nie będzie pasował). Po drugie, musimy wiedzieć, z jakim rodzajem zamka mamy do czynienia – czy jest to zamek wpuszczany czy nawierzchniowy.

            W przypadku zamka wpuszczanego ustalamy najpierw jego wymiary (długość, wysokość i grubość). Następnie wyznaczamy miejsce montażu klamki. Dobrze jest mieć szablon z kartonu o kształcie i wymiarach obudowy zamka wraz z wyciętymi otworami pod klamkę i wkładkę – zwykle producenci dołączają go do produktu. Dalej wyznaczamy na krawędzi drzwi miejsce montażu zamka. Kontynuując prace, zdejmujemy drzwi z zawiasów i odpowiednim wiertłem wykonujemy otwory jeden przy drugim na głębokość zamka. Potem zaznaczamy miejsce na klucz i gniazdo klamki oraz wiercimy otwory wiertłem o odpowiedniej średnicy. Na końcu wkładamy zamek do gniazda przykręcamy go śrubami razem z jego zewnętrznymi okuciami.

               Przystępując do montażu zamka wierzchniowego, również warto mieć szablon, o którym mowa wyżej. Jeśli go nie mamy, dla ułatwienia pracy możemy zrobić go sami -  obrysowując kontur zamka od strony, z której będzie przykręcony. Następnie zaznaczamy miejsca na śruby oraz wkładkę cylindryczną i wywieramy je. Kolejny krok to przykręcenie płyty zamka i zamocowanie wkładki cylindrycznej. Aby wyznaczyć miejsce montażu zaczepu rygli, należy otworzyć i zamknąć drzwi. Jeśli podczas tej czynności rygiel będzie zahaczał o krawędź gniazda zaczepu, należy pod niego dołączone do kompletu metalowe płytki. Na końcu wywiercamy otwory i przykręcamy zaczep rygli oraz zakładamy obudowę zamka i pokrętło.

Profesjonalny montaż w domu czasem może okazać się niemożliwy i wtedy warto zlecić tę usługę specjaliście
Profesjonalny montaż w domu czasem może okazać się niemożliwy i wtedy warto zlecić tę usługę specjaliście
Shutterstock.com

Ile kosztuje zamek do drzwi?

Ceny zamków są bardzo zróżnicowane. Za najprostsze modele wpuszczane zapłacimy około 20 zł, zamki nawierzchniowe to koszt od 50 do 200 zł. Za droższe rodzaje, np. za zamki antywłamaniowe wraz z kompletem kluczy zapłacimy nawet 800 zł.
           

Na cenę zamków do drzwi wpływ mają zarówno ich model, jak i rodzaj oraz akcesoria dodatkowe
Na cenę zamków do drzwi wpływ mają zarówno ich model, jak i rodzaj oraz akcesoria dodatkowe
Shutterstock.com
    Więcej o:

Skomentuj:

Zamek do drzwi - rodzaje zamków do drzwi